delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ Empty ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ

Δημοσίευση από T.A.G Τρι Αυγ 09, 2011 12:14 am

Υλικά (για 4 άτομα):
4 μικρά κρεμμύδια (π.χ. στιφάδου)
1 κ.σ. φρέσκο θυμάρι (ή 1 κ.γ. ξερό)
150γρ. - 170γρ. τυρί φέτα
250γρ. κότατζ τσηζ
350γρ. γαρίδες, χωρίς το κέλυφος (μπορείτε και κατεψυγμένες)
350γρ. ντοματάκια τσέρυ (ψιλοκομμένα εάν είναι μεγάλα ή στη μέση εάν είναι μικρά)
αλάτι
μαύρο πιπέρι
250γρ. σπαγγέτι

Εκτέλεση:
Βάζετε μια μεγάλη κατσαρόλα με νερό να βράζει.

Ρίχνετε τα κρεμμύδια και το θυμάρι στο μούλτι και τα ψιλοκόβετε παρέα. Πρσθέστε στο μούλτι τη φέτα και το κότατζ και συνεχίζετε το χτύπημα μέχρι να γίνουν ένα απαλό κρεμώδες μείγμα.

Μεταφέρετε την κρέμα σε μια βαθιά πιατέλα σερβιρίσματος κι αφήνετε στην άκρη.

Μόλις βράσει το νερό προσθέτετε τις γαρίδες και τις βράζετε για μόλις 2 λεπτά ή μέχρι να πάρουν αυτό το όμορφο ροζ χρώμα. Τις βγάζετε με τρυπητή κουτάλα κι αφήνετε το νερό να συνεχίσει να βράζει.

Προσθέστε τις γαρίδες στην πιατέλα με την κρέμα τυριού κι ανακατεύετε.

Βράστε τα ζυμαρικά στο ίδιο νερό σύμφωνα με τις προτιμήσεις σας. Τα στραγγίζετε καλά και τα προσθέτετε όσο είναι ακόμα καυτά στο μπωλ με τη σάλτσα και τις γαρίδες. Ρίξτε μέσα και τα ντοματάκια κι ανακατέψτε καλά. Πασπαλίστε με μπόλικο πιπέρι και σερβίρετε αμέσως
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ Empty Απ: ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ

Δημοσίευση από sofia Τρι Αυγ 09, 2011 12:27 am

Εμπλουτισμένη η γαριδομακαρονάδα σου και πολύ του γούστου μου με την κρεμούλα της. Μπράβο, ευχαριστούμε.
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ Empty Απ: ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ

Δημοσίευση από EfiK Τρι Αυγ 09, 2011 1:17 am

Αυτό με τη γαρίδα...και την κρέμα τυριού ..μου έκοψε τα γόνατα ελαφρώς....εχω ξελιγωθεί...χαχαχα!! Στα πολύ, πολύ προσεχώς!lol!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ Empty Απ: ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ

Δημοσίευση από Λίλα Τρι Αυγ 09, 2011 2:33 am

Μακαρονάδα με γαρίδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τέλειο και πρωτότυπο!!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ Empty Απ: ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ

Δημοσίευση από Rena Τρι Αυγ 09, 2011 9:33 am

Υπέροχη, πολύ τη ζήλεψα.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ Empty Απ: ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ

Δημοσίευση από T.A.G Τετ Αυγ 10, 2011 10:19 am

Συγνώμη που άργησα να σας απαντήσω, κάθε φορά που ετοιμαζόμουν να γράψω όλο κάτι τύχαινε...

Λοιπόν, σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον στη συνταγήVery Happy κι εύχομαι όταν τη φτιάξετε να σας ικανοποιήσει ανάλογα. Έμενα, Λίλα, μου φάνηκε πρωτότυπη όσον αφορά στο βράσιμο των ζυμαρικών στο νερό από τις γαρίδες (δεν το είχα ξανακάνει και δίσταζα γιατί σκεφτόμουν ότι θα είχε πολύ έντονη γεύση και μυρωδιά) και το κότατζ τσηζ που χαρίζει πολύ στη σάλτσα. Τελικά, δεν υπήρχε λόγος ανησυχίας.

Ρένα μου, μακάρι να είμασταν πιο κοντά να στη μαγειρέψω αφού τη ζήλεψες!Very Happy
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ Empty Απ: ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ

Δημοσίευση από Rena Πεμ Αυγ 11, 2011 10:32 am

Αννα μου, ο λόγος σου με χόρτασε που λένε Smile Ευχαριστώ.
Πήγα χθες η καλή σου και πήρα τα υλικά να τη φτιάξω σήμερα και μόλις ξαναδιάβασα τη συνταγή είδα ότι είχα πάρει τυρί κρέμα αντί για κοτατζ. Δε το ρίσκαρα φυσικά.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ Empty Απ: ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ

Δημοσίευση από T.A.G Παρ Αυγ 12, 2011 3:42 am

Ρένα μου, δεν το είπα εκ του ασφαλούς επειδή είμαι μακριά.... το εννοούσαSmile

Όσο για τα υλικά... τι να σου πω.

Σίγουρα άλλη γεύση το κότατζ κι άλλη το τυρί κρέμα. Εάν δεν ήταν η φέτα ίσως να μην υπήρχε πρόβλημα, αλλά σε συνδυασμό τα δυο μήπως βγει αρκετά αλμυρό ή δεν ταιριάξουν καλά οι γεύσεις. Καλά έκανες νομίζω να μην το επιχειρήσεις, κρίμα θα ήταν να περιμένετε το φαγητό της ημέρας και να μη βγει καλό. Την επόμενη φορά όμως.... θα αναστενάξουν τα πηρούνια!cheers
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης