delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πατάτες γιαχνί

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πατάτες γιαχνί Empty Πατάτες γιαχνί

Δημοσίευση από Rena Τρι Οκτ 06, 2009 9:27 am

Πατάτες γιαχνί 1490a

Υλικά

6-7 πατάτες
1 κρεμμύδι ψιλοκομμένο
3 σκελίδες σκόρδο
λάδι
αλάτι, φρεσκοτριμμένο πιπέρι
1 κουτί χυμός ντομάτας
1 κ. γλ. ζάχαρη
μαϊντανός

Εκτέλεση

Κόβουμε τις πατάτες κυδωνάτες και σε μια κατσαρόλα βάζουμε το λάδι να ζεσταθεί. Προσθέτουμε τις πατάτες και τις σωτάρουμε για λίγο. Συνεχίζουμε ρίχνοντας το κρεμμύδι και τα σκόρδα. Σταματάμε το σωτάρισμα ρίχνοντας τη ντομάτα και ελάχιστο νερό. Αλατοπιπερώνουμε και τέλος προσθέτουμε το μαϊντανό και 1 κ.γλ. ζάχαρη για να σπάσει η ξινίλα της ντομάτας.

Αφήνουμε το φαγητό να βράσει για περίπου 40 λεπτά μέχρι να μαλακώσουν οι πατάτες.

Αν χρειαστεί να ανακατέψουμε το κάνουμε κουνώντας την κατσαρόλα (δε χρησιμοποιούμε κουτάλα για να μη μας διαλυθούν οι πατάτες).


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rena στις Τρι Ιουν 28, 2011 2:55 am, 2 φορές συνολικά
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πατάτες γιαχνί Empty Απ: Πατάτες γιαχνί

Δημοσίευση από EfiK Τρι Οκτ 06, 2009 9:33 am

Ρένα, δεν βάζεις δάφνη ή κανέλα? Εγώ όποτε τις φτιάχνω, μου τα χώνει η πεθερά μου γιατί λέει ότι δεν πάει ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Crying or Very sad
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πατάτες γιαχνί Empty Απ: Πατάτες γιαχνί

Δημοσίευση από Rena Τρι Οκτ 06, 2009 9:35 am

Έφη αυτό το φαγητό είναι ίσως το μόνο από αυτά που φτιάχνω με ντομάτα, που δεν βάζω κανέλα κι αυτό γιατί μου αρέσει η γεύση του ατόφια, κυρίως αυτή η επίγευση του σκόρδου. Στα άλλα π.χ φασολάκια βάζω κανελίτσα οπωσδήποτε. Δάφνη όχι καθόλου.

Αλλά γιατί όχι? Αν σας αρέσει καλά κάνεις και βάζεις εγώ είμαι υπέρ αυτών που προσαρμόζουν τα φαγητά στις δικές τους γευστικές προτιμήσεις. Θα το δοκιμάσω με δάφνη την επόμενη φορά.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πατάτες γιαχνί Empty Απ: Πατάτες γιαχνί

Δημοσίευση από Ειρήνη Τρι Οκτ 06, 2009 10:05 pm

Ρένα μου έτσι φτιάνω και εγώ τις πατάτες γιαχνί με την διαφορά ότι τις κόβω λεπτές φέτες και τις ψήνω σε γιουβέτσι στο φούρνο.

Έφη, ούτε εγώ βάζω κανέλλα και δάφνη, αλλά η προσθήκη μυρωδικών είναι είναι καθαρά προσωπικό γούστο.
mmm
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πατάτες γιαχνί Empty Απ: Πατάτες γιαχνί

Δημοσίευση από Maria B. Τετ Οκτ 07, 2009 12:16 am

Ακριβώς ίδιες τις φτιάχνω και εγω Ρενάκι, απο περυσι εχω που λέω να βάλω και εγω στο μπλοκ μας την συνταγή (έχω ήδη φωτο) αλλά όλο το ανέβαλα !!! εκανες εσύ την αρχή !!! καλά απο φωτογραφία σκίζεις !!!!!!!!!!!
υπέροχη !!!

φιλια πολλά-πολλά

Maria B.
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 309
Registration date : 07/08/2009

http://www.syntageskardias@blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πατάτες γιαχνί Empty Απ: Πατάτες γιαχνί

Δημοσίευση από Rena Τετ Οκτ 07, 2009 1:24 am

Που είσαι βρε Μαράκι μου και σε χάσαμε? Ευχαριστώ πολύ, δεν είναι φαγάκι όνειρο? Απλό και νόστιμο.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πατάτες γιαχνί Empty Απ: Πατάτες γιαχνί

Δημοσίευση από SpIrToKoYto Τετ Οκτ 07, 2009 6:40 am

Maria B. έγραψε:Ακριβώς ίδιες τις φτιάχνω και εγω Ρενάκι, απο περυσι εχω που λέω να βάλω και εγω στο μπλοκ μας την συνταγή (έχω ήδη φωτο) αλλά όλο το ανέβαλα !!! εκανες εσύ την αρχή !!! καλά απο φωτογραφία σκίζεις !!!!!!!!!!!
υπέροχη !!!

φιλια πολλά-πολλά

Γιατί από σάλτσα???άδικο έχει ο έρμος ο Νικόλας και ο δικος μου που ζητάνε φρατζόλα για παπάρα??..(...με την καλή έννοια..)
SpIrToKoYto
SpIrToKoYto
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3109
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης