delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΓΑΥΔΟΣ

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΓΑΥΔΟΣ Empty ΓΑΥΔΟΣ

Δημοσίευση από ntina Τρι Ιουν 15, 2010 3:52 am

ΓΑΥΔΟΣ GavdosRanta1

Η Γαυδος ειναι ενα μικρο νησακι κατω απο την Kρητη και ευρισκεται στο νοτιοτερο τμημα της Ευρωπης. Παρολο που το καλοκαιρι εχει αρκετο τουρισμο δεν εχει χασει ουτε την ομορφια του αλλα ουτε εχει λαβωθει απο τον πολιτισμο. Η Γαυδος κατα την Οδυσσεια θεωρειτο το νησι της Καλυψους και το ονομα αυτης Ωγυγια. Eιναι ενα νησι που καθε χωριο ή καθε παραλια ειναι και διαφορετικα. Παρθενες παραλιες οπου μοσχοβολα το αρωμα των κεδρων.

ΓΑΥΔΟΣ Gavdos

Έχει αρκετα καταλυμματα αλλα και το υπαιθρειο κατα το πλειστον καμπιγκ καλα κρατει. Υπαρχουν ταβερνακια τα οποια προσφερουν φρεσκο ψαρι και παραδοσιακη κουζινα. Δυο φορες την εβδομαδα πηγαινει καραβι ειτε απο τα Σφακια που ειναι πιο κοντα-γυρω στις 3 ωρες ειτε απο Παλιοχωρα. Ειναι ενα ησυχαστηριο οπου μπορει καποιος να ηρεμισει ,να τα βρει με τον εαυτον του και εαν θελει να απελευθερωθει και τελειως, υπαρχουν παραλιες για γυμνιστες.

ΓΑΥΔΟΣ Chrisi_Island%20web

Ένα αλλο νησι της Κρητης που εχει κλεψει την καρδια μου ειναι η Χρυση ή γαιδουρονησι. Οι Μπαχαμες της Ελλαδος με τα σμαραγδενια νερα και την παρθενα φυση και τα χιλιαδες μικρα κογχυλια που αντικαθιστουν την αμμο. Δεν κατοικειται, μονο μερικα ταβερνακια υπαρχουν. Το καραβακι φευγει το πρωι απο την Ιεραπετρα και επιστρεφει το απογευμα.

Αναφερω αυτους τους επιγειους παραδεισους που δρουν σαν αγχολυτικα και φορτωνουν τις μπαταριες μας με εξτρα ενεργεια.



beach island sunny sunny


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ntina57 στις Τρι Ιουν 15, 2010 4:10 am, 2 φορές συνολικά
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΥΔΟΣ Empty Απ: ΓΑΥΔΟΣ

Δημοσίευση από Rena Τρι Ιουν 15, 2010 4:01 am

Nα πω ότι δε ζήλεψα? Ψέμματα θα είναι. Υπέροχα και τα δύο μέρη! Αχ που ζείτε...το ξαναλέω Smile
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΥΔΟΣ Empty Απ: ΓΑΥΔΟΣ

Δημοσίευση από ntina Τρι Ιουν 15, 2010 4:07 am

ρενα μου στον κηπο εχομε φοινικες ,παγκακια και αν βαλομε και μια αφισα με τη θαλασσα που δεν χρειαζεται γιατι απεχει 2 χιλιομετρα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα η Χαβαη
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΥΔΟΣ Empty Απ: ΓΑΥΔΟΣ

Δημοσίευση από ntina Τρι Ιουν 15, 2010 4:16 am

αν ελθετε κρητη πρεπει οπωσδηποτε να επισκεφθειτε τουλαχιστον το ενα νησι αναλογα φυσικα και το χρονο διαμονης σας και τωρα με την κριση εχουν πεσει κατακορυφα οι τιμες
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΥΔΟΣ Empty Απ: ΓΑΥΔΟΣ

Δημοσίευση από anneta43 Τρι Ιουν 15, 2010 10:58 pm

Υπέροχα πρέπει να είναι. Σαν την Ελλάδα μας τίποτα.
anneta43
anneta43
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 652
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΥΔΟΣ Empty Απ: ΓΑΥΔΟΣ

Δημοσίευση από Ειρήνη Τρι Ιουν 15, 2010 11:07 pm

Το Γαϊδουρονήσι μου έχει γίνει κάτι σαν απωθημένο. Όταν ήμουν στη 4η δημοτικού είχαμε στον ένα τοίχο της τάξης ένα τεράστιο χάρτη της Ελλάδας και το δικό μου θρανίο ήταν ακριβώς δίπλα στο Γαϊδουρονήσι! Από τότε το φανταζόμουν σαν ένα μέρος μαγικό και εξωτικό. Δεν το έχω επισκεφθεί ποτέ αλλά έχω ακούσει και διαβάσει τα καλύτερα για τις παραλίες του.
lol2
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΥΔΟΣ Empty Απ: ΓΑΥΔΟΣ

Δημοσίευση από ntina Τρι Ιουν 15, 2010 11:17 pm

ευτυχως που προστατευεται και εχει γλιτωσει απο τη μανια του ανθρωπου να καταστρεφει οτι δημιουργει η φυση εξαιτιας του προσωπικου του κερδους island αν ειχαμε οικολογικη συνειδηση πως θα ηταν η Ελλαδα σημερα και δη η πολυπαθης Αθηνα?
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΥΔΟΣ Empty Απ: ΓΑΥΔΟΣ

Δημοσίευση από irene Τετ Ιουν 16, 2010 2:18 am

Εμείς είχαμε πάει Γαύδο πριν απο καμιά 10αρια χρόνια. Δυστυχώς δεν έχω να πω τα καλύτερα για το νησί! Crying or Very sad
Δεν τρελάθηκα με τις παραλίες, η μόνη που ήταν πολύ ωραία είναι του Αη Γιάννη αν θυμάμαι καλά, που όμως την είχαν "καταλάβει" οι γυμνιστές (όλοι σε κατάσταση "γεια σου" από αυτά που είχαν πάρει), οπότε αν δεν είσαι της ίδιας φάσης νιώθεις λίγο "ξένος". Θυμάμαι ήταν ένας τύπος ολόγυμνος κάτω από μια σκηνή που έπαιζε βιολί!!! Αλλος, γυμνός κι αυτός, περπάταγε στο δρόμο για την παραλία αυτή σαν να μην τρέχει τίποτα.
Πέρα απο αυτά, δεν ευχαριστηθήκαμε ούτε φαγητό. Ολες οι ταβέρνες σε μια κατάσταση ό,τι μπορέσουμε να αρπάξουμε κι απο ποιότητα τίποτα.
Το κλου ήταν ότι θέλαμε να φύγουμε νωρίτερα από το προγραμματισμένο και είχε απαγορευτικό 3 μέρες. Οταν πια ήρθε το καραβάκι ορμάγαν όλοι πάνω να προλάβουν να μπουν για να φύγουν. Να βλέπεις χέρια, πόδια, άλλος να πέφτει με το κεφάλι μεσα στο καραβάκι για να προλάβει.
Τώρα τα λέμε μεταξύ μας και γελάμε, αλλα εκείνες οι μέρες που τα ζούσαμε όλα αυτά ήταν ό,τι χειρότερο...

irene
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 496
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΥΔΟΣ Empty Απ: ΓΑΥΔΟΣ

Δημοσίευση από Ειρήνη Τετ Ιουν 16, 2010 2:22 am

Τελικά πάντα υπάρχουν δύο πλευρές σε κάθε θέμα ....
:what
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΥΔΟΣ Empty Απ: ΓΑΥΔΟΣ

Δημοσίευση από ntina Τετ Ιουν 16, 2010 3:09 am

παντα υπαρχουν και κακες στιγμες αλλα δικοι μου ανθρωποι που πανε τακτικα ειναι ευχαριστημενοι.δεν μπορει φυσικα να συγκριθει με αστερατες διακοπες αλλα σε οποιον αρεσει αυτη η ανεμελη ζωη περνα καλα,και εγω εχω παει διακοπες σε χλιδατο νησι και εχω περασει απαισια island
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΥΔΟΣ Empty Απ: ΓΑΥΔΟΣ

Δημοσίευση από irene Τετ Ιουν 16, 2010 3:19 am

Σίγουρα Ντίνα, το πως θα περάσει κανείς στις διακοπές του είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων. Εγω τις περιπέτειές μας τις έγραψα για να ευθυμήσουμε λιγάκι.
Πάντως καμία αναφορά δεν έκανα ότι είμαι των χλιδάτων διακοπών...
απλά δεν είμαι μάλλον και της "περιπέτειας" Smile

irene
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 496
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΥΔΟΣ Empty Απ: ΓΑΥΔΟΣ

Δημοσίευση από ntina Τετ Ιουν 16, 2010 3:40 am

ουτε εγω ειμαι των χλιδατων διακοπων απλα να εχω καλη παρεα και να περναω καλα καιφυσικα δεχομαι και ουτε παραξηγω τις αποψεις καποιου για ορισμενα θεματα,no problem kiss
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης