delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κρέπες αλά «Σφακιανός»

+3
chefoulla
Rena
Σφακιανός
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Κρέπες αλά «Σφακιανός» Empty Κρέπες αλά «Σφακιανός»

Δημοσίευση από Σφακιανός Πεμ Ιουλ 16, 2009 4:46 am

Υλικά
α) Για τις κρέπες


(Ξέρετε ρε σείς εγώ τι ξύλο έχω φάει μικρός, από τη μάνα μου στα Σφακιά, μέχρι να μάθω να τρώω κρέπες με «φραμπουάζ» ή με «fruits de la forêt, ή «σαμπινιόν αλά κρεόλ»???... “Κερατά”, μου έλεγε, «πώς θα βγείς στην κοινωνία και δεν θα ξέρεις τις κρέπες με γέμιση «φραμπουάζ», να με ξεφτιλίσεις;;;», και δώστου μπούφλες)
Λοιπόν αρχίζω, άντε κι’ ο Θεός βοηθός…

2 αυγά, (…και δυό αυγά τουρκίας, που λένε)
1 φλυτζάνι τσαγιού γάλλακτος, (εγω το φλυτζάνι έχω μάθει να το
γράφω με «υ», κι’ όποιου τ’ αρέσει)
1/2 κ.γ. αλατιού, (…θα σε κάνω τ’ αλατιού, που λένε)
1 φλ. Αλεύρι, (κανονικό)
2 κ.σ. λιωμένο βούτυρο, (προτιμήστε φρέσκο και όχι «βιτάμ» κλπ.)
Τυρί τρυμμένο

Εκτέλεση:
1. Χτυπάμε καλά τα αυγά, προσθέτουμε το γάλα, το τυρί, μία πρέζα μοσχοκάρυδο, το αλάτι, το αλεύρι και το βούτυρο. Σκεπάζουμε και αφήνουμε για 30 λεπτά, (μην το δέσετε και κόμπο, αφήστε το Βραζιλιάνικο σήριαλ και ρίξτε και καμιά ματιά).
2. ε σχετικώς μικρό αντικολλητικό τηγάνι βάζουμε μια μικρή ποσότητα της ζύμης (ίσα να καλύπτει το τηγάνι), και μόλις ψηθεί από κάτω, τη γυρίζουμε για να ψηθεί και η άλλη πλευρά της.
3. Αφήνουμε για λίγο και από την άλλη και τη βγάζουμε από το τηγάνι. (Καλά αν δεν έχετε «κρεπιέρα» οι μισές καμμένες θα βγούνε. Κοιτάξτε ρε, να τις γυρίζετε από πλευρά σε πλευρά, προσεκτικά και μην αρχίσετε τα ζογγλερικά να την γυρίζετε πεταχτή από το τηγάνι. Σ’υτήν την περίπτωση να φτιάξετε καμια εκατοστή παραπάνω γιατί τα 3/4 θα πέσουνε στο πάτωμα. Αυτούς δε, που έχουνε «κρεπιέρα» τους μισώωωωωω)

«Μυστικά»
Μπορείτε να φτιάξετε τις κρέπες και να τις βάλετε στην κατάψυξη, ώστε να έχετε για όποτε θελήσετε να τις γεμίσετε.
Κάντε μια στοίβα από όσες κρέπες νομίζετε πως θα σας χρειαστούν κάθε φορά (ίσως λίγες-λίγες για να είναι εύκολο το να ξεπαγώσετε μόνο όσες θέλετε) και τυλίξτε τις με πλαστική μεμβράνη και αλουμινόχαρτο (ρε σείς, προσέξτε να είναι καλά κλεισμένες οι άκρες, γιατί άμα ξεκολλήσουνε μετά, να μου δέσετε ένα χαλκά στη μύτη και να με κάνετε βόλτα στην Ομόνοια).
Ξεπαγώστε τις σε θερμοκρασία δωματίου πριν τις χωρίσετε, γκέ γκε;

α) Για την κρέμα μπεσαμέλ

Εδώ τώρα, μην τύχει και κάνετε το σφάλμα να ζητήσετε από τον άντρα σας να σας βοηθήσει, γιατί θα γίνει «της εκδιδομένης γυναικός το κιγκλίδωμα», χαχαχαα, θα την κάνει την κουζίνα π……

Πάμε, για τα Υλικάκια

2 κουταλίτσες της σουπίτσας βουτυράκι
2 κ.σ. αλευράκι
1,1/4 φλ. γαλλατάκι
τριμμένο τυρράκι
αλατάκιι
φρεσκούλι πιπεράκιι
μοσχοκαρυδάκι

Οδηγιούλες

1. Λιώνουμε το βουτυράκι σε μια κατσαρολίτσα. Η φωτίτσα μας θα πρέπει να είναι μέτριούλα.

2. Προσθέτουμε το αλευράκι και ανακατεύουμε συνεχώς, μέχρι να γίνει ένα «χρυσαφούλι» μειγματάκι που κάνει μπουρμπουληθρίτσες, (γύρω στα 2 λεπτά).
Προσοχή ρε, να μην γίνει καφέ, τη βάψατε.

3. Προσθέτουμε σιγά-σιγά το γαλλατάκι, (και το γάλλα με δύο «λ» γιατί έτσι γουστάρω), ενώ ταυτόχρονα ανακατεύουμε καλά με μια ξύλινη κουταλίτσα. Εάν δεν το κάνουμε αυτό, η σάλτσούλα μας θα σβολιάσει.
Αν δεν αισθανόμαστε ελεύθερες/οι και ωραίες/οι ή άνετα με αυτό, μπορούμε τότε να βάλουμε το γαλλατάκι ζεστούτσικο, αλλά…τεμπέλες και τεμπέληδες, αν ανακατεύουμε καλά δεν είναι απαραίτητο. (που λέει και το άσμα…)
4. Συνεχίζουμε να ανακατεύουμε. Σιγά-σιγά η μπεσαμέλίτσα μας θα πήξει. Προσθέτουμε το τριμμένο τυράκι, το αλατάκι, το πιπεράκι και μοσχοκαρυδάκι. Χαμηλώνουμε κι άλλο τη φωτίτσα μας και ανακατεύουμε για λιγουλάκι ακόμα.
(Να λάβετε υπ’ όψη σας ότι με το τυράκι θα πήξει λιγουλάκι πιο πολύ έτσι; Γιατί αν δεν το προσέξετε αυτό, δώστε την μπεσαμέλ μετά σε καμιά οικοδομή για να βάλουνε τα πλακάκια στο μπάνιο οι άνθρωποι).
5. Όταν η μπεσαμελίτσα κρυώσει λιγουλάκι, προσθέτουμε στο τέλος και έναν κροκάκι αυγουλακού.

«Μυστικά»

Αν θέλουμε να την χρησιμοποιήσουμε αργότερα, σκεπάζουμε την κατσαρόλα με λαδόχαρτο ή ρίχνουμε λίγο γάλα από πάνω για να μη πιάσει κρούστα.
Για σφιχτή μπεσαμέλ βάζουμε 3 κ.σ. αλεύρι σε 1 φλ. γάλα (για σουφλέ).
Για παστίτσιο, μουσακά κλπ. προσθέτουμε στο τέλος και έναν κρόκο αυγού.

γ) Για την γέμιση

1 κιλό κιμάς (½ κ. μοσχαρίσιο + ½ κ. χοιρινό)
1 μεγάλο κρεμμύδι (ψιλοκομμένο)
1 μισό φλυτζάνι τσαγιού με μαϊντανό, φρέκο, (όχι εδώ την τσιγκουνιά σας)
4 τομάτες πολτοποιημένες ή περασμένες απ΄το μίξερ / μούλτι, φούλτι κλπ.
2 κουταλιές ντοματοπελτέ διαλυμένου σε νερό
Το ασπράδι 2 αυγών (του κροκούς θα τους χρησιμοποιήσουμε στο άλειμμα των κρεπών).
1 ή 2 πρέζα(ες) γεμάτη(ες) κανέλλα
1 ή 2 πρέζα(ες) γαρύφαλλου γεμάτη(ες) σε σκόνη
1 φλυτζάνι έξτρα παρθένο ελαιόλαδο, (όσο για το παρθένο!!! άσε, χαχαχχα),
τυρί τριμμένο
φρυγανιά κοπανισμένη
ένα φλυτζάνι άσπρο κρασί
αλάτι-πιπέρι

μια εφημερίδα και
20 με 25 Ευρώ

Παρασκευή, (όχι την… «Παρασκευή», για την εκτέλεση μιλώ)

Βάζουμε το λάδι σε μια κατσαρόλα και, όταν αρχίζει να τσιτσιρίζει, ρίχνουμε το ψιλοκομμένο κρεμμύδι ωσότου να πάρει να ξανθαίνει και ρίχνουμε τον κιμά, ανακατεύοντας κατά καιρούς ωσότου αρχίζει να καβουρντίζεται. Τον σβήνουμε με το κρασί και προσθέτουμε τον πολτό των φρέσκων ντοματών, τον διαλυμένο πελτέ, τον μαϊντανό, την κανέλλα, το γαρύφαλλο, αλάτι και πιπέρι και περιμένουμε ωσότου το μίγμα πιει το ζουμί του. Αποσύρουμε την κατσαρόλα απ’ την φωτιά και, όταν το μίγμα αρχίζει να κρυώνει, ρίχνουμε χτυπημένα τα ασπράδια του αυgού και λίγη τριμμένη φρυγανιά για να στερεοποιηθεί.
Εν τω μεταξύ, για να περάσει η ώρα διαβάζουμε την εφημερίδα μας ή το περιοδικό μας.
Μόλις περάσει η ώρα και επειδή θα έχετε αφαιρεθεί, το φαΐ θα έχει καεί.
Το πετάμε λοιπόν, από το παράθυρο και με τα 25 ή τα 30 Ευρώ, πάτε να φάτε στα Goody’s…

Παρασκευή Κρεπών

Παίρνουμε μία-μία κρέπα, βάζουμε στην άκρη της μια γεμάτη κουταλιά κιμά και μια γεμάτη κουταλιά κρέμας μπεσαμέλ κατά πλάτος της (η γέμιση να μην φτάνει ως την άκρη της περιφέρειας της κρέπας) και την τυλίγουμε σφιχτά. Όταν την έχουνε τυλίξει, σπρώχνουμε ελαφρώς τα άκρα του ρολού προς τα μέσα με το δάχτυλο ή με την άκρη μιας λεπτής ξύλινης κουτάλας για να περικλειστεί το μίγμα. Αλείφουμε τις κρέπες με τους κρόκους των αυγών και τις πασπαλίζουμε με τριμμένη φρυγανιά. Μετά, ή τις τηγανίζουμε σε ελαιόλαδο ωσότου ροδίσουν απ΄ όλες τους τις πλευρές και τις τοποθετούμε σε πιατέλα με απαλό χαρτί κουζίνας για να απορροφηθεί το επιπλέον λάδι και, μετά, τις πιέζουμε με το ίδιο χαρτί και από πάνω ή τις ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο 180ο βαθμών, γυρίζοντας τις για να ψηθούν παντού και περιχύνοντας τις κατά καιρούς με άσπρο κρασί ωσότου ροδίσουν σ’ όλες τους τις πλευρές.

Φιλάκια και Kαλή όρεξη!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Σφακιανός στις Πεμ Ιουλ 16, 2009 4:56 am, 1 φορά
Σφακιανός
Σφακιανός
Member
Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 75
Τόπος : Χανιά - Κρήτης , (Ανώπολις - Σφακιά)
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κρέπες αλά «Σφακιανός» Empty Απ: Κρέπες αλά «Σφακιανός»

Δημοσίευση από Rena Πεμ Ιουλ 16, 2009 4:54 am

Ζωγραφίζεις πάλι!!! Αλλά εγώ με τη μάνα σου..το ίδιο κάνω και στο παιδί μου. Μα είναι δυνατόν? Να βγει στην κοινωνία και να μην ξέρει τη γέμιση φραμπουάζ? Και δωστου ξύλο...που θα πάει θα συνηθίσει lol! cheers
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κρέπες αλά «Σφακιανός» Empty Απ: Κρέπες αλά «Σφακιανός»

Δημοσίευση από Rena Πεμ Ιουλ 16, 2009 4:58 am

Πάντως..με ξαφνιάζεις....να υποθέσω ότι τελευταία βλέπεις κι εσύ πολύ Μαμαλάκη, Βέφα και δε συμμαζεύεται? Χαχαχαχχα μου θύμισες το ποστ εκείνο που είχες βάλει βρε Κυριάκο μου kiss
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κρέπες αλά «Σφακιανός» Empty Απ: Κρέπες αλά «Σφακιανός»

Δημοσίευση από chefoulla Πεμ Ιουλ 16, 2009 5:00 am

Θέλω κρέπες ΤΩΡΑΑΑΑΑ :eat Τι μου κάνεις ωρε Κυριάκο rose
chefoulla
chefoulla
Beautiful Member
Beautiful Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 259
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κρέπες αλά «Σφακιανός» Empty Απ: Κρέπες αλά «Σφακιανός»

Δημοσίευση από Λίλα Πεμ Ιουλ 16, 2009 7:32 am

Έχω κρεπιέρα, έχω κρεπιέρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ζήλεια, ζήλεια!!!!!!
Φτιάχνω πολύ συχνά κρέπες αλμυρές αλλά τις γεμίζω με ζαμπονοτυράκια και μανιτάρια. Αυτές μοιάζουν με τα κανελόνια αλλά με ζύμη κρέπας. Όπως και να τις λένε μας ξελίγωσες Κυριάκο!!!!!!!!!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κρέπες αλά «Σφακιανός» Empty Απ: Κρέπες αλά «Σφακιανός»

Δημοσίευση από raymonda Πεμ Ιουλ 16, 2009 10:47 am

Ωραίος ο παίκτης! Γεια σου Κυριάκο με τις ομορφιές σου.

raymonda
Supreme Member
Supreme Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 501
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κρέπες αλά «Σφακιανός» Empty Απ: Κρέπες αλά «Σφακιανός»

Δημοσίευση από anastazie Πεμ Ιουλ 16, 2009 11:17 pm

Απολαυστικές οι κρέπες σου αλλά εσύ περισσότερο Κυριάκο. Smile
anastazie
anastazie
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 790
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κρέπες αλά «Σφακιανός» Empty Απ: Κρέπες αλά «Σφακιανός»

Δημοσίευση από Ειρήνη Πεμ Ιουλ 16, 2009 11:45 pm

Κρέπες με γέμιση κιμά είναι σπεσιαλιτέ της μαμάς μου. Εκείνη αφού τις γεμίσει τις τοοπθετεί σε πυρέξ και τις περιχύνει με σάλτσα ντομάτας, κρέμα γάλακτος και παρμέζανα. Τις στολίζει με ροδέλες πράσινης πιπεριάς και τις γρατινάρει στο φούρνο.
Το λατρεύω αυτό το φαγητό. Ε βέβαια μετά από τόσο ξύλο που έφαγα μικρή για να το συνηθίσω!!!
Γεια στα χέρια σου Κυριάκο μου!
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης