delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τρίγωνα

+5
Ειρήνη
helen
Λίλα
EfiK
Rena
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τρίγωνα Empty Τρίγωνα

Δημοσίευση από Rena Δευ Σεπ 19, 2011 11:28 am

Τρίγωνα 1fxweo

Σίγουρα δεν είναι ένα γλυκό της στιγμής ή για κάθε μέρα, αξίζει όμως τον κόπο και με λίγη εξάσκηση θα γίνονται όλο και καλύτερα.

Υλικά

1/2 κιλό φύλλο κρούστας
βούτυρο γάλακτος λειωμένο αλλά όχι καυτό για το άλλειμα των φύλλων (περίπου 250 γρ.)

Για τη γέμιση
Κρέμα


8 κ.σ. κορν φλάουρ
1 κ.σ. βούτυρο
4 βανίλιες
3/4 φλ.τσ. ζάχαρη
3 φλ.τσ. γάλα
4 αυγά

Σαντιγύ

1 κρέμα γάλακτος 250 γρ.
1/2 φλ. τσ. ζάχαρη άχνη

Για το σιρόπι

2,5 φλ. τσ. ζάχαρη
1,5 φλ. τσ. νερό
2 κ.σ. γλυκόζη
1 κ.σ. λεμόνι

Εκτέλεση

Παίρνουμε ένα φύλλο κρούστας το βουτυρώνουμε και το διπλώνουμε κάθετα στη μέση και μετά ξανά πάλι στη μέση. Παίρνουμε την μία άκρη του φύλλου και την διπλώνουμε απέναντι σχηματίζοντας ένα τρίγωνο. Συνεχίζουμε να διπλώνουμε σε τριγωνάκι ως την άκρη του φύλλου. Αλείφουμε το τρίγωνο εξωτερικά με βούτυρο και από τις δύο πλευρές και τοποθετούμε σε ένα ταψί που έχουμε στρώσει με αντικολλητικό χαρτί.
Συνεχίζουμε να κάνουμε το ίδιο μέχρι να τελειώσουν όλα τα φύλλα.

Τρίγωνα 3196

Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς μέχρι να ροδίσουν τα τριγωνάκια και να φουσκώσουν. Όταν είναι έτοιμα τα αφήνουμε σε σχάρα να κρυώσουν. Μη τα αφήσετε απευθείας πάνω σε ταψί ή κάποια άλλη επιφάνεια γιατί θα νοτίσουν.

Τρίγωνα 3199

Κρέμα

Όσο κρυώνουν τα τρίγωνα ετοιμάζουμε την κρέμα. Σε μια κατσαρόλα ρίχνουμε το παγωμένο γάλα και το κορν φλάουρ και ανακατεύουμε να ομογενοποιηθούν. Βάζουμε την κατσαρόλα στη φωτιά και προσθέτουμε τη ζάχαρη. Ανακατεύουμε συνέχεια με έναν αυγοδάρτη να μη μας κολλήσει η κρέμα. Σε λίγο θα αρχίσει να πήζει. Όταν έχει πήξει αρκετά αποσύρουμε από τη φωτιά και προσθέτουμε τα αυγά και τις βανίλιες μαζί με μια κουταλιά της σούπας βούτυρο.

Τρίγωνα 3207

Απλώνουμε την κρέμα σε ένα ρηχό σκεύος για να κρυώσει γρηγορότερα και ετοιμάζουμε τη σαντιγύ.

Ανακατεύουμε την σαντιγύ με την κρέμα μόνο εφόσον η κρέμα έχει κρυώσει, διαφορετικά θα κόψει και θα γίνει γάλα και δύσκολα θα την επαναφέρουμε.

Σκεπάζουμε την κρέμα με μια διαφανη μεμβράνη για να μην πιάσει πέτσα και την αφήνουμε στην άκρη. Στο μεταξύ με τη βοήθεια ενός μαχαιριού τα χαράζουμε από την πλευρά που θα βάζαμε την κρέμα αν ήταν ένα χωνάκι και αδειάζουμε λίγη από τη σάρκα τους. Ένα ψαλίδι βοηθάει πολύ γι αυτή τη δουλειά.

Τρίγωνα 3200

Δένουμε τα υλικά για το σιρόπι και όσο ακόμα είναι καυτό βουτάμε μέσα σε αυτό τα τρίγωνα μας  γυρίζοντας τα και από τις δύο πλευρές. Τα αφήνουμε να στραγγίξουν πάνω σε σχάρα.

Τρίγωνα 3218

Όταν κρυώσουν από το καυτό σιρόπι * τα γεμίζουμε με την κρέμα με τη βοήθεια ενός κορνέ ή με ένα κουταλάκι του γλυκού. Τα βάζουμε σε πιατέλα και με ένα κουταλάκι ρίχνουμε επιπλέον λίγο από το σιρόπι πάνω τους (πάνω στο φύλλο). Βάζουμε στο ψυγείο να παγώσουν.

Τρίγωνα 3222t

Tips:

  Τη δεύτερη μέρα που  έχουν τραβήξει το σιρόπι είναι ακόμη καλύτερα.

* Χρειάζεται μεγάλη προσοχή όταν γεμίσουμε τα τρίγωνα η κρέμα μας να έχει παγώσει καλά και τα τρίγωνα να έχουν κρυώσει από το καυτό σιρόπι, σε διαφορετική περίπτωση η κρέμα δε θα στέκεται καλά. Βλέπετε πόσο ρευστή φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία?

  Xρησιμοποιήστε πολύ καλή ποιότητα βούτυρου. Η γεύση αλλοιώνεται κατά πολύ, αν χρησιμοποιήσετε κάποιο λιγότερο καλό βούτυρο ή έστω και κάποιο μη γάλακτος.

Καλή επιτυχία!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rena στις Σαβ Σεπ 06, 2014 11:23 pm, 3 φορές συνολικά
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρίγωνα Empty Απ: Τρίγωνα

Δημοσίευση από EfiK Δευ Σεπ 19, 2011 12:04 pm

Μου'ρχεται ο θάνατος τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα λατρεύω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρίγωνα Empty Απ: Τρίγωνα

Δημοσίευση από Λίλα Δευ Σεπ 19, 2011 9:06 pm

Κολασμένη!!!!!!!!!!!!!!! lol! :pigging
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρίγωνα Empty Απ: Τρίγωνα

Δημοσίευση από helen Δευ Σεπ 19, 2011 10:33 pm

Tι λες τώρα Shocked Απίθανα αλλά τον έχουν το "μπελά" τους. Μπράβο Ρένα.

helen
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρίγωνα Empty Απ: Τρίγωνα

Δημοσίευση από Ειρήνη Δευ Σεπ 19, 2011 10:41 pm

Μπορεί να είναι χρονοβόρα η προετοιμασία τους αλλά τρώγονται αστραπιαία.

Ευχαριστούμε Ρενάκι για τις αναλυτικές οδηγίες και τις ξεσηκωτικές φωτογραφίες.
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρίγωνα Empty Απ: Τρίγωνα

Δημοσίευση από T.A.G Τρι Σεπ 20, 2011 12:19 am

Το έκανες το θαύμα σου πάλι Ρένα μουVery Happy !! Ότι και να πω είναι λίγο!!! Καταπληκτικά φαίνονται
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρίγωνα Empty Απ: Τρίγωνα

Δημοσίευση από anneta43 Τρι Σεπ 20, 2011 1:20 am

Μη τα δει ο Αντώνης μόνο και πάθει κρίση, όχι τίποτα άλλο δεν έχω και κουράγιο να τα φτιάξω. Μπράβο Ρένα μου, καταπληκτικά έγιναν.
anneta43
anneta43
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 652
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρίγωνα Empty Απ: Τρίγωνα

Δημοσίευση από Maria B. Τρι Σεπ 20, 2011 2:35 am

Ονειρο Ρενάκι !!!!!!! όνειρο!! εχω μου φαίνεται και εγώ την ίδια συνταγή εδώ και πολλά χρόνια αλλά πάντα δισταζα να την φτιάξω γιατί δεν ήξερα εαν βγαίνει καλή. Τώρα που την προτείνεις μου ξανακάνει κλικ να την φτιάξω !!!!χιχιχ



γεια στα χεράκια σου και στο κουράγιο σου !!



φιλια πολλά πολλάΤρίγωνα 81625

Maria B.
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 309
Registration date : 07/08/2009

http://www.syntageskardias@blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρίγωνα Empty Απ: Τρίγωνα

Δημοσίευση από fenaki Πεμ Σεπ 22, 2011 12:34 am

μπράβο.....να πω την αλήθεια ουτε που ειχα φανταστει πως η διαδικασία είναι τόσο απλή..........

και μια ερώτηση......στην κρέμα οταν λες κορν φλαουερ εννοεις το γνωστό κορν φλαουερ ή το άνθος αραβοσιτου?

fenaki
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1
Registration date : 22/09/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρίγωνα Empty Απ: Τρίγωνα

Δημοσίευση από Rena Πεμ Σεπ 22, 2011 2:32 am

fenaki καλώς μας ήρθες.

Όταν τα έφτιαξα είπα να κάτι που δεν ξαναφτιάχνω ποτέ, μου έτυχαν κι όλα τα στραβά μαζί. Χάλασε ο φούρνος και δεν έψηνε, το φύλλο μου βγαινε τσουρούτικο γιατί δεν ήθελε μόνο μια φορά δίπλωμα αλλά δύο, η κρέμα μου κόψε και την έπηζα ξανά από την αρχή κάνοντας αλχημείες (εξ ου και τα tips) αλλά τελικά πείσμωσα κι όταν τα ξανάφτιαξα αποζημιώθηκα. Δεν είναι δύσκολα τελικά...Στην κρέμα βάζω κορν φλάουρ αλλά αν θες να βάλεις άνθος αραβοσίτου καντο, το ίδιο είναι και μάλιστα θα γίνει και πιο γρήγορα, απλά σε αυτή την περίπτωση πρόσεξε τη ζάχαρη, ακολούθησε τις οδηγίες του κουτιού. Κατά τα υπόλοιπα όπως γράφω.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρίγωνα Empty Απ: Τρίγωνα

Δημοσίευση από Rena Πεμ Σεπ 22, 2011 11:25 am

Maria B. έγραψε:Ονειρο Ρενάκι !!!!!!! όνειρο!! εχω μου φαίνεται και εγώ την ίδια συνταγή εδώ και πολλά χρόνια αλλά πάντα δισταζα να την φτιάξω γιατί δεν ήξερα εαν βγαίνει καλή. Τώρα που την προτείνεις μου ξανακάνει κλικ να την φτιάξω !!!!χιχιχ



γεια στα χεράκια σου και στο κουράγιο σου !!



φιλια πολλά πολλάΤρίγωνα 81625

Μαράκι μου, αν τη φτιάξεις κάνε το δίπλωμα στα φύλλα όπως λέω γιατί ότι άλλο κυκλοφορεί είναι με ένα δίπλωμα και βγαίνουν τσουρούτικα, με δύο διπλώματα είναι "γεμάτα" όπως πρέπει και μελώνουν υπέροχα μετά. Και πρόσεξε γιατί είναι σημαντικό όταν βάλεις την κρέμα να έχουν κρυώσει γιατί διαφορετικά αλλοιώνεται η κρεμούλα και βγαίνει ρευστή, όχι ότι πειράζει γιατί μετά τα παγώνεις στο ψυγείο, αλλά για το μάτι.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης