delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού

Πήγαινε κάτω

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού Empty Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Μάης 31, 2009 9:25 pm

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού 13953081

Για το φύλλο

700 γραμ. αλεύρι
200 γραμ. γιαούρτι
1 ποτήρι λάδι
1 ποτήρι ζωμό κρέατος
1 κουταλάκι αλάτι

1 «σφηνάκι» τσικουδιά
Σησάμι για πασπάλισμα
Αλάτι

Υλικά για την γέμιση

1 κιλό κρέας, (αρνί ή κατσίκι, στην ανάγκη και μοσχάρι)
1 κιλό Χανιώτικη μυζήθρα,(ξυνομυζήθρα μαλακιά), (ή φέτα στην μεγάλη ανάγκη)
3 κουταλιές ελαιόλαδο
2-3 κουταλιές στάκα, (ή στακοβούτυρο, ή βούτυρο πρόβειο τύπου Κερκύρας)
1/2 ποτήρι ζουμί από το κρέας
Αλάτι, πιπέρι, κανέλλα, δυόσμο


Εκτέλεση:

Πλένομε το κρέας και το βράζομε να μισοψηθεί
Το ανασύρομε, το κόβομε σε μικρά κομμάτια και το πασπαλίζομε με αλάτι, πιπέρι και κανέλλα. (Κρατάμε 1 ποτήρι ζουμί από το κρέας που βράσαμε για το φύλλο και τη γέμιση).
Φτιάχνομε το ζυμάρι με τα παραπάνω υλικά και το χωρίζουμε στα δύο.
Λαδώνουμε ένα ταψί, ανοίγουμε φύλλο με τη μισή ζύμη και το απλώνουμε σε όλη την επιφάνεια και τα τοιχώματα του λαδωμένου ταψιού.
Στρώνουμε τη μισή μυζήθρα και πασπαλίζουμε με δυόσμο.
Στρώνουμε από πάνω τα κομμάτια από το κρέας και την υπόλοιπη μυζήθρα.
Σκορπάμε τη στάκα και μισό ποτήρι κρεατόζουμο.
Από πάνω στρώνουμε το άλλο φύλλο γυρνώντας τις άκρες το κάτω φύλλου και πιέζοντάς τις με τα δάκτυλα για να κλείσει καλά η πίτα.
Αλείφουμε με αυγό χτυπημένο με λίγο λάδι ή νερό και πασπαλίζουμε με άφθονο σησάμι.
Σκεπάζουμε την τούρτα μας με μια πετσέτα για 10 λεπτά
Προθερμαίνουμε τον φούρνο μας στους 180 βαθμούς και τοποθετούμε την τούρτα, ρυθμίζουμε τον φούρνο στους 100 βαθμούς και ψήνουμε, περίπου, για μία ώρα.
Αφήνουμε να κρυώσει για 20 λεπτά, κόβουμε κομμάτια τριγωνικά και σερβίρουμε.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ.

Στο φύλλο μπορούμε να αντικαταστήσουμε το γιαούρτι με 1 ποτήρι γάλα και 30 γραμ. μαγιά μπύρας. Διαλύουμε τη μαγιά στο μισό χλιαρό γάλα, προσθέτουμε λίγο από το αλεύρι και αφήνουμε τη ζύμη να φουσκώσει. Αφού φουσκώσει προσθέτουμε τα υπόλοιπα υλικά και φτιάχνουμε μέτρια ζύμη.
Εγώ βάζω και ένα κύβο κότας ΚΝΟΡ μαζί με το κρεατόζουμο που ρίχνω στο φαΐ.[/color]

Σερβίρει: 8-10 άτομα

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού Empty Απ: Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Μάης 31, 2009 10:16 pm

Πωπω πρέπει να ειναι πεντανόστιμη. Κόλλησα με το φύλλο γιαουρτιού. Θα το δοκιμάσω μόυ έκανε κλικ. Ευχαριστούμε Σφακιανε Exclamation

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού Empty Απ: Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού

Δημοσίευση από Rena Κυρ Μάης 31, 2009 10:33 pm

Πρέπει να έχει πολυ ιδιαίτερη γεύση. Δεν έχω δοκιμάσει κάτι ανάλογο. Μου αρέσει το γιαούρτι στη ζύμη. Η τσικουδιά μπαίνει για να γίνεται τραγανό το φύλλο ε? Ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού Empty Απ: Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Μάης 31, 2009 11:02 pm

Αμαν! Σφακιανέ επειδή έχω πεθερά κρητικιά μπορώ να πω (παρ' όλο που την συγκεκριμένη πίτα δεν την έχω φάει) ότι η πρσθήκη της στάκας πρέπει να είναι όλα τα λεφτά...
Διαίτης η πιτούλα ε??????? Smile

Το φύλλο αυτό γίνεται τραγανό??

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού Empty Απ: Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Μάης 31, 2009 11:41 pm

Irene, ναι η πίτα είναι "διαίτης" χαχαχαχαχα, αλλά τα τριγλυκερίδια και η χολιστερίνη ...τη δουλειά της κι' εμείς τη δική μας χαχαχχαχα

Ναί το φύλλο γίνεται τραγανό

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού Empty Απ: Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 01, 2009 12:29 am

Τι τέλεια πίτα είναι αυτή!!! Το φύλλο πρέπει να είναι τρομερό. Μπράβο Σφακιανέ. Όσο για τη χοληστερίνη ας την ξεχάσουμε για λίγο. :pigging

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού Empty Απ: Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 01, 2009 12:46 am

Τι καταπληκτική πίτα είναι αυτή!!! cheers cheers cheers
Καλά το κατάλαβα από την αρχή ότι έχεις πολλά ενδιαφέροντα να μοιραστείς Σφακιανέ!!!
Ευχαριστώ πολύ πολύ!!! Very Happy

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού Empty Απ: Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 01, 2009 1:30 am

Από τις ωραιότερες Κρητικές παραδοσιακές πιτούλες. Μπράβο Σφακιανέ!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού Empty Απ: Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 01, 2009 2:15 am

Πεντανόστιμη θα είναι. Δε μου λες Σφακιανέ? Η πίτα αυτή γίνεται και με περισσεύματα αρνιού κλπ. πχ ψητό στο φούρνο που έμεινε ή μόνο με βραστό?

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού Empty Απ: Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 01, 2009 3:51 am

Σας τα έλεγα εγώ οτι ο Σφακιανός είναι κινητός τσελεμεντές!!!!Πάντως μεταξύ μας μια τέτοια τούρτα ευχαρίστως την έκοβα στα γενέθλιά μου και με κεράκια επάνω!!!!!!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού Empty Απ: Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 01, 2009 3:18 pm

antonis63 έγραψε:Πεντανόστιμη θα είναι. Δε μου λες Σφακιανέ? Η πίτα αυτή γίνεται και με περισσεύματα αρνιού κλπ. πχ ψητό στο φούρνο που έμεινε ή μόνο με βραστό?

Αντώνη καλημέρα, όι δεν γίνεται με "περισσεύματα κρέατος", αλλά με φρέσκο αρνάκι ή κατσικάκι, το οποόίο το βράζεις πρώτα

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού Empty Απ: Χανιώτικη Τούρτα με αρνί ή κατσίκι, με φύλλο γιαουρτιού

Δημοσίευση από Rena Τετ Ιουν 03, 2009 12:59 am

Κυριάκο μόλις τώρα είδα ότι έστειλες τις φωτογραφίες για ανέβασμα. Συγγνώμη για την καθυστέρηση. Αυτό που βλέπω πάντως είναι πέρα από κάθε φαντασία!! Μπράβο σου.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης