delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ποντιακά πισία

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ποντιακά πισία Empty Ποντιακά πισία

Δημοσίευση από EfiK Δευ Φεβ 07, 2011 1:40 am

Ρένα ειδικά αφιερωμένη αυτή η συνταγή!!!

Τα πρωτογνώρισα πριν από πολλά, πολλά χρόνια...στην Κατερίνη από τη γιαγιά του καλού μου!
Εκτοτε τα λατρεύω, σε οποιαδήποτε μορφή και εννοείται ότι τα τσακίζω....

Είναι περίπου σαν τηγανόψωμα και σαν αφράτη πίτα από σουβλάκι, κάτι ενδιάμεσο αλλά με τόσο μαγική γεύση που σκας και συνεχίζεις να τρως...

Τρώγονται σκέτα, με τυράκι κλεισμένα σαν πιροσκί, με κιμά ή άλλο κρεατικό, με πατάτα βραστή, με σπανάκι και κρεμμυδάκι και φετούλα....και με ότι άλλο κάνετε εσείς κέφι...βάλτε τη φαντασία σας να δουλέψει...
Εννοείται ότι μιλάμε για λαδίλα, δεν είναι στεγνή πιτούλα, γιατί τηγανίζονται, κοινώς Ζήτω η χοληστερίνη!

Ποντιακά πισία 33517367

Υλικά

1 κιλό αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1 φακελάκι ξερή μαγιά
1 κ. γλ. κοφτό αλάτι
690 ml νερό (όχι χλιαρό, βρύσης)
1 φλ. του καφέ σπορέλαιο

Εκτέλεση

Ρίχνω τη μαγιά σε ένα μεγάλο μπωλ με το νερό και αφού τη διαλύσω με ένα πηρούνι, ρίχνω και το αλάτι (μη φοβάστε για τη μαγιά γιατί το νερό είναι βρύσης, όχι χλιαρό για να την κάψει), προσθέτω γύρω στις 2 κουταλιές της σούπας αλεύρι που το ενσωματώνω και το αφήνω σε μία άκρη σκεπασμένο σε ζεστό μέρος για να ανέβει, με μεμβράνη για να μην ξεραίνεται.
Οταν ανέβει, προσθέτω το υπόλοιπο αλεύρι (όσο πάρει, τόσο ώστε να έχω σχεδόν μία ζύμη μέτρια, ούτε μαλακή πολύ που να κολλάει, ούτε και σκληρή πολύ, με το χέρι θα το καταλάβουμε αλλά περίπου πάντα πάει στο 1 κιλό το αλεύρι). Μόλις αρχίσει να ενσωματώνεται, ρίχνω από πάνω και το σπορέλαιο και το ζυμώνω ελάχιστα για να το τραβήξει και αυτό η ζύμη.
Αφήνω για μισή ώρα πάλι σκεπασμένη τη ζύμη πάλι με μεμβράνη και όταν φουσκώσει, παίρνω ένα ταψάκι μικρό, ρίχνω λίγο σπορέλαιο, κόβω μικρά κομμάτια ζύμης και τα ανοίγω μέσα στο ταψάκι σε μέγεθος πιτούλας όσο μεγάλη την θέλω (το λάδι βοηθάει να ανοίξουν εύκολα) και όπως τα έχω ανοίξει, τα τηγανίζω ένα-ένα μέχρι να χρυσίσουν παντού.


Αν δεν θέλω να τα κάνω σκέτες πιτούλες, τα γεμίζω με τη γέμιση της αρεσκείας μου και τα κλείνω σαν πιροσκί και τα τηγανίζω κατά τον ίδιο τρόπο.

Ποντιακά πισία 66166157

Εγώ αυτή τη φορά τα είχα με μπιφτεκάκια που είχα ήδη ψήσει, συνοδέψαμε και με τζατζικάκι αλλά δεν πρόλαβα να βγάλω φωτό στην αρχή...μέγα λάθος....στη φωτό είναι ότι απέμεινε...χαχαχα!!
Επεσαν όλοι επάνω τους σαν τις ακρίδες...!!!!


Ποντιακά πισία 28839704

Καλή σας όρεξη!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποντιακά πισία Empty Απ: Ποντιακά πισία

Δημοσίευση από helen Δευ Φεβ 07, 2011 2:20 am

Συγχαρητήρια για τη συνταγή και την εκτέλεση. Φανταστικά σου έγιναν.

helen
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποντιακά πισία Empty Απ: Ποντιακά πισία

Δημοσίευση από Rena Δευ Φεβ 07, 2011 3:01 am

Τέλειαααααα. Ευχαριστώ πολύ Εφάκι μου Ποντιακά πισία 820423
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποντιακά πισία Empty Απ: Ποντιακά πισία

Δημοσίευση από anneta43 Δευ Φεβ 07, 2011 3:42 am

Μπαίνει στα αγαπημένα, φαίνονται εξαιρετικά. Σίγουρα θα τα δοκιμάσουμε.
anneta43
anneta43
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 652
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποντιακά πισία Empty Απ: Ποντιακά πισία

Δημοσίευση από Rena Κυρ Ιουλ 31, 2011 3:31 am

Θεϊκά πισία!!!!!!! Είδες αργώ αλλά δεν ξεχνώ Smile Εφάκο μου υπέροχα. Βέβαια προτίμησα να τα γεμίσω αλλά και σκέτα που δοκίμασα με μελάκι όνειρο! Ευχαριστώ για τη συνταγή Ποντιακά πισία 820423

Ποντιακά πισία 902

Ποντιακά πισία 906yq

Ποντιακά πισία 912d

Στο τέλος επειδή μου περίσσεψε η ζύμη, έφτιαξα και μερικά στρογγυλά (μπαλάκια που έκοβα στη μέση με σφηνοπότηρο) με μέλι και κανέλλα. Εξαιρετικά επίσης!

Ποντιακά πισία 926f
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποντιακά πισία Empty Απ: Ποντιακά πισία

Δημοσίευση από EfiK Κυρ Ιουλ 31, 2011 3:48 am

Μπράβο Ρένα!!! Εχουν λίγη διαδικασία αλλά αξίζουν τον κόπο από γεύση!!! Και εγώ τα γεμισμένα αλμυρά τα προτιμώ...!! Μπορείς να βάλεις και πατάτα βρασμένη με κάρυ, ή ότι άλλο σου αρέσει....σαν συνδυασμό...ή με φρέσκο κρεμμύδι την πατατούλα....ή με κιμά...ότι σου κατεβάσει το μυαλό σύμφωνα με τα γούστα σου!!! Very Happy
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης