delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ Empty ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ

Δημοσίευση από T.A.G Παρ Αυγ 05, 2011 9:54 am

Ένα κέικ που δεν είναι τόσο γλυκό και μπορεί να σερβιρισθεί όλες τις ώρες. Την ίδια συνταγή μπορείτε να την κάνετε και με νεκταρίνια, βερύκοκα, κορόμηλα και αχλάδια

Υλικά (για ένα τετράγωνο ταψάκι 22-23εκ.):
115γρ. ανάλατο βούτυρο, σε θερμοκρασία δωματίου
1 1/2 κούπες ζάχαρη
2 πολύ μεγάλα αυγά, σε θερμοκρασία δωματίου
1 κούπα ξινή κρέμα, σε θερμοκρασία δωματίου (ή κρέμα γάλακτος ανακατεμένη με λίγες σταγόνες λεμόνι)
1 κ.γ. εκχύλισμα βανίλιας (ή 2 βανιλίνες)
2 κούπες αλεύρι για όλες τις χρήσεις (ή 1 κούπα για όλες τις χρήσεις και 1 κούπα ολικής αλέσεως)
1 κ.γ. μαγειρική σόδα
1 κ.γ. μπαίκιν πάουντερ
1/2 κ.γ. αλάτι
1 κ.γ. σκόνη κανέλα
3 μεγάλα ώριμα ροδάκινα, καθαρισμένα και κομμένα σε λεπτές φέτες
1/2 κούπα ψιλοκομμένα φυστίκια πεκάν

Εκτέλεση:
Προθερμαίνετε το φούρνο στους 175°C-180°C και βουτυρώνετε καλά το ταψάκι.

Σ' ένα μπωλ κοσκινίστε το αλεύρι μαζί με τη σόδα, το μπαίκιν και το αλάτι κι αφήστε στην άκρη.

Στο μπωλ του μίξερ, χτυπήστε το βούτυρο και 1 κούπα από τη ζάχαρη για 3-5 λεπτά στη μεσαία προς υψηλή ταχύτητα μέχρι να αφρατέψουν. Γυρίστε την ταχύτητα στο χαμηλό, προσθέστε τα αυγά ένα την κάθε φορά, μετά την κρέμα και τη βανίλια καθώς συνεχίζετε το χτύπημα μέχρι να έχετε έναν απαλό χυλό.

Συνεχίζοντας στη χαμηλή ταχύτητα προσθέτετε σιγά σιγά στο μπωλ το κοσκινισμένο αλεύρι κι ανακατεύετε μέχρι απλώς να ενωθούν τα υλικά. Μην το παρακάνετε με το χτύπημα.

Σ' ένα μικρό μπωλ ανακατέψτε την υπόλοιπη ζάχαρη μαζί με την κανέλα.

Στρώστε ομοιόμορφα τη μισή ποσότητα του χυλού στο ταψί. Από πάνω στρώστε τις μισές φέτες ροδάκινου και πασπαλίστε με τα 2/3 του μείγματος ζάχαρης/κανέλας. Από πάνω στρώστε τον υπόλοιπο χυλό και τέλος τις υπόλοιπες φέτες ροδάκινου. Πασπαλίστε στην επιφάνεια με το υπόλοιπο μείγμα ζάχαρης/κανέλας και τέλος με τα πεκάν.

Βάλτε στο φούρνο και ψήστε για 45-55 λεπτά ή μέχρι να δείτε ότι τρυπώντας στο κέντρο με μια οδοντογλυφίδα αυτή βγαίνει στεγνή και καθαρή.

Σερβίρετε το κέικ ζεστό ή σε θερμοκρασία δωματίου σκέτο ή παρέα με παγωτό βανίλια.
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ Empty Απ: ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ

Δημοσίευση από Rena Σαβ Αυγ 06, 2011 9:43 am

Μα τι ωραία που είναι αυτά τα γλυκά με τα φρούτα! Η κανελλίτσα θα του πηγαίνει πολύ αυτού του κέικ.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ Empty Απ: ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ

Δημοσίευση από helen Δευ Αυγ 08, 2011 12:44 am

Και σε εμάς αρέσουν πολυ αυτά τα κέικ μόνο που θα το προτιμήσω με αμύγδαλο γιατί το πεκάν δε το τρώμε.

helen
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ Empty Απ: ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ

Δημοσίευση από T.A.G Δευ Αυγ 08, 2011 2:06 am

Ρένα μου συμφωνώ κι εγώ που δεν είμαι τόσο των γλυκώνSmile . Τα φρέσκα φρούτα αυτού του είδους τους πάνε πολύ και πάντα η κανέλα (που τη λατρεύω) δίνει και γεύση αλλά και φοβερό άρωμα
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ Empty Απ: ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ

Δημοσίευση από T.A.G Δευ Αυγ 08, 2011 2:09 am

Μπορείς να βάλεις ότι προτιμάτε helen, είναι θέμα προσωπικής γεύσηςSmile. Εγώ, παρ' όλο που ήδη ήξερα ότι δεν μου αρέσουν τα πεκάν, πρώτη φορά έφτιαξα το κέικ όπως λέει η συνταγή. Τις επόμενες φορές χρησιμοποίησα αμύγδαλα, καρύδια και ανάλατα φυστίκια Αιγίνης. Το κάθε ένα δίνει άλλη γεύση όπως φαντάζεσαι
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ Empty Απ: ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ

Δημοσίευση από ΝΤΑΙΖΗ Δευ Αυγ 08, 2011 7:11 am

Πιστεύω οτι η κανέλα ,είναι για τα φρούτα που δεν έχουν άρωμα έντονο. Τα ροδάκινα και τα βερύκοκα έχουν καταπληκτικό άρωμα , κρίμα είναι να τα επισκιάσει η κανελα

ΝΤΑΙΖΗ
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 528
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 16/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ Empty Απ: ΚΕΙΚ ΣΕ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΚΑΝ

Δημοσίευση από T.A.G Δευ Αυγ 08, 2011 7:42 am

Εγώ πάλι διαφωνώ με αυτή την άποψη, η κανέλα του χαρίζει κάτι ιδιαίτερο στη γεύση. Και όσες φορές έχω φτιάξει το κέικ ούτε εγώ ούτε όσοι το δοκίμασαν νιώσαμε ότι επισκιάζει τη γεύση του φρούτου. Αλλά πάλι, είναι θέμα προσωπικής εκτίμησης οπότε μπορείς να παραλείψεις τελείως την κανέλαSmile
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης