delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα

+3
EfiK
sofia
Λίλα
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα Empty Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα

Δημοσίευση από Λίλα Τετ Σεπ 21, 2011 9:30 pm

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα P9090714

Όλη η Μεσόγειος σε ένα πιάτο!

ΥΛΙΚΑ
4 μελιτζάνες φλάσκες ή 8 τσακώνικες
4 φλιτζανάκια καφέ πληγούρι
1 ματσάκι μαϊντανό
1 μεγάλο κρεμμύδι ψιλοκομμένο
3 νεροπότηρα φρέσκια ντομάτα τριμμένη
4 σκελίδες σκόρδο λιωμένες
250 γραμμάρια φέτα
1 κρασοπότηρο ελαιόλαδο
αλάτι πιπέρι κύμινο

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Κόβουμε τις φλάσκες κατά μήκος στα δυο. Με κουταλάκι βγάζουμε την ψίχα, τις αλατίζουμε ελαφρά και τις αφήνουμε στην άκρη.Kρατάμε την μισή ψίχα και την ψιλοκόβουμε.
Σε ένα βαθύ μπολ βάζουμε το πληγούρι, το σκεπάζουμε με βραστό νερό και το αφήνουμε να φουσκώσει.
Στο μεταξύ τσιγαρίζουμε το κρεμμύδι και το σκόρδο με το ελαιόλαδο.Ρίχνουμε μέσα την ψιλοκομμένη ψίχα μελιτζάνας και τη σωτάρουμε.
Σουρώνουμε το πληγούρι και το ρίχνουμε στην κατσαρόλα να ανακατευτεί με το σκόρδο και το κρεμμύδι. Περιχύνουμε με το χυμό ντομάτας και σβήνουμε τη φωτιά για να είναι ζουμερό το μίγμα.
Ψιλοκόβουμε τον μαϊντανό και τον ρίχνουμε μέσα.
Αλατοπιπερώνουμε και πασπαλίζουμε με κύμινο. Τρίβουμε με τα χέρια μας και τη φέτα και ανακατεύουμε με κουτάλι.
Γεμίζουμε με το μίγμα τις μελιτζάνες και τις περιχύνουμε με τη ντομάτα. Συμπληρώνουμε με νεράκι και μπόλικο ελαιόλαδο.
Ψήνουμε σε προθερμασμένο στους 180 βαθμούς φούρνο για περίπου 1 ώρα. Τρώγονται και ζεστά και κρύα!
Φέτα μπορούμε να βάλουμε κατά βούληση. Αντί για μαϊντανό χρησιμοποιούμε δυόσμο ή και τα δυο.
Την ψίχα που δεν χρησιμοποιήσαμε την φυλάμε στο ψυγείο και φτιάχνουμε μελιτζανοκεφτέδες.
Συνταγή προσεχώς!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα Empty Απ: Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα

Δημοσίευση από sofia Τετ Σεπ 21, 2011 10:27 pm

Πραγματικά όλη η Μεσόγειος σε ένα πιάτο. Τι ωραίο φαγάκι έφτιαξες. Το πληγούρι Λίλα μου πόσο το αφήνεις? Δε το βράζεις καθόλου μόνο το καυτό νερό του ρίχνεις?
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα Empty Απ: Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα

Δημοσίευση από EfiK Πεμ Σεπ 22, 2011 12:31 am

Μμμμμ....αυτό ήδη έχει δρομολογηθεί!!! Λιλού μου ζωγράφισες!Very Happy
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα Empty Απ: Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα

Δημοσίευση από Rena Πεμ Σεπ 22, 2011 2:24 am

Σου έχω πει ότι σε αγαπάω πολύ ε? Very Happy Στείλε λίγο που δεν τρώνε το πληγούρι... Evil or Very Mad
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα Empty Απ: Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα

Δημοσίευση από helen Πεμ Σεπ 22, 2011 3:40 am

Είναι ένα φαγητό καταπληκτικό. Το κάνω κι εγώ έτσι όπως εσύ αλλά προσθέτω μαζί με το ντοματοχυμό ένα πορτοκάλι στυμένο. Γίνεται όνειρο. Μπράβο Λίλα μου, εκλεχτό πιάτο.

helen
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα Empty Απ: Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα

Δημοσίευση από Λίλα Πεμ Σεπ 22, 2011 6:00 am

Χαίρομαι που σας άρεσε κορίτσια μου! Σοφάκι το πληγούρι δεν το βράζω, το περιχύνω με το καυτό νερό και το αφήνω για κανα τέταρτο μέχρι να φουσκώσει.
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα Empty Απ: Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα

Δημοσίευση από Ειρήνη Πεμ Σεπ 22, 2011 10:13 pm

Θεσπέσιο. Θα το φτιάξω και αν στραβομουτσουνιάσει η υπόλοιπη οικογένεια, καλύτερα. Θα φάω όλο το ταψί μόνη μου!
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα Empty Απ: Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα

Δημοσίευση από T.A.G Σαβ Σεπ 24, 2011 3:33 am

Πολύ ωραία και διαφορετική γέμιση από τις κλασσικές για μελιτζάνεςVery Happy ! Ελπίζω να προλάβω να τη φτιάξω όσο βρίσκω ακόμα καλούτσικες μελιτζάνες εδώ
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα Empty Απ: Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα

Δημοσίευση από Ειρήνη Τετ Οκτ 26, 2011 1:44 am

Τις έκανα χθες και έγιναν όχι απλά καλές, αλλά πάρα πολύ καλές. Ο άντρας μου που δεν του αρέσει το πληγούρι, έφαγε και μάλιστα το καταευχαριστήθηκε.

Να σημειώσω ότι τα 4 φλυτζανάκια πληγούρι ήταν τελικά μεγάλη ποσότητα. Γέμισα πολύ φουσκωτά 5 μελιτζάνες (δηλ. 10 κομμάτια) και περίσσεψε και μια μεριδούλα. Επίσης δεν έβαλα το κύμινο.

Και ιδού:

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα 794m
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα Empty Απ: Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα

Δημοσίευση από Λίλα Τετ Οκτ 26, 2011 2:01 am

Μπριτζιτούλα μου χαίρομαι που σας άρεσε! Η ποσότητα για το πληγούρι τελικά έχει να κάνει με την ποιότητά του. Αν είναι φρέσκο και καλό φουσκώνει πολύ, το δικό μου ήταν περυσινό. Όταν το ξαναέφτιαξα με φρέσκο μου βγήκε και μένα πολύ, αλλά το φάγαμε ως σαλάτα με φρέσκια ντομάτα!!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα Empty Απ: Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα

Δημοσίευση από Ειρήνη Τετ Οκτ 26, 2011 2:11 am

Χαίρομαι που ήταν τόσο φρέσκο το πληγουράκι μου. Το είχα αγοράσει το καλοκαίρι από τη ΔΗΜΗΤΡΑ στην Ερμιόνη και επειδή δεν το καταναλωσάμε εκεί, το έφερα στην Αθήνα. Εγώ το έβαλα όλο μέσα στη σάλτσα ντομάτας και έτσι έχω τώρα μια νοστιμότατη μερίδα. Μια χαρά θα το φάω και μακάρι να είχα και άλλο.

Μελιτζάνες γεμιστές με πληγούρι και φέτα 33277
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης