delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ Empty ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ

Δημοσίευση από EfiK Τετ Αυγ 31, 2011 12:45 am

ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ Img0057rs
Θυμάστε που σας είπα ότι σχεδόν 15 (ω, ναι!!) χρόνια, ζαχαρώνω τις πήλινες γάστρες στα Τέμπη και μέχρι τώρα δεν είχα αξιωθεί....??? Ολο κάτι τύχαινε και έλεγα άστο, την άλλη φορά...και η άλλη φορά ήρθε μετά από τόσα χρόνια....χααχα!!! Δεν βαριέσαι, κάλλιο αργά παρά ποτέ που λένε....άσε που παραλίγο να μην την πάρω ούτε και τώρα γιατί καλοκοίταζα το άλλο....που είναι σαν σταμνί και είναι για τη ρεβιθάδα.....οταν το είπα του Μ. του γύρισε λίγο ανάποδα το μάτι οπότε είπα να μην παίξω με την τύχη μου και περιορίστηκα στη γαστρούλα τη στρογγυλή αλλά μεγάλη, δεν φτουράμε εμείς στα μικρά τα σκεύη...καλά να είμαστε!
Κάποιος θα πάει προς τη Σίφνο στα προσεχή έτη...δεν μπορεί...του κερατά, θα τον επιφορτίσω με ειδική αποστολή!!! χιχιχι!!

Στο θέμα μας λοιπόν!

Η γάστρα αυτή είναι φτιαγμένη από τρία είδη πηλού και μπαίνει παντού, στο τζάκι, στο φούρνο, στο ΜΑΤΙ της κουζίνας (ναι και στην υαλοκεραμική!!!), βασικά για το τζάκι με ενδιέφερε για χειμωνιάτικες ειδικές αποστολές....γιατί να πω την αλήθεια φοβάμαι να τη βάλω πάνω στο γυαλί της κουζίνας αν και με διαβεβαίωσαν...τεσπά!
ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ Img0063kbl
Οταν φεύγαμε από Κατερίνη η θεία μας μας πρόσφερε ένα κουνελάκι από τα δικά της και έψαχνα τρόπο να το κάνω.

Κατέβασα λοιπόν τη γάστρα και είπα ότι ήρθε η ώρα της να εγκαινιαστεί μετά κονίκλου (αρχ. κόνικλος, λατινικά cuniculus). Για να εμπλουτίζουμε και τις γνώσεις μας δηλαδή, εμένα πολύ μου άρεσε κάπου όταν έψαχνα για συνταγούλες!

Το απόγευμα είχα μαρινάρει το κουνελάκι και το είχα βάλει ψυγείο, κουνώντας το μπωλ κατά διαστήματα για να πάει η μαρινάδα παντού. Το αφησα έτσι μέχρι που το έβαλα στη γάστρα.

Για τη μαρινάδα

1 φλ. ξύδι
1 φλ. κρασί κόκκινο
1/2 φλ. ελαιόλαδο
1 μεγάλο κρεμμύδι σε ροδέλες
2 σκελίδες σκόρδο
2 φύλλα δάφνης
1 κλαδάκι δενδρολίβανο (το μάδησα μέσα, αν έχετε πρόβλημα αφήστε το ολόκληρο)
4-5 κόκκοι μπαχάρι
1 πρέζα κύμινο
γλυκό μπούκοβο
πιπέρι (όχι αλάτι, μόνο μέσα στη γάστρα)
Υλικά για το ταψί

πατάτες σε χοντρά κομμάτια
πιπεριές κέρατο
3 κρεμμύδια μέτρια ολόκληρα
καρότα κάμποσα κομμένα σε μεγάλα κομμάτια
φρέσκια ματζουράνα και φρέσκια ρίγανη (από τη γλαστρούλα μου, αν δεν έχετε μη βάλετε)
αλάτι
ελαιόλαδο
νεράκι

Εκτέλεση
Αφού μαρινάρουμε το κουνέλι μας και το αφήσουμε με την ησυχία του να τραβήξει, το βγάζουμε και το αραδιάζουμε στο ταψί μας. Ρίχνουμε και τα λαχανικά μας, αλατίζουμε και ρίχνουμε το ζουμί της μαρινάδας που δεν το έχουμε πετάξει. Πασπαλίζουμε με φρέσκια ριγανούλα και ματζουράνα, ανακατεύουμε και περιχύνουμε με ελαιόλαδο. Συμπληρώνουμε νερό λιγότερο απο το να σκεπάζει τα υλικά μας, σκεπάζουμε και ξεχνάμε το φαγάκι μας για 3 ώρες στους 180 βαθμούς στην αρχή και την τελευταία ώρα στους 200 βαθμούς. Εγώ έβαλα αντιστάσεις με αέρα.
Αν θέλουμε μετά το δίωρο, ανοίγουμε με προσοχή για να μην καούμε από τους ατμούς για να δούμε τι γίνεται από υγρά και πόσο ψημένο είναι το φαγητό. Εγώ τσέκαρα γιατί δεν ήξερα τη γάστρα, τώρα έμαθα οπότε δεν μου χρειάζεται πια...τα πάω με μαντεψιά μετά την πρώτη φορά...παλιά καραβάνα..χαχαχα!!
Βγάζοντας το στο τέλος περιχύνω με χυμό 2 μεγάλων λεμονιών, κουνάω λίγο να πάει το λεμόνι παντού και είμαι έτοιμη.

Πήγα να το βγάλω φωτό όσο ήταν πολύ ζεστό ακόμη και το κομμάτι με το κουνέλι διαλύθηκε στο πηρούνι, τόσο λουκούμι έγινε.
ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ Img0048cv
Το φαγάκι αυτό γίνεται σε οποιαδήποτε γάστρα, απλά εγώ είχα φάει πετριά με τη συγκεκριμένη...
Επίσης αν δεν έχουμε γάστρα αυτοσχεδιάζουμε καπακώνοντας με ίδιου μεγέθους ταψί το ταψί μας και ταμταμ!!! μόλις προσεγγίσαμε τον όρο γάστρα με πρόχειρο τρόπο.

Καλή σας όρεξη!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ Empty Απ: ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ

Δημοσίευση από Λίλα Τετ Αυγ 31, 2011 1:43 am

Προσωπικά κουνελάκι δεν τρώω αλλά ο άντρας μου τρελλαίνετε!!! Να κάνω και μια ξανθιά ερώτηση? Γιατί δεν τις ανεβάζεις τις συνταγές στο ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΥΝΤΑΓΗΣ για να φαίνονται και στο πόρταλ?
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ Empty Απ: ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ

Δημοσίευση από EfiK Τετ Αυγ 31, 2011 3:31 am

Ουπς....από χαζομάρα μάλλον.....καλά που το είπες Λιλού!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ Empty Απ: ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ

Δημοσίευση από T.A.G Τετ Αυγ 31, 2011 3:45 am

Nostimotato fainetai Efi! Efharistoume:-)
To vazo sta agapimena gia argotera mias kai prosfata eftiaxa to "kouneli ragou" pou anevasa sto blog kai i sidagi miazi kapos. Megali ipothesi i gastra... Pistevo oti kai me lago tha ine fovero
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ Empty Απ: ΚΟΝΙΚΛΟΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΗ ΓΑΣΤΡΑ

Δημοσίευση από Rena Πεμ Σεπ 01, 2011 6:09 am

Με γειά η γάστρα Smile Σκέτο στολίδι είναι. Για το κουνελάκι σου δεν έχω λόγια...λουκουμαδένιο έγινε!
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης