delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μονεμβασιά

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μονεμβασιά Empty Μονεμβασιά

Δημοσίευση από Rena Κυρ Σεπ 19, 2010 9:28 am

Μονεμβασιά Monemvasia

Το «Γιβραλτάρ της Ελλάδας», η «παραμυθένια πολιτεία», η πόλη των ρομαντικών ή όπως αλλιώς θέλετε να την ονομάσετε, μία είναι η Μονεμβασιά και είναι η καλύτερη φθινοπωρινή ή ανοιξιάτικη πρόταση για όσους ψάχνουν ένα μέρος ήσυχο και γραφικό για να περάσουν κάποιες μέρες διακοπών.

Η μαγευτική εικόνα του βράχου της Μονεμβασιάς και η παραμυθένια ατμόσφαιρα της πόλης έχουν κάνει πολλούς να ανατρέξουν σε παλαιότερες εποχές, καθώς η καστροπολιτεία αυτή φαίνεται ότι είναι βγαλμένη σχεδόν από ένα παλιό παραμύθι. Με ιδιαίτερο «χρώμα» αλλά και φυσική ομορφιά που θα ζήλευαν πολλές περιοχές, η Μονεμβασιά ξεχωρίζει και γίνεται αγαπητή από όλους και κυρίως από τους ρομαντικούς επισκέπτες.

Μονεμβασιά Monemvasia2_big

Είναι η κατάλληλη εποχή για να οργανώσετε μια μικρή εκδρομή σε ένα μέρος που είναι σίγουρο ότι θα αγαπήσετε. Μια μικρή λωρίδα γης ενώνει τον βράχο της Μονεμβασιάς με τον οικισμό της νέας πόλης. Ενα στενό πέρασμα σας μεταφέρει από το τώρα στο χθες και ακόμα πιο μακριά σε ένα φανταστικό παραμύθι που δεν έχει τέλος, καθώς χάνεστε μέσα στα στενά πλακόστρωτα σοκάκια του οικισμού. Η είσοδος στο... παραμύθι γίνεται από τη μεγάλη κεντρική πύλη του κάστρου, που σας μεταφέρει κυριολεκτικά σε έναν άλλο κόσμο.

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε πριν ξεκινήσετε οτιδήποτε άλλο είναι να παραγγείλετε ένα καφεδάκι και να καθίσετε σε κάποιο «ζεστό» στέκι με θέα προς το πέλαγος. Αφήστε το βλέμμα σας να ξεκουραστεί κοιτάζοντας τον ορίζοντα, ενώ πίσω σας βρίσκεται το καλύτερο φόντο. Οποια ώρα της ημέρας και να βρεθείτε στη Μονεμβασιά θα δείτε ότι οι αποχρώσεις όλων των χρωμάτων κάνουν πάντα διάφορα παιχνιδίσματα με τα παλιά και τα ανακαινισμένα κτίσματα της πόλης.

Περπατήστε μέσα στα σοκάκια και χαρείτε την ατμόσφαιρα, κυρίως τα πυργόσπιτα και τις παλιές εκκλησιές. Αυτό που θα σας κάνει μεγάλη εντύπωση είναι ότι η έντονη τουριστική κίνηση δεν έχει κλέψει τίποτα από τη γραφικότητα και την παράδοση της Μονεμβασιάς. Δείτε την κεντρική πλατεία, την εκκλησία του Ελκόμενου Χριστού με το εντυπωσιακό πέτρινο καμπαναριό και στο εσωτερικό τους δύο θρόνους του αυτοκράτορα, αλλά και αξιόλογες παλιές εικόνες. Αλλες δύο σημαντικές εκκλησίες είναι η Παναγιά η Χρυσαφίτισσα και ο Αγιος Νικόλαος.

Μονεμβασιά 210691Πάρτε βαθιά ανάσα και ξεκινήστε ανηφορίζοντας τα σκαλοπάτια προς την κορυφή του βράχου. Εκεί, σε ένα μεγάλο πλάτωμα, θα βρείτε να στέκει αγέρωχη στο πέρασμα των χρόνων η εκκλησία της Αγίας Σοφίας, που χτίστηκε τον 12ο αιώνα. Μάλιστα την Τρίτη του Πάσχα τελείται με μοναδικό τρόπο η Θεία Λειτουργία μέσα σε κατανυκτική ατμόσφαιρα. Τη Μεγάλη Παρασκευή η ατμόσφαιρα στην πόλη είναι πολύ κατανυκτική, έτσι όπως την έχετε ονειρευτεί, ενώ το Μεγάλο Σάββατο ο κόσμος συγκεντρώνεται στην πλατεία του Ελκόμενου Χριστού για να γιορτάσει την Ανάσταση.

Αυτός μπορεί να είναι ακόμα ένας λόγος για να επιλέξετε για εκείνες τις ημέρες τη Μονεμβασιά…

Μονεμβασιά 553512

Οι περιπέτειες της εκκλησίας περιλαμβάνουν τη μετατροπή της σε μουσουλμανικό τέμενος, αλλά και την επαναφορά της σε χριστιανικό ναό από τους Βενετούς, οι οποίοι έχτισαν και ένα διόροφο συμπληρωματικό κτίσμα, που σώζεται μέχρι σήμερα. Αφού ανάψετε το κεράκι σας και προσευχηθείτε, βγείτε στον εξωτερικό χώρο και χαρείτε την εκπληκτική θέα προς το πέλαγος αλλά και προς την Κάτω Πόλη, που βρίσκεται ακριβώς στα πόδια σας.

Φεύγοντας από τη Μονεμβασιά, εκτός από τις όμορφες αναμνήσεις που θα κουβαλάτε, φροντίστε να έχετε στις αποσκευές σας και κάποια από τα ντόπια προϊόντα και, κυρίως, γλυκά, όπως το περίφημο και μοναδικό αμυγδαλωτό της Μονεμβασιάς, δίπλες, σκαλτσούνια, σαμουσά και μελιτίνια. Γνωστό και το κρασί της Μονεμβασιάς, αλλά και άλλα προϊόντα, όπως οι ελιές.

Χρήσιμα τηλέφωνα

Δήμος Μονεμβασιάς 2732360000
Αστυνομία 2732022207 - 22907


Πηγή: tvzaping.gr
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονεμβασιά Empty Απ: Μονεμβασιά

Δημοσίευση από ntina Κυρ Σεπ 19, 2010 9:44 am

η καστροπολιτεια της Μονεμβασιας προκαλει δέος στους επισκέπτες και όσες φορές και αν την επισκεφθουν δεν την χορταίνουν.Συνδυάζει μυστήριο , αρχοντιά και ρομαντισμό
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονεμβασιά Empty Απ: Μονεμβασιά

Δημοσίευση από Ειρήνη Κυρ Σεπ 19, 2010 11:04 pm

Βρε παιδιά να σας πω την αμαρτία μου ότι δεν ξετρελλάθηκα με τη Μονεμβασιά? Δεν ξέρω γιατί μου κάθισε έτσι στραβά. Πολύ τουριστικό μαγαζί, πολλά καφέ στο γνωστό στυλ, πολλά δρομάκια αφώτιστα εντελώς με κίνδυνο να γκρεμοτσακιστούμε. Βέβαια ήταν μόνο μια απογευματινή σύντομη επίσκεψη και οφείλω να ξαναπάω με περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μου και να τη περιηγηθώ καλύτερα.

Επίσης ένα μείον ήταν ότι στην επιστροφή να πάρουμε το αυτοκίνητο έξω από την πόλη που υποχρεωτικά το είχαμε παρκάρει (και αρκετά μακρυά από ότι θυμάμαι), είχε πλέον νυχτώσει, ο δρόμος δεν ήταν ηλεκτροφωτισμένος και για να το βρούμε δεινοπαθήσαμε μέσα στα σκοτάδια.
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονεμβασιά Empty Απ: Μονεμβασιά

Δημοσίευση από Sevasti Δευ Σεπ 20, 2010 5:28 am

Ειρήνη μ ερικές φορές οι συνθήκες αλλά και η διάθεση μας κάνουν να βλέπουμε με άλλο μάτι ένα μέρος. Όταν είχα πάει πρώτη φορά στην Κέρκυρα δε μου άρεσε καθόλου γιατί τη θεώρησα πολύ μα πολύ τουριστική σε σημείο εκμετάλλευσης. Τη δεύτερη φορά παρόλο που πήγα με βαριά καρδιά είδα και γνώρισα μέρη που μου έδειξαν μια άλλη εντελώς διαφορετική εικόνα. Ίσως την επόμενη φορά να σου φανεί κι εσένα διαφορετική η Μονεμβασιά.
Sevasti
Sevasti
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1095
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονεμβασιά Empty Απ: Μονεμβασιά

Δημοσίευση από Ειρήνη Δευ Σεπ 20, 2010 10:56 pm

Σεβαστή σίγουρα της χρωστάω της Μονεμβασιάς μια δεύτερη ευκαιρία τουλάχιστον με περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μου. Έχω ακούσει και διαβάσει τόσα πολλά θετικά για αυτό το μέρος....

Απλά η πρώτη εντύπωση ήταν κατώτερη της αναμενόμενης.
lol2
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονεμβασιά Empty Απ: Μονεμβασιά

Δημοσίευση από Elli Τετ Σεπ 22, 2010 1:51 am

Κατά τη γνώμη μου πάντα, η Μονεμβασιά είναι υπέροχη χειμώνα
και όχι καλοκαίρι.
Έχω βρεθεί εκεί και τις δύο εποχές και πέρασα πολύ καλύτερα τον χειμώνα.
Το καλοκαίρι σε "πνίγει" λίγο, θες κάτι πιο ανάλαφρο.
Χειμώνα όμως με τα αναμμένα τζάκια στους ξενώνες και στα ταβερνάκια,
είναι μοναδικά.
Και σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο και η ψυχική μας διάθεση όταν πάμε κάπου
και η παρεούλα που έχουμε Smile
Δείτε δωμάτιο, με τζάκι μέσα και μετά πείτε μου, αν σας δελεάζει!!

Μονεμβασιά 21lonzm
Elli
Elli
Member
Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 95
Registration date : 03/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης