delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Νέο Μελος

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Νέο Μελος Empty Νέο Μελος

Δημοσίευση από Bigis40 Πεμ Μαρ 21, 2013 11:22 am

Γεια σας..Ειμαι ο Bigiς40 (κατα κοσμος Αλέξανδρος). Χαιρομαι που...επεσα επανω σας..Smile ..κατα τυχη με το Google, ψαχνοντας για συνταγη με ροδελλες κρεμμυδιού.. Ηταν μια ευχαριστη..εκπληξη για μενα..πολυ ενδιαφερων Ιστότοπος...Αποφάσισα λοιπόν να γινω μέλος.
Ειμαι φανατικος μαγειρας και αν και ερασιτεχνης μου αρεσει πολυ η ...τεχνη (και επιστημη πολλες φορες) αυτή... Ψαχνομαι πολυ και διαβαζω πολυ σχετικα με τη μαγειρικη. Μου αρέσει η Ελληνικη και Μεσογειακη κουζινα, ομως λατρευω και τη Γαλλικη αλλα και Ασιατικη Κουζινα αν και η τελευταία δεν ειναι καθόλου ευκολη. Μου αρεσουν οι κλασσικες συνταγες αλλα ιδιως οι ..πρωτοποριακες συνταγες και δε φοβαμαι να χρησιμοποιώ <<αναπαντεχα υλικα που θα κανουν τη διαφορα>> οπως λεει και ο αγαπητος ταλαντουχος σεφ Δ.Σκαρμουτσος. Βεβαια σε αυτό δεν εχω και πολλους ..υπαστηρικτες μια και αρκετά συχνα προκύπτουν πιατα με γευσεις και συνδυασμους υλικων (π.χ. σνιτσελ με πατατες τηγανιτες (καλα ως εδω) αλλα και με... διακοσμηση αγλυκη σαντιγυ και ανανα-- εδω τους ...το χαλασα ! ή ριζόττο με φράουλες ---που το εφαγα μονος μου (!) αλλα εμενα μα αρεσε πολυ) που το κοντινο μου περιβαλλον αλλά και οι φιλοι μου βρισκουν πολυ <προχω> και ασυνηθηστα οπως μου λένε και δεν ενθουσιαζονται ... Ομως δεν το βαζω κατω..
Καλως σας βρηκα λοιπόν...! cheersΓιουπι...

Bigis40
New Member
New Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3
Registration date : 21/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο Μελος Empty Απ: Νέο Μελος

Δημοσίευση από ntina Πεμ Μαρ 21, 2013 11:12 pm

Καλώς όρισες Αλέξανδρε στην παρέα μας.Μη σε πτοεί που οι φίλοι σου δεν αρέσκονται στις ,,προχωρημένες,,γεύσεις αρκεί εσύ να τις απολαμβάνεις. Και όσο για τους άλλους ας αρκούνται ΣΤΙΣ ΓΕΎΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΈΣ ΠΟΥ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΈΝΩΣ ΑΡΈΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΆΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ Very Happy
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο Μελος Empty Απ: Νέο Μελος

Δημοσίευση από Rena Παρ Μαρ 22, 2013 1:04 am

Καλώς μας ήρθες και καλά μαγειρέματα. Κι όπως σου λέει και η Ντίνα, μην πτοείσαι Very Happy
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο Μελος Empty Απ: Νέο Μελος

Δημοσίευση από helen Παρ Μαρ 22, 2013 1:30 am

Καλωσόρισες. Μην το βάζεις κάτω, οι περισσότεροι προτιμούν τις απλές γεύσεις. Το ριζότο με τις φράουλες ας πούμε που εγώ τρελαίνομαι οι δικοί μου ούτε να το μυρίσουν.

helen
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο Μελος Empty Απ: Νέο Μελος

Δημοσίευση από Sevasti Παρ Μαρ 22, 2013 4:28 am

Νέο Μελος Welcome
Sevasti
Sevasti
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1095
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο Μελος Empty Ευχαριστω Ολες Σας Για την Υποδοχή

Δημοσίευση από Bigis40 Σαβ Μαρ 23, 2013 1:51 am

Ευχαριστω Ντινα,Ρενα Ελενα και Σεβαστη για την ωραια υποδοχη και τα καλα σας λογια. Βλεπω οτι εχω πολλους <συνοδοιπορους> σε αυτο το μαγειρικο δρομο. Προχώ η Gourme η οπως αλλοιως να το πουμε, μας αρεσσει και επειδη ειμαι και χαρακτηρας που γενικα μου αρεσει να ξεφευγω απο τα συνηθησμενα (οποτε και αν μπορω) δεν πτοουμαι με τιποτα. Αντιθετα το απολαμβανω. Και παλι ευχαριστώ.
υ.γ. Η επομενη <δημιουργια> μου μετα τη σαρακοστη θα ειναι κοκκινιστοι μελιζτανο-κιμαδοκεφτεδες..
Ευχομαι καλη Σαρακοστη και Καλες Δημιουργιες στην Κουζινα !...
Αλεξανδρος.

Bigis40
New Member
New Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3
Registration date : 21/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης