delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

+5
Λίλα
Rena
helen
ΝΤΑΙΖΗ
EfiK
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από EfiK Δευ Νοε 28, 2011 4:57 am

Στην ουσία είναι carrot cake με κρέμα τυριού και επικαλλυμένο με ζαχαρόπαστα χειροποίητη.
ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  IMG_0005+%25284%2529
Τις προάλλες το στερνοπούλι μας είχε τα γενέθλιά του και είχαμε πει ότι χρωστάμε την τούρτα. Ε, ήρθε λοιπόν η ώρα της! Ο μικρός έχει κόλλημα με τον Μπομπ.....οπότε ακολουθήθηκε κατά γράμμα από το ζαχαρένιο και τέλειο μπλογκ της Νίκης μας, το σχέδιό της. Με βόλευε έτσι κι αλλιώς για να μου είναι πιο προσιτό στην κατασκευή γιατί πέρα από το στολισμό των cup cakes δεν είχα ξαναασχοληθεί και έπρεπε να κάνω κάτι "βατό"!
ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  IMG_0001+%25285%2529

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  IMG_0002+%25283%2529

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  IMG_0002

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  IMG_0003+%25282%2529

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  IMG_0004+%25284%2529
Η τουλάχιστον...προσπάθησα να το ακολουθήσω το σχέδιο γιατί εκείνο είναι τέλειο....στόχος ήταν έστω να τον θυμίζει κατά προσέγγιση και νομίζω ότι το κατάφερα. Είναι τέτοια η χαρά μου που το λέω σαν τη χαζή παντού!

Είχα αρχίσει να προμηθεύομαι τα χρώματα λίγα-λίγα και νομίζω ότι δεν μου λείπουν πολλά πια. Για μελλοντική χρήση εννοώ...


Ολα είναι εξ' ολοκλήρου από το μπλογκ της Νίκης, κέηκ, κρέμα και συνταγή ζαχαρόπαστας!


ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  IMG_0007+%25284%2529

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  IMG_0006+%25283%2529

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  IMG_0008
Απίστευτη γεύση και δεν το λέω μόνο εγώ, η τούρτα πήρε τα εύσημα ακόμα και από συγγενείς που δεν πολυτρώνε γλυκά! Εκεί είναι που πήρα τη μεγαλύτερη χαρά γιατί αφού κέρδισε τους δύσκολους, πέτυχε και με το παραπάνω!

Το κέηκ (το περιβόητο carrot cake) ακολουθήθηκε πιστά και ψήθηκε σε στενόμακρο πυρέξ 35*22 για να πάρει τη φόρμα του Μπομπ και όταν ψήθηκε και κρύωσε, κόπηκε με μαχαίρι προσεκτικά στη μέση για να έχουμε δύο παντεσπάνια. Εβαλα λίγη κρέμα τυριού που θα δείτε εδώ , έκλεισα με το άλλο παντεσπάνι και την υπόλοιπη κρέμα την άπλωσα εξωτερικά παντού και γύρω-γύρω. Το μόνο που θα διόρθωνα αν το ξανάκανα τώρα είναι που έβαλα λίγη κρέμα μέσα, θα έβαζα κάτι παραπάνω αλλά δεν ήξερα αν θα μου φτάσει για το απ΄εξω.

Αν σας αρέσει το cheese cake, αυτή την κρέμα θα την λατρέψετε και όντως ταιριάζει απίστευτα με το carrot cake.

Νωρίτερα είχα ανοίξει τη ζαχαρόπαστα και χρωμάτισα περίπου όση χρειάστηκα για να κάνω τα διάφορα μέρη. Να πω εδώ ότι και με υγρά χρώματα αν προσέξεις δεν έχεις πρόβλημα, δουλεύεται η ζαχαρόπαστα μια χαρά, το διευκρινίζω γιατί είχα ακούσει διάφορα. Χρειάστηκε να κάνω το μπλε με υγρό χρώμα και το φοβήθηκα αλλά όλα μια χαρά.

Στο καφέ (παντελόνι) λίγο μου ταλαιπωρήθηκε γιατί έφταιξα εγώ, αλλά την άλλη φορά θα προσέχω περισσότερο. Οσο ζεις μαθαίνεις άλλωστε!


Σας ζάλισα λίγο, ε? Σταματάω εδώ και κερνάω!!!
ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  IMG_0030

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  IMG_0031

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  IMG_0032
Στην αρχή δεν του είχα βάλει χέρια αλλά κατόπιν παρακλήσεως του μικόκοσμου μας, μπήκε για ακροπροσθετική....τι τζάμπα βλέπουμε Greys Anatomy? Να, που έπιασε τόπο κάπου! χαχαχαχα!!!

Νίκη μου χίλια ευχαριστώ για τις υπέροχες συνταγούλες και όλα τα χρήσιμα tips!!!

Δοκιμάστε, μην την φοβάστε τη ζαχαρόπαστα! Οργάνωση θέλει και λίγο χώρο! Είναι απίστευτες οι δυνατότητες που δίνει!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty Απ: ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από EfiK Δευ Νοε 28, 2011 5:06 am

Να σημειώσω εδώ ότι πήγα σε τζαμά και έκοψα τζάμι, τελικά υπερβολικού μεγέθους-θα πάω να μου το μικρύνει λίγο...με σκοπό να γίνονται διάφορες κατασκευές μελλοντικά. Βολεύει πολύ, αν δε. κόψετε καθρέπτη θα είναι ακόμα πιο εμφανίσιμο το έργο σας. Βέβαια αυτά γούστα είναι, απλώς λέω τι έκανα. Οι συνταγούλες δεν μπαίνουν γιατί δεν είναι κάτι δικό μου, πατήστε στα ανάλογα links και θα δείτε έργα τέχνης...πραγματικά. Γλυκερίνη για τη ζαχαρόπαστα θα βρείτε σίγουρα στο Μπαχάρ και λογικά και σε άλλα μπαχαράδικα, και χρώματα σίγουρα στα καταστήματα της Βέφας. Υγρό χρώμα σε κάποια ΣΜ αλλά είναι η βασική τριάδα (μπλε,κόκκινο, κίτρινο). Η πάστα δουλεύεται πιο ωραία και είναι οικονομικότερη στην τελική γιατί απλά βουτάς μια οδοντογλυφίδα και ποτίζεις με αυτό το ελάχιστο τη ζαχαρόπαστα.
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty Απ: ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από EfiK Δευ Νοε 28, 2011 5:10 am

Η γλυκερίνη αν θυμάμαι καλά είναι πάμφθηνη και τα βαζάκια με την πάστα χρώματος εχουν 4.60 το ένα στη Βέφα. Αλλού δεν ξέρω, είναι του Αλιμπραντη από τον Αλιμο (νομίζω για την περιοχή-αυτό για όποιον βολεύεται από εκεί). Εμενα μου έπεφτε μακριά, θα κατέβω στην Αθηνα αυτές τις μέρες και θα δω και εκεί τιμές και θα σας πω.
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty Απ: ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από ΝΤΑΙΖΗ Δευ Νοε 28, 2011 5:18 am

ΘΑΥΜΑ είναι , για αλλή μια φορά να σου ζήσει. Τώρα ιδέες για χριστουγγεννιατικα γλυκά διακοσμημένα με ζαχαρόπαστα.

ΝΤΑΙΖΗ
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 528
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 16/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty Απ: ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από EfiK Δευ Νοε 28, 2011 5:29 am

Αν μπεις και σε αυτό το λινκ που δίνω θα δεις πολλά, πρέπει να αρχίσουμε όντως να βάζουμε χριστουγεννιάτικα, μπαίνει ο Δεκέμβρης!

Σε ευχαριστώ Νταίζη μου για τις ευχές και τα καλά σου λόγια! Να χαιρόμαστε όλοι τις οικογένειές μας και να έχουμε καλές γιορτές!!!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty Απ: ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από helen Δευ Νοε 28, 2011 6:10 am

Wow!!! Πρώτη φορά κι έφτιαξες τέτοιο αριστούργημα? Μπράβο Εφούλα, συγχαρητήρια και να τον χαίρεσαι. Αλήθεια για το σχήμα είχες πατρόν γιατί στης Νίκης δεν είδα κατι...

helen
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty Απ: ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από EfiK Δευ Νοε 28, 2011 6:57 am

Σε ευχαριστώ Helen! Δεν υπάρχει πατρόν, έψησα το κέηκ στο στενόμακρο πυρέξ για να βγει σαν το σώμα του μπομπ και μετά έντυσα με τη ζαχαρόπαστα ...με το μάτι που λένε! Εβλεπα τη φωτό της Νίκης που τον είχε κάνει τούρτα και ένα πάνινο που έχουμε μέσα στο Very Happy σπίτι και το πήγα έτσι περίπου.
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty Απ: ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από Rena Δευ Νοε 28, 2011 10:37 am

Δεν παίζεται ο Μπομπ!!!!!!!! Μπράβο Εφάκι ότι και να πω θα είναι λίγο. Να τον χαίρεστε Smile
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty Απ: ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από Λίλα Δευ Νοε 28, 2011 10:09 pm

Μπρ'αβο βρε Εφουλίνι, είσαι η μάνα της ζαχαρόπαστας τελικά! lol!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty Απ: ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από sofia Δευ Νοε 28, 2011 11:22 pm

αααα ωωωωωωωω τέλειος Μπομπ μα τέλειος σου λέω. Μου έδωσες ιδέα για τα γενέθλια των διδυμων.
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty Απ: ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από Ειρήνη Δευ Νοε 28, 2011 11:49 pm

Τέλεια προσπάθεια με άψογο αποτέλεσμα. Μπράβο 'Εφη!! Να τα χαίρεσαι τα ζουζουνάκια σου! Και του χρόνου!

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  882904
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty Απ: ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από Sevasti Δευ Νοε 28, 2011 11:57 pm

Tι μπορεί να φτιάξει ο άνθρωπος άμα έχει μεράκι!
Sevasti
Sevasti
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1095
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty Απ: ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από EfiK Τρι Νοε 29, 2011 4:33 am

Ευχαριστώ κοριτσάκια μου! Και σημειώστε ότι το συγκεκριμένο γλυκό δεν μπαίνει ψυγείο (δεν χρειαζεται, για κανά δυό μέρες όμως) και κυρίως ότι η ζαχαρόπαστα χαλάει στο ψυγείο, υγροποιείται! Αυτό προσέξτε το!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  Empty Απ: ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ

Δημοσίευση από ntina Τρι Νοε 29, 2011 12:35 pm

Εφη μου να το χαίρεσαι το παιδάκι σου και όσο για την τούρτα άπαιχτη.Φαντάζομαι το καμάρι του γιου σου δείχνοντας την τούρτα που δεν έχει να ζηλέψει απο του ζαχαροπλαστείου ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  653762 ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ  275602
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης