delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Καρότα-Ένα φθινοπωρινό λαχανικό με πολλά οφέλη

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Καρότα-Ένα φθινοπωρινό λαχανικό με πολλά οφέλη Empty Καρότα-Ένα φθινοπωρινό λαχανικό με πολλά οφέλη

Δημοσίευση από boxeraki Τετ Οκτ 14, 2009 1:15 am

Καρότα-Ένα φθινοπωρινό λαχανικό με πολλά οφέλη 916436_blog

Το αγαπούν μικροί και μεγάλοι, και είναι ίσως από τα λίγα λαχανικά που το …έχουν καταφέρει αυτό!

Η κατεξοχήν εποχή του καρότου είναι το φθινόπωρο. Αρχικά το καρότο καλλιεργήθηκε σε περιοχές της Μέσης Ανατολής και της κεντρικής Ασίας, ενώ η μορφή του δεν είχε καμία σχέση με τη σημερινή (ούτε καν το πορτοκαλί χρώμα!). Στην Ευρώπη έγινε αγαπητό την περίοδο της Αναγέννησης. Σήμερα οι χώρες που έχουν από τις μεγαλύτερες παραγωγές καρότου είναι οι ΗΠΑ, η Γαλλία, η Αγγλία, η Κίνα και η Ιαπωνία.

Τα καρότα είναι πολύ καλή πηγή αντιοξειδωτικών ουσιών. Είναι η κύρια πηγή της προβιταμίνης Α (ή διαφορετικά β-καροτένιο) και προστατεύουν από καρδιοπάθειες και καρκίνο ενώ συμβάλλουν στην καλή όραση, και ιδιαιτέρως την βραδινή όραση. Μελέτες έχουν δείξει ότι άτομα που κατανάλωναν μεγάλη ποσότητα καρότων είχαν σημαντικά χαμηλότερο κίνδυνο να παρουσιάσουν έμφραγμα του μυοκαρδίου. Επιπλέον, τα καροτενοειδή φαίνεται να έχουν ευεργετική δράση κατά της εμφάνισης καταρράκτη και στον έλεγχο του επιπέδου γλυκόζης στο αίμα, ενώ δρουν και κατά της ινσουλινοαντίστασης. Υπάρχουν επίσης έρευνες που δείχνουν ότι η κατανάλωση καρότων μπορεί να βοηθήσει στην πρόληψη καρκίνου του παχέος εντέρου.

dietup.gr


Έχει επεξεργασθεί από τον/την boxeraki στις Τετ Οκτ 14, 2009 1:21 am, 1 φορά

boxeraki
Beautiful Member
Beautiful Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 176
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καρότα-Ένα φθινοπωρινό λαχανικό με πολλά οφέλη Empty Απ: Καρότα-Ένα φθινοπωρινό λαχανικό με πολλά οφέλη

Δημοσίευση από EfiK Τετ Οκτ 14, 2009 1:19 am

Πράγματι, πολύ ωφέλιμο.
Προσπαθώ να το βάζω στα περισσότερα φαγητά μας πιο πολύ για τον μεγάλο που έχει πάρει διαζύγιο με τα λαχανικά!
Τα μικρά το τρώνε σαν τρελά. Τους το καθαρίζω σε φλούδες (σαν πατατάκια) και το κατεβάζουν σε χρόνο dt!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καρότα-Ένα φθινοπωρινό λαχανικό με πολλά οφέλη Empty Απ: Καρότα-Ένα φθινοπωρινό λαχανικό με πολλά οφέλη

Δημοσίευση από Rena Τετ Οκτ 14, 2009 1:47 am

Έξυπνο Έφη!
Τα καρότα (μαγειρεμένα πάντα) και τα αγγούρια είναι από τα λιγοστά λαχανικά που τρώει το καμάρι μου. Εγώ πάλι τα προτιμώ ωμά με λεμονάκι, άσε που το καλοκαίρι είναι ένα κι ένα για ωραίο μαύρισμα΄.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καρότα-Ένα φθινοπωρινό λαχανικό με πολλά οφέλη Empty Απ: Καρότα-Ένα φθινοπωρινό λαχανικό με πολλά οφέλη

Δημοσίευση από Ειρήνη Τετ Οκτ 14, 2009 1:52 am

Εμένα πάλι μου αρέσουν καλύτερα μαγειρεμένα και όπου μπορώ βάζω μερικά. Ο γιός μου τα τρώει μια χαρά μέσα στο φαγητό ενώ η κόρη μου με ιδιαίτερη σπουδή τα αφήνει όλα στη άκρη του πιάτου της.!
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης