delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ Empty ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ

Δημοσίευση από T.A.G Τετ Μαρ 23, 2011 7:05 am

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ Dhbx8k

Επειδή οι φράουλες ήδη έχουν κάνει την εμφάνιση τους, ορίστε μια πολύ αρωματική συνταγή για μαρμελάδα που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα


ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ 359bz1v


Υλικά:
6 κούπες χοντροκομμένες φράουλες (μετράμε αφού τις έχουμε κόψει). Το 1/4 απ' αυτές όχι απόλυτα γινωμένες
1 πορτοκάλι, το χυμό, τη φλούδα, τα κουκούτσια και το άσπρο μέρος από κάτω από τη φλούδα (ψιλοκόψτε τη μισή από τη φλούδα και τον πολτό που άφησε από το στήψιμο και τα υπόλοιπα μαζί με τα κουκούτσια τυλίξτε τα σε ένα κομμάτι τουλουπάνι)
3 κούπες άσπρη ζάχαρη
3 κ.σ. λικέρ Ντραμπούι (Drambuie)
1 κ.σ. λικέρ Κουαντρό (Cointreau)

Μέθοδος:
Βάλτε 2 μικρά πιατάκια στην κατάψυξη για να τσεκάρετε αργότερα τη μαρμελάδα.

Βάλτε τις φράουλες και τα υπόλοιπα υλικά (μαζί με το τουλουπάνι με τα σχετικά του πορτοκαλιού) σε μια μεγάλη κατσαρόλα με βαρύ πάτο. Αφήστε να πάρουν βράση ανακατεύοντας συνεχώς με ξύλινη κουτάλα και αφαιρείτε τον τυχόν αφρό που θα δημιουργηθεί στην επιφάνεια.

Αφήστε τη μαρμελάδα να βράσει για αρκετή ώρα μέχρι να πήξει όπως πρέπει. Κάντε το γνωστό κόλπο με τα παγωμένα πιατάκια από την κατάψυξη. Βάλτε μια κουταλίτσα επάνω στο πιατάκι και αφήστε να σταθεί για μισό λεπτό, εάν η μαρμελάδα στέκεται και όταν την ακουμπήσετε ελαφρά ζαρώσει κάπως τότε είναι έτοιμη αλλιώς συνεχίζετε το βράσιμο. Εναλλακτικά, εάν μπορείτε, προμηθευτείτε ένα κατάλληλο θερμόμετρο για μαρμελάδες κι όταν η θερμοκρασία δείξει 103°C - 106°C τότε η μαρμελάδα είναι έτοιμη.

Έχετε από πριν αποστηρώσει τα βάζα που θα χρησιμοποιήσετε.

Όταν η μαρμελάδα είναι έτοιμη προσεχτικά αρχίζετε να γεμίζετε τα βάζα αφήνοντας ένα ελάχιστο κενό ανάμεσα στη μαρμελάδα και το καπάκι του βάζου. Καθαρίζετε γύρω γύρω το χείλος του βάζου και κλείνετε ερμητικά.

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ 2ykj310


Σημ.: Οι φράουλες δεν έχουν υψηλό δείκτη πηκτίνης από τη φύση τους. Το πορτοκάλι και ειδικά το εσωτερικό του έχει (άσπρο μέρος και κουκούτσια) κι αυτός είναι ο λόγος που το χρησιμοποιούμε εδώ. Έτσι αποφεύγουμε να χρησιμοποιήσουμε την έτοιμη πηκτίνη από τα Σούπερ Μάρκετ

Photos: Rena
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ Empty Απ: ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ

Δημοσίευση από EfiK Τετ Μαρ 23, 2011 9:51 am

Μεθυστική!!!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ Empty Απ: ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ

Δημοσίευση από Rena Τετ Μαρ 23, 2011 10:10 am

Mου αρέσει ο τρόπος που παρουσιάζεις τις συνταγές και κυρίως το ότι είσαι επεξηγηματική. Αυτή η μαρμελάδα δε μου γλιτώνει.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ Empty Απ: ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ

Δημοσίευση από ntina Τετ Μαρ 23, 2011 11:31 am

πραγματι υπέροχη μαρμελάδα απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορω να αφαιρέσω τα ποτά επειδή θέλω να την φτιάξω στην εγγονούλα μου και επίσης σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ Empty Απ: ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ

Δημοσίευση από Ειρήνη Τετ Μαρ 23, 2011 11:36 pm

Η γεύση της μαρμελάδας φράουλα είναι από τις πιο αγαπημένες μου. Η δική σου φαίνεται ιδιαίτερα αρωματική και η αναλογία του αλκοόλ σωστά μετρημένη για ένα ισορροπημένο αποτέλεσμα.
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ Empty Απ: ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ

Δημοσίευση από T.A.G Πεμ Μαρ 24, 2011 3:12 am

Ντίνα μου να'σαι καλά, κι εγώ ευχαριστώ.
Ασφαλώς και μπορείς να αφαιρέσεις τα λικέρ εάν προτιμάς. Ίσως θα μπορούσες να προσθέσεις, για ένα πιο ιδιαίτερο άρωμα, 1 βανιλίνη εάν σας αρέσει η γεύση της
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ Empty Απ: ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ

Δημοσίευση από T.A.G Πεμ Μαρ 24, 2011 3:16 am

Ρένα μου,
ας μην ξεχνάμε ότι δεν είναι όλες εξοικειωμένες με τη μαγειρική και τη ζαχαροπλαστική όπως ίσως κάποιες άλλες. Κι αυτά που για ορισμένες από εμάς είναι αυτονόητα, σε άλλες μπορεί να φαντάζουν Κινέζικα.... Γι'αυτό προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν επεξηγηματική (αν και είναι εύκολο να ξεφύγεις και να γίνεις άθελά σου κουραστικός στον αναγνώστη), ώστε να μπορούν όλοι να ακολουθήσουν μια συνταγή
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ Empty Απ: ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑΣ ΜΕ ΝΤΡΑΜΠΟΥΙ ΚΑΙ ΚΟΥΑΝΤΡΟ

Δημοσίευση από T.A.G Πεμ Μαρ 24, 2011 3:17 am

Ειρήνη, ευχαριστώ.
Εάν αποφασίσεις να τη φτιάξεις περιμένουμε τις εντυπώσεις σου Smile
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης