delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

+9
big mama
antonis63
Ειρήνη
Λίλα
nikolas
anneta43
anastazie
EfiK
Rena
13 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από Rena Πεμ Οκτ 15, 2009 2:12 am

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze 2ln7sxl


Yλικά

1 φλ.τσ. αλεύρι γ.ο.χ.
1/2 φλ.τσ. πούδρα αμυγδάλου (ή αν προτιμάτε παραλείψτε το αμύγδαλο και προσθέστε άλλο ένα φλιτζάνι αλεύρι)
2 κ.σ. baking powder
Μία πρέζα αλάτα
1 φλιτζάνι ζάχαρη
1 φλ.τσ. κεράσια ή βύσσινα κονσέρβα στραγγισμένα
1/2 φλ.τσ. γιαούρτι
3 μεγάλα αυγά
1 βανίλια
1/2 φλ. τσ. ηλιέλαιο


Για το γλασάρισμα :

1/2 φλ.τσ. μαρμελάδα κεράσι
1 κ.σ. νερό

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Bjd4ia


Εκτέλεση

1. Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 180 βαθμούς. Βουτυρώνουμε και αλευρώνουμε ένα ταψάκι στο μέγεθος ταρτιέρας. Τινάζουμε να φύγει το περιττό αλεύρι.
2. Ανακατεύουμε το αλεύρι με την πούδρα αμυγδάλου, το baking powder και το αλάτι.
3. Ρίχνουμε τη ζάχαρη σε ένα μπωλ μαζί με τα μισά κεράσια και ανακατεύουμε. Προσθέτουμε το γιαούρτι, τα αυγά και τη βανίλια. Ρίχνουμε το μίγμα του αλευριού στο μπωλ και ανακατεύοντας προσθέτουμε το λάδι. Απλώνουμε το μίγμα στο ταψάκι μας και ενσωματώνουμε πάνω τα υπόλοιπα κεράσια.
4. Ψήνουμε για 50 με 55 λεπτά ανάλογα με το φούρνο μας. Βγάζουμε το κέηκ από το φούρνο το αφήνουμε για 5 λεπτά και ξεφορμάρουμε. Το αφήνουμε να κρυώσει εντελώς και φτιάχνουμε το γλάσο μαρμελάδας.


Για το γλάσο

Βάζουμε τη μαρμελάδα σε ένα κατσαρολάκι μαζί με 1 κ.σ. νερό και αφήνουμε να λειώσει και να αποκτήσει την υφή ζελέ. Μπορούμε να το κάνουμε και στα μικροκύμματα.

Χρησιμοποιώντας ένα πινέλο απλώνεται τη μαρμελάδα κι αν θέλετε με ένα πηρούνι χαράζετε κυματοειδείς γραμμές.
(αν έχετε πινέλο σιλικόνης είναι καλύτερο γιατί απλώνεται ευκολότερα η μαρμελάδα και πετυχαίνετε τα «κυμματάκια» χωρίς τη βοήθεια του πηρουνιού)

Η συνταγή είναι παραλλαγή του French Yogurt Cake with Marmalade Glaze από το Cookbook Addiction


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rena στις Πεμ Αυγ 21, 2014 9:17 pm, 2 φορές συνολικά
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από EfiK Πεμ Οκτ 15, 2009 2:21 am

Μόλις μας έστειλες...αδιάβαστους! Σλουρπ, σλουρπ!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από anastazie Πεμ Οκτ 15, 2009 2:36 am

Jesus Christ! Τι είναι αυτό Shocked
anastazie
anastazie
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 790
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από anneta43 Πεμ Οκτ 15, 2009 3:03 am

Πρέπει να είναι καταπληκτικό και υποθέτω μπορούμε να βάλουμε ότι μαρμελάδα και φρούτα θέλουμε. Να είχα τώρα λιγάκι μιαμ
anneta43
anneta43
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 652
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από nikolas Πεμ Οκτ 15, 2009 3:22 am

Είναι που είναι το νευρικό μου σύστημα χάλια από τη γιαουρτοφαγία μου βάλες και το γλυκό και με αποτελείωσες. Ωραίο όμως Ρενάκι μας!
nikolas
nikolas
Supreme Member
Supreme Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 910
Registration date : 31/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από Λίλα Πεμ Οκτ 15, 2009 3:50 am

Kαλά μιλάμε με πέθανες Ρενάκι. Έχω τρελλαθεί. Αυτό θα φτιαχτεί μόλις τελειώσω τα βαψίματα αλλά σε ταψάρα.
Αλήθεια γίνονται και μάφινς?????????????
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από Ειρήνη Πεμ Οκτ 15, 2009 4:13 am

Αμάν Ρένα τι θεϊκό γαρνίρισμα είναι αυτό? Όλο βέβαια το γλυκάκι είναι ωραίο αλλά η διακόσμηση μοναδική.
Ζαχαροπλάστης ήταν ο μπαμπάς σου?

biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από Rena Πεμ Οκτ 15, 2009 4:21 am

Ειρηνάκι μου, μπααα τυχαίο ήταν, εγώ απλά σκόρπισα τα κεράσια και στο κόψιμο του κομματιού έτυχε να πέσουν εκεί μπόλικα.

Λίλα μαφινάκια γίνονται και βγαίνουν σούπερ. Αν το προτιμάς δοκίμασε το έτσι. Αλλά αν θες ταψάρα όπως είπες τότε μάλλον δε θα βολέψει το μαφινοταψί, θα φας όλη τη μέρα να φουρνίζεις Smile
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από antonis63 Πεμ Οκτ 15, 2009 7:54 am

Αχ :eat
antonis63
antonis63
Beautiful Member
Beautiful Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 208
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από big mama Πεμ Οκτ 15, 2009 11:32 am

Με τίποτα δεν το περίμενα έτσι όταν διάβασα τον τίτλο. Είναι τέλειο! Και το γλάσσο μαρμελάδας μου έκανε μεγάλη εντύπωση!

big mama
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 13
Registration date : 01/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από Rena Πεμ Οκτ 15, 2009 12:10 pm

Σε ευχαριστώ! Δοκίμασέ το, δε θα σε απαγοητεύσει. Η αρχική συνταγή ήταν με λεμόνι, εσάνς στη ζύμη και μαρμελάδα για τοπινγκ. Επειδή όμως εσάνς δεν είχα και μου περίσσευαν και κάτι κονσερβοποιημένα βύσσινα-κεράσια το έκανα έτσι. Έγινε πολύ καλό.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από sofia Πεμ Οκτ 15, 2009 10:32 pm

Έμεινα με το στόμα ορθάνοιχτο να χάσκω. Δεν έχω λόγια Ρένα, πολύ ωραίο!
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από chefoulla Πεμ Οκτ 15, 2009 11:34 pm

Oυάααουυυ, πολύ εντυπωσιακό Ρενούλα!
chefoulla
chefoulla
Beautiful Member
Beautiful Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 259
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από Ειρήνη Παρ Οκτ 16, 2009 1:06 am

Rena έγραψε:Ειρηνάκι μου, μπααα τυχαίο ήταν, εγώ απλά σκόρπισα τα κεράσια και στο κόψιμο του κομματιού έτυχε να πέσουν εκεί μπόλικα.


Καλέ τι τυχαίο Ρένα μου. Αυτό είναι ένα ονειρεμένο ποίημα!
cheers
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από kiki Σαβ Οκτ 17, 2009 1:49 am

Τρελαίνομαι για γλυκάκια με φρούτα, αλλά εδώ οι υπόλοιποι δεν...Να είχα ένα κομμάτι τώρα!!!

kiki
Member
Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 129
Τόπος : Ζάκυνθος
Registration date : 12/07/2009

http://mikrikouzina.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

French Yogurt Cake with Marmalade Glaze Empty Απ: French Yogurt Cake with Marmalade Glaze

Δημοσίευση από ntina Παρ Οκτ 08, 2010 10:31 am

δεν μπορούσες να βάλεις μια φωτογραφία; έπρεπε να λιποθυμίσω 3 φορές;ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ Shocked drunken voice
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης