delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελληνική Μυθολογία – Ιστορία

4 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Ελληνική Μυθολογία – Ιστορία - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελληνική Μυθολογία – Ιστορία

Δημοσίευση από Λίλα Παρ Οκτ 30, 2009 1:03 pm

Γιάννη μου δική μου άποψη δεν έχεις δει γιατί ούτε κι εγώ έχω δει δική σου.
Αυτά που ανήρτησες είναι κείμενα που κυκλοφορούν στο ίντερνετ και μπορούν να τα δουν και να τα βρούν όλοι. Αν εγώ απαντήσω στο κείμενο που βρήκες εσύ π.χ. στο site asxetos.gr είναι σαν να απαντάω σε τοίχο. Οπότε έψαξα κι εγώ στο ίντερνετ τι κυκλοφορεί σαν απάντηση και στο έβαλα! Αυτά που γράφει ο κάποιος θεολόγος (του οποίου το όνομα αναφέρω)με αντιπροσωπεύουν γιατί είμαι βαθύτατα θρησκευόμενο άτομο και πιστεύω πολύ στον Χριστιανισμό. Τώρα αν θες να αφήσουμε τα σεντόνια πολύ ευχαρίστως. Γράψε μου κάτι δικό σου να απαντήσω!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελληνική Μυθολογία – Ιστορία - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελληνική Μυθολογία – Ιστορία

Δημοσίευση από nostos Παρ Οκτ 30, 2009 1:10 pm

Κανεις λαθος Λιλα μου οταν κατεβασα το πρωτο σεντονι..η αμεσως επομενη απαντηση μου ηταν καθαρα δικες μου αποψεις τις οποιες τις ασπαζομαι εδω και παρα πολλα χρονια δεν εχω λοιπον αναγκη κανενα ιντερνετ και τις αποψεις κανενος για να διατυπωσω τα δικα μου πιστευω..σεβομαι τα δικα σου θρησκευτικα πιστευω..ομως σεβασου κι εσυ τα δικα μου..περιμενω να μου πεις ποιο θεμα θα ηθελες να συζητησουμε χωρις σεντονια.
nostos
nostos
Supreme Member
Supreme Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3156
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελληνική Μυθολογία – Ιστορία - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελληνική Μυθολογία – Ιστορία

Δημοσίευση από Λίλα Παρ Οκτ 30, 2009 1:43 pm

Γιάννη μου όντως έκανα λάθος, δεν πρόσεξα τη δεύτερη ανάρτηση σου! Η διαφωνία μου σε αυτά που γράφεις είναι κυρίως στους βαρείς χαρακτηρισμούς που αποδίδεις στους χριστιανούς. Επειδή είμαι ορθόδοξη δεν είμαι και δολοφόνος, βάνδαλος, καταστροφέας κλπ. Είμαι περήφανη που είμαι ελληνίδα ίσως και περισσότερο από σένα. Το μονοπώλιο στον θαυμασμό του αρχαίου ελληνικού πνεύματος δεν το έχετε εσείς. Μπορείς να είσαι χριστιανός και περήφανος έλληνας. Να σου θυμίσω οτι και οι Χριστιανοί διώχθηκαν από τους αυτοκράτορες της ελληνορωμαϊκής αυτοκρατορίας! Να σου θυμίσω τις κατακόμβες και την κρυφή λατρεία του χριστιανισμού. Να σου θυμίσω τις αρένες με τα λιοντάρια, τους λιθοβολισμούς και τους παίδες εν καμίνω! Να σου θυμίσω οτι την κατάρρευση της ελληνορωμαϊκής αυτοκρατορίας δεν την προκάλεσε ο χριστιανισμός αλλά η ακόλαστη ζωή, τα λάθη, οι λάθος χειρισμοί και ο έκλυτος βίος των αυτοκρατόρων. Τέλος να σου πω οτι σίγουρα έγιναν λάθη από μέρους των χριστιανών αλλά αυτό δε σου δίνει το "δικαίωμα" να μας κατηγορείς όλους σαν δολοφόνους όπως δεν μπορώ εγώ να σε χαρακτηρίσω σαν σφαγιαστή των χριστιανών και οπαδό μια νεκρής εδώ και πολύ καιρό θρησκείας. Αλήθεια αναρωτήθηκες ποτέ πως κατάφερε ο χριστιανισμός να επιζήσει απ'όλες τις διώξεις? Πώς καταφέραμε να κρατήσουμε ζωντανή την πίστη μας και την ελπίδα μας παρότι διωχθήκαμε όσο κανένα άλλο κίνημα είτε θρησκευτικό είτε πολιτικό?
Και πώς ο δωδεκαθεϊσμός ξεχάστηκε τόσο γρήγορα και πέρασε στη σφαίρα της φαντασίας και της μυθολογίας και το μόνο που θυμόμαστε είναι πόσο μπερμπάντης υπήρξε ο Δίας και πόσο τσόκαρο η Αφροδίτη?

Υ.Γ. Πολύ το γουστάρω αυτό το πάρε δώσε πραγματικά. Επιτέλους να ξυπνήσουν λίγο τα αίματα!!!!!!!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελληνική Μυθολογία – Ιστορία - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελληνική Μυθολογία – Ιστορία

Δημοσίευση από nostos Παρ Οκτ 30, 2009 2:13 pm

Κατ'αρχην Λιλα να σου πω οτι καταδικαζω κι εγω τους διωγμους που υπεστησαν οι χριστιανοι απο την Ρωμαικη αυτοκρατορια και οχι Ελληνορωμαικη..οι ελληνες ποτε δεν κυνηγησαν τους χριστιανους..οι Ρωμαιοι ναι και το καταδικαζω απεριφραστα..ομως δεν ειναι απλα καποια λαθη που εκαναν οι χριστιανοι εναντιον καθε τι που θυμιζε αρχαιο ελληνικο κοσμο..δεν μπορουμε να μιλαμε για απλα λαθη οταν δολοφονηθηκαν ανθρωποι... οταν καταστραφηκαν μνημεια ποτιστικηςκαι πολιτισμικης κληρονομιας...εγω δεν καταφερθηκα εναντιον ολων των χριστιανων..παντα οι κεφαλες φταινε..το οτι ο χριστιανισμος καταφερε να επιζησει μετα απο τοσους αιωνες φανερωνει οτι καθε αλλο παρα σε αυτα που κηρρυσει στηριζεται..ειναι ενα καθαρα ενα πολιτικο και οικονομικο συστημα εξουσιας..που πισω του κρυβονται πολλα συμφεροντα..κι αυτο δεν ισχυει μονο για τους ορθοδοξους..αλλα και για τους καθολικους..μη μπυ πεις οτι το βατικανο δεν ειναι οικονομικο και πολιτικο λομπυ και οχι μονον..και για να επεκταθω..το ιδιο ισχυει και για το ισλαμ..και για τον ιουδαισμο εκει κυριως..καποιοι λοιπον προωθουν με τους δικους τους τροπους τις θρησκειες για να εχουν εξουσια..η για να εχουν λογο στην εξουσια..οσο για τον δωδεκαθεισμο να σου πω οτι δεν ειναι καθολου νεκρη θρησκεια..υπαρχει και μαλιστα πριν απο μερικα χρονια αναγνωριστηκε επισημα και απο το ελληνικο κρατος...εξ'αλλου καποιος ξενος που επισκεπτεται την Ελλαδα η πρωτη του προτεραιοτητα ειναι να δει την ακροπολη..να μαθει για τους θεους της αρχαιας ελλαδας..για τον μπερμπαντη τον Δια και το τσοκαρο οπως την αποκαλεσες Αφροδιτη....βλεπεις υπαρχει και κοσμος που δεν πιστευει σε περιπλανωμενους ιουδαιους ψευτοθαυματοποιους..και προφητες
nostos
nostos
Supreme Member
Supreme Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3156
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης