delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΦΑΣΟΛΙΑ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΦΑΣΟΛΙΑ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ Empty ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΦΑΣΟΛΙΑ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ

Δημοσίευση από EfiK Δευ Νοε 26, 2012 12:03 am

ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΦΑΣΟΛΙΑ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ 12+-+4

Νοστιμιά!!! Ιδιαίτερο για τη δική μας οικογένεια που έχουμε συνηθίσει να τρώμε κλασικά το κοτοπουλάκι στο φούρνο. Καλή ιδέα για να κάνουμε τα μικρά ζουζούνια μας να φάνε τα φασόλια ή το καλαμπόκι μπερδεμένο μέσα στο φαγάκι. Ετσι γλιτώνουμε το ψάρεμα..τύπου...αυτό το θέλω, αυτό δεν το θέλω...


Δήλωση της κόρης όταν είδε το πιάτο της.... : Αυτό...που τρώνε οι κότες δεν το θέλω....Εννοούσε το καλαμπόκι...χαχαχχχαχχχαχ!!! Φυσικά το έφαγε, δεν χρειάζονται ερωτήσεις.. ;-)





Υλικά


1 κοτόπουλο σε μερίδες

Για το πανάρισμα

1 φλ. αλεύρι γ.ο.χ.
1 κ. σ. πάπρικα καπνιστή ή καγιέν (ότι μας αρέσει)
αλάτι και πιπέρι




2 κρεμμύδια σε κύβους
4 σκελίδες σκόρδο ψιλοκομμένο
1 πιπεριά Φλωρίνης σε κυβάκια
1 πιπεριά κίτρινη σε κυβάκια
1 πιπεριά πορτοκαλί σε κυβάκια
1 φλ. καλαμπόκι κατεψυγμένο
1 φλ. βρασμένα φασόλια
1 κονκασέ ντομάτας
1 κ. σ. πελτές
250 γρ. ρύζι μακρύκοκο
αλάτι, πιπέρι, καπνιστή πάπρικα
1 φλ. ελαιόλαδο





Εκτέλεση



Στο μείγμα του αλευριού περνάμε το κοτόπουλο και το τηγανίζουμε.



Στην κατσαρόλα σωτάρουμε στο ελαιόλαδο το κρεμμύδι και το σκόρδο, κατόπιν ρίχνουμε τις πιπεριές να γυαλίσουν κι αυτές, το ρύζι, μετά από λίγο το κονκασέ και τον πελτέ, το καλαμπόκι και τέλος τα φασόλια. Συμπληρώνουμε λίγο νεράκι να το βοηθήσουμε να πάρει βράση και μόλις πάρει βράση το φαγάκι μας αποσύρουμε.



Γυρίζουμε το μείγμα της κατσαρόλας σε ένα ταψί και από πάνω τοποθετούμε τα κομμάτια του κοτόπουλου. Σκεπάζουμε με αλουμινόχαρτο και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 170 βαθμούς για 45 λεπτά.



ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΦΑΣΟΛΙΑ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ 12+-+2


* Και κονσέρβα καλαμπόκι και φασόλια μπορούμε να βάλουμε.

* Επίσης νομίζω οτι και το parboiled (κίτρινο ρύζι) θα του πήγαινε, θα ήταν πιο al dente βέβαια αλλά νομίζω ότι μπαίνει άνετα.

Καλή όρεξη!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΦΑΣΟΛΙΑ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ Empty Απ: ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΦΑΣΟΛΙΑ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ

Δημοσίευση από ntina Δευ Νοε 26, 2012 1:26 am

φαγακι ολο αρώματα,με την διαφορά ότι θα αφαιρούσα την ντομάτα και για ρυζάκι θα έβαζα μπασμάτι,Οσο αφορά τα παιδιά έκανα και εγώ αρκετε΄ς αλχημείες για να τα κάνω να φάνε.
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΦΑΣΟΛΙΑ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ Empty Απ: ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΦΑΣΟΛΙΑ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ

Δημοσίευση από helen Δευ Νοε 26, 2012 9:23 pm

Αφού κατάφερες να φάει και το καλαμπόκι η μικρούλα σου, όλα τέλεια. Εμένα όταν έφτιαχνα κάτι ανάλογο το πηρούνι έκανε κύκλους το πιάτο και είχαμε και διαλογή. Νόστιμο που φαίνεται όμως.

helen
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΦΑΣΟΛΙΑ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ Empty Απ: ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΦΑΣΟΛΙΑ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ

Δημοσίευση από Λίλα Δευ Νοε 26, 2012 10:49 pm

Ωραίο φαγάκι Έφη μου!!!!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης