ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ....ΚΗΠΟΣ

Σελίδα 9 από 11 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ....ΚΗΠΟΣ - Σελίδα 9 Empty Απ: ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ....ΚΗΠΟΣ

Δημοσίευση από Rena Την / Το Παρ Μαρ 05, 2010 1:59 pm

Επίσκεψη στην Κοιλάδα χαχαχχαχαχαχα βάλε λάδι στο τηγάνι και ερχόμαστε σύσσωμοι Very Happy
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από SpIrToKoYto Την / Το Παρ Μαρ 05, 2010 2:00 pm

ξέρουμε...να πάρουμε τα ταγάρια και να ροβολήσουμε κατά κει... lol!

(...αχ..πολύ ζηλεύω που τα βλέπω έτσι να ξεπετάγονται ...σαν να μυρίζω το χώμα Λουλούκα...)
SpIrToKoYto
SpIrToKoYto
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3109
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 13/07/2009

Δημοσίευση από Λίλα Την / Το Παρ Μαρ 05, 2010 2:02 pm

Πρέπει να κάνετε μια επίσκεψη ανά εποχή τουλάχιστον!!!!!!!!
Μετά τα σπανάκια, τα σπαράγγια και μετά τα κολοκύθια και οι ντομάτες!!!!!!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Δημοσίευση από Rena Την / Το Παρ Μαρ 05, 2010 2:22 pm

Εγώ προτείνω την επόμενη φορά που θα έρθουμε να φέρουμε και το τσαντήρι μας (βλ. αντίσκηνο) να μην ξεκολλάμε από το κτήμα κι εσένα Λιλού kiss
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό

Δημοσίευση από Λίλα Την / Το Παρ Μαρ 05, 2010 2:24 pm

Kαλά για σένα και το Βασιλάκη έχω σχέδια μανταμίτσα, κάτσε να τελειώσουν τα σχολεία και τα λέμε!!!!!!!!!!!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό

Δημοσίευση από Rena Την / Το Παρ Μαρ 05, 2010 2:28 pm

Αχ μωρό μου εσύ! Μια αγκαλιά μεγάλη είσαι kiss
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό

Δημοσίευση από Λίλα Την / Το Παρ Μαρ 05, 2010 2:34 pm

ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ....ΚΗΠΟΣ - Σελίδα 9 0002032C

ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ....ΚΗΠΟΣ - Σελίδα 9 Sig
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό

Δημοσίευση από Rena Την / Το Τετ Μάης 05, 2010 12:24 pm

Kαιρό είχαμε να ασχοληθούμε με τα λουλουδάκια μας, εδώ τουλάχιστον, γιατί όσα είχα αναλάβει τελευταία υπό την προστασία μου καλά κρατούν και τώρα ακόμη καλύτερα.

Την επομένη της Πρωτομαγιάς αποφασίσαμε να ασχοληθούμε λίγο παραπάνω με τα των φυτών μας κι έτσι ανοίξαμε δουλειές, ευχάριστες όμως.

Καταρχήν έγινε μεταφύτευση όλων των γλαστρακίων που κατοικοεδρεύαν στο παραθύρι της κουζίνας μου. Πήραμε ένα μικρό παρτεράκι και βάλαμε εκεί όλα τα μυρωδικά, για να έχω άμεση πρόσβαση σε αυτά όταν μαγειρεύω. Τα υπόλοιπα πήραν το δρόμο τους προς την ταράτσα, που από τώρα και μετά θα φιλοξενεί και πάλι γλάστρες εν ζωή κι όχι τα απολιθώματα που μου είχαν ξεμείνει. Το είχα ξαναπεί παλιότερα ότι πριν μερικά χρόνια είχα ολόκληρο κήπο στην ταράτσα μου αλλά μετά τον τελευταίο χιονιά στην Αθήνα, δεν ξανασχολήθηκα.

Έτσι σήμερα φιλοξενώ στον "μικρό μου κήπο" τρία γιούκα, μία τριανταφυλλιά κίτρινη, μία γαρδένια, έναν ελίχρυσο, μία μαργαρίτα, δύο πιπεριές και 5 πρίμουλες..προς το παρόν γιατί φέτος θα τον αναστήσω τον "κηπάκο" μου Smile

Εδώ θα δείτε τα νέα μου αποκτήματα

Ελίχρυσος

ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ....ΚΗΠΟΣ - Σελίδα 9 Dsc03255xe

Μαργαρίτα

ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ....ΚΗΠΟΣ - Σελίδα 9 Dsc03257

Γαρδένια

ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ....ΚΗΠΟΣ - Σελίδα 9 Dsc03259y

ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ....ΚΗΠΟΣ - Σελίδα 9 Dsc03260i

Αύριο επιφυλάσσομαι να σας δώσω και τα σχετικά τιπάκια για την επιβίωσή τους και να βάλω και φωτος από τα υπόλοιπα Smile
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό

Δημοσίευση από Λίλα Την / Το Τετ Μάης 05, 2010 9:31 pm

Μπράβο Ρένα μου, μέχρι εδώ μοσχοβόλησε η γαρδένια!!
Αν έχεις χώρο βάλε και μποστάνι, κολοκύθια και μελιτζάνες και πιπεριές γίνονται πανεύκολα και χωρίς κόπο!!!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό

Δημοσίευση από Ειρήνη Την / Το Τετ Μάης 05, 2010 11:08 pm

Τι όμορφα και ανθισμένα που είναι όλα!
potizw
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859

Δημοσίευση από EfiK Την / Το Τετ Μάης 05, 2010 11:20 pm

Ολα κουκλίστικα αλλά εγώ έχω ψώνιο με τις γαρδένιες και αυτή μου φαίνεται ότι μοσχοβολάει...
Κανόνισε κακομοίρα μου να τα κάνεις κάρμαλο πάλι....(όχι από το χιονιά, από τη ζέστη...Να τα προσέχεις!) halo potizw Twisted Evil
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Δημοσίευση από sofia Την / Το Πεμ Μάης 06, 2010 12:01 am

Πανέμορφα είναι. Οι γαρδένιες και τα γιασεμιά είναι η δική μου αδυναμία.
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Δημοσίευση από Rena Την / Το Πεμ Μάης 06, 2010 1:37 am

Λίλα έγραψε:Μπράβο Ρένα μου, μέχρι εδώ μοσχοβόλησε η γαρδένια!!
Αν έχεις χώρο βάλε και μποστάνι, κολοκύθια και μελιτζάνες και πιπεριές γίνονται πανεύκολα και χωρίς κόπο!!!!

Λίλα σε παρτέρια μεγάλα θα πιάσουν λες?
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό

Δημοσίευση από Rena Την / Το Πεμ Μάης 06, 2010 1:39 am

EfiK έγραψε:Ολα κουκλίστικα αλλά εγώ έχω ψώνιο με τις γαρδένιες και αυτή μου φαίνεται ότι μοσχοβολάει...
Κανόνισε κακομοίρα μου να τα κάνεις κάρμαλο πάλι....(όχι από το χιονιά, από τη ζέστη...Να τα προσέχεις!) halo potizw Twisted Evil

Φόβο να μου ξεραθούν δεν έχω, τα προσέχω, απλά τότε τα είχε κάψει το χιόνι και δεν είχα τη διαθεση να τα ξαναφτιάξω. Καλέ τι είναι το κάρμαλο? χαχχαχαχα
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό

Δημοσίευση από Λίλα Την / Το Πεμ Μάης 06, 2010 2:06 am

Rena έγραψε:
Λίλα έγραψε:Μπράβο Ρένα μου, μέχρι εδώ μοσχοβόλησε η γαρδένια!!

Λίλα σε παρτέρια μεγάλα θα πιάσουν λες?

Ρενάκι μου ειδικά οι κολοκυθιές γίνονται πανεύκολα. Κάνε μια δοκιμή σε ένα παρτέρι, φύτεψε δυο φυτά, πότιζέ τα και θα δεις την παραγωγή που θα έχεις!!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό

Δημοσίευση από Rena Την / Το Πεμ Μάης 06, 2010 2:09 am

Νομίζω θα το δοκιμάσω Λίλα Smile
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό

Δημοσίευση από EfiK Την / Το Πεμ Μάης 06, 2010 3:46 am

Το κάρμαλο είναι το κάρβουνο, το κατακαμένο τύπου /burned .

Εμένα μου έχει πιάσει πεπονιά σε γλάστρα και έβγαλε και μικρές αγουρίδες (έτσι τα έλεγε η μανούλα μου...).
Επίσης έχουμε και ροδακινιές έτσι που έχουν γίνει γαϊδούρια ολόκληρα αλλά θέλουν μπόλιασμα και εμείς δεν σκαμπάζουμε .... Τα έχει πάρει ο Μ. στη δουλειά τα δεντράκια και τα έχει μπροστά στο μαγαζί...και ψάχνει κανά γνωστό που να γνωρίζει αλλά που...???? lol!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό

Δημοσίευση από Rena Την / Το Παρ Μάης 07, 2010 12:04 am

Είπα να γράψω για τις γαρδένιες μια και είναι από τα πιο δύσκολα φυτά. Διάβαζα από εδώ, διάβαζα από εκεί και τελικά νομίζω ότι το παρακάτω κείμενο είναι το πιο συγκεντρωτικό για να δει κανείς τι απαιτήσεις έχει αυτό το μυρωδάτο λουλούδι. Διαβάστε προσεκτικά λοιπόν κι αν νομίζετε ότι έχετε τη διάθεση φιλοξενήστε μια στη βεράντα ή τον κήπο σας.

ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ....ΚΗΠΟΣ - Σελίδα 9 Dsc03260i

Ο καλύτερος τρόπος για να έχετε μια γαρδένια προσαρμοσμένη στις συνθήκες του σπιτιού σας είναι να ξεκινήσετε με ένα μικρό φυτό. Όσο αυτό μεγαλώνει θα εγκλιματίζεται στο περιβάλλον του χώρου σας, Η γαρδένια απεχθάνεται τις μετακινήσεις και σίγουρα θα την δυσαρεστήσει μια αλλαγή από την ελεγχόμενη θερμοκρασία και υγρασία ενός θερμοκηπίου σε ένα πολύ ζεστότερο και ξηρό περιβάλλον όπως αυτό που έχουν τα περισσότερα σπίτια. Αν θέλετε η γαρδένια να επιζήσει στο σπίτι σας θα πρέπει να δημιουργήσετε ένα περιβάλλον που να μοιάζει με το φυσικό της (στην νότια Κίνα και την Ιαπωνία), με ζεστές μέρες, κρύες νύχτες και αρκετή ατμοσφαιρική υγρασία.

Η γαρδένια θα πρέπει να έχει πλούσιο χώμα και όξινο.(pH από 4.5 - 5.5). Οι γαρδένιες που αγοράζετε από τα ανθοπωλεία ή τα φυτώρια έχουν συνήθως τέτοιο χώμα. Το χώμα θα πρέπει να είναι αφράτο και να επιτρέπει την γρήγορη αποστράγγιση και ακόμα να έχει την δυνατότητα να συγκρατεί υγρασία. Υπάρχουν στην αγορά συσκευασίες με εδαφικά μείγματα ειδικά για γαρδένιες, καμέλιες και αζαλέες που είναι φυτά που χρειάζονται όξινο χώμα. Φυτέψτε το φυτό σας σε πλαστική γλάστρα με τρύπες στον πάτο για καλή αποστράγγιση. Αυτή είναι η καλύτερη επιλογή για να έχει το φυτό σας την σωστή υγρασία. Το φυτό χρειάζεται μεταφύτευση κάθε 2-3 χρόνια εκτός αν φαίνεται ότι οι ρίζες του έχουν αναπτυχθεί πολύ οπότε θα το μεταφυτέψετε νωρίτερα.

Υγρασία
Το συχνό πότισμα κατά την διάρκεια ζεστών και ξηρών περιόδων είναι απαραίτητο για την υγεία της γαρδένιας. Το πότισμα είναι απαραίτητο γιατί από αυτό εξαρτάται κατά πολύ ο αριθμός των μπουμπουκιών που θα ανθίσουν εντελώς πάνω στο φυτό. Αν το φυτό δεν ποτίζεται τακτικά πολλά μπουμπούκια μπορεί να πέσουν πριν ανοίξουν. Γι' αυτό όταν το φυτό είναι φορτωμένο με μπουμπούκια οι μεγάλες μεταβολές στην υγρασία του χώματος θα πρέπει να αποφεύγονται.

Το χώμα πρέπει να είναι πάντα ελαφρά νοτισμένο. Η επιφάνειά του πρέπει να φαίνεται υγρή όταν την αγγίζουμε. Αυτό σημαίνει ότι το φυτό χρειάζεται συχνό πότισμα και γι' αυτό ακριβώς το χώμα μας πρέπει να έχει πόρους και καλή αποστράγγιση ώστε να μην είναι παραποτισμένο και δημιουργηθούν ζημίες. Ποτίζετε το φυτό με χλιαρό νερό πάντα από το πάνω μέρος της γλάστρας. Μην αφήνετε το φυτό να κρατάει πολύ νερό. Αν έχετε πιατάκι αποστράγγισης κάτω από την γλάστρα να προσέχετε ο πάτος της γλάστρας να μην έρχεται σε άμεση επαφή με το πιατάκι. Αν η γαρδένια παραποτιστεί τα φύλλα της και τα μπουμπούκια της θα πέσουν και οι ρίζα της θα σαπίσει. Επίσης αν βουτήξετε την γλάστρα σε νερό και την αφήσετε μετά να στεγνώσει θέλοντας να την ποτίσετε έτσι πάλι θα προξενήσετε φυλλόπτωση και πτώση μπουμπουκιών. Πιθανόν να μην το καταλάβετε αμέσως αλλά μετά από 1-2 εβδομάδες σε ένα επόμενο πότισμα..

Μερικές φορές το νερό της περιοχής μας δεν είναι κατάλληλο για την γαρδένια και μπορεί να αλλάξει το pH του χώματος της γλάστρας και να το μετατρέψει από όξινο σε αλκαλικό. Τότε εμφανίζεται μια ανωμαλία στο φυτό που λέγεται χλώρωση. Τα φύλλα χάνουν το χρώμα τους, γίνονται σχεδόν κίτρινα και έχουν σκουροπράσινες νευρώσεις. Αν συμβεί κάτι τέτοιο στο φυτό σας το πρόβλημα διορθώνεται προσθέτοντας λίγο οργανικό σίδηρο στο χώμα της γλάστρας. Η γνωστή "καραμπογία" που υπάρχει στην αγορά σε σκόνη ή σε υγρή μορφή. διαλύστε την σε νερό σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν στην συσκευασία και ποτίστε το φυτό σας 1-2 φορές την εβδομάδα για ένα μήνα μέχρι να επανέλθει την κανονική του μορφή.

Θερμοκρασία
Η γαρδένια κατά την διάρκεια της ημέρας πρέπει να βρίσκεται σε περιβάλλον με θερμοκρασία 20 με 25 βαθμούς. Η θερμοκρασία κατά την διάρκεια της νύχτας είναι ίσως πιο σημαντική αν θέλετε το φυτό σας να ανθίσει. Αν ξεπεράσει τους 15 με 18 βαθμούς για μερικές νύχτες στην σειρά δεν θα βγάλει καινούρια μπουμπούκια. Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι η γαρδένια δεν θέλει ξαφνικές αλλαγές στην θερμοκρασία του περιβάλλοντος της είτε προς το κρύο είτε προς τη ζέστη. Κάθε τέτοια αλλαγή προξενεί πέσιμο των μπουμπουκιών

Φωτισμός
Όπως όλα τα ανθοφόρα φυτά, η γαρδένια χρειάζεται αρκετό φως για να ανθίσει, αλλά όχι άμεσο ηλιακό φως ειδικά το καλοκαίρι. Το άμεσο ηλιακό φως δημιουργεί ξηρό περιβάλλον πράγμα που δεν κάνει καλό σε φυτά που αγαπούν την υγρασία. Έτσι η καλύτερη θέση για την γαρδένια μέσα στο σπίτι είναι κοντά σε ένα νότιο παράθυρο με ελαφριά κουρτίνα. Ωστόσο πολλές φορές ο φωτισμός αυτός δεν αρκεί. Όταν έχει συννεφιά για αρκετές ημέρες τα μπουμπούκια μπορεί να πέσουν από το φυτό ή να μην βγάλει μπουμπούκια καθόλου. Για να προλάβετε κάτι τέτοιο χρησιμοποιήστε τεχνητό φωτισμό για το φυτό όσο ο καιρός είναι συννεφιασμένος.

Ατμοσφαιρική υγρασία
Η γαρδένια δεν αντέχει τον ξηρό αέρα (χαμηλά επίπεδα υγρασίας). Τοποθετήστε την μακριά από θερμαντικά σώματα και έχετε πάντα κάτω από την γλάστρα ένα πιατάκι με νερό. Προσοχή! Ο πάτος της γλάστρας να μην έρχεται σε άμεση επαφή με το νερό στο πιατάκι. Αν ο αέρας είναι πολύ ξηρός στο δωμάτιο τα μπουμπούκια θα πέσουν. Ο ψεκασμός με νερό στο φύλλωμα είναι ωφέλιμος αν και μερικές φορές το φυτό έχει την δική του υγρασία. Το δρόσισμα του αέρα βοηθάει επίσης στο να μην εμφανίζεται τετράνυχος που βλάπτει το φυτό.

Λίπανση
Λιπαίνετε το φυτό μια φορά τον μήνα όταν βρίσκεται σε περίοδο ανθοφορίας, με υδατοδιάλυτο λίπασμα. που περιέχει ιχνοστοιχεία, κατάλληλο για οξύφιλα φυτά (όπως η γαρδένια). Τέτοιου είδους λίπασμα βοηθά να διατηρηθεί το pH του εδάφους στα σωστά επίπεδα. Αν το φυτό σας αρχίζει να βγάζει πολύ ανοιχτόχρωμα πράσινα φύλλα η αιτία είναι προφανώς η έλλειψη αζώτου. Λιπάνετε με το ανάλογο λίπασμα.. Προσοχή μην συγχέετε αυτήν την περίπτωση με την χλώρωση που αναφέραμε πιο πάνω με τα κίτρινα φύλλα και τις σκουροπράσινες νευρώσεις.

Ασθένειες- Έντομα
Πολλά έντομα είναι εχθροί της γαρδένιας και μπορούν να προξενήσουν ζημίες στο φυτό εκτός αν τα προλάβουμε. Τα πιο βλαβερά είναι τα κοκκοειδή, οι ψείρες, ο τετράνυχος , ο θρίπας και ο αλευρώδης. Τα κοκκοείδη όπως και ο ψευδόκοκκος επικάθονται στο φυτό και δίνουν ζαρωμένη όψη στα φύλα. Είναι δύσκολο να καταπολεμηθούν ειδικά όταν είναι ανεπτυγμένα. Ο τετράνυχος κάνει επίσης ανάλογη ζημία ειδικά όταν ο καιρός είναι ζεστός και ξερός. Αυτά τα παράσιτα τρέφονται κυρίως με την κάτω πλευρά των φύλλων και δημιουργούν κηλίδες στην επιφάνειά τους. Γι' αυτό και συνήθως τα αντιλαμβανόμαστε όταν ήδη έχουν προξενήσει αρκετή ζημία. Η πτώση των μπουμπουκιών και η μη ανθοφορία τους πολλές φορές οφείλετε στις αφίδες και στους θρίπες που τα απομυζούν. Ελέγχετε συχνά το φυτό και ψεκάζετε προληπτικά με κατάλληλα παρασιτοκτόνα.

Στον κήπο
Η γαρδένια δεν είναι ανθεκτική στις παγωνιές. Ωστόσο μπορεί σε ορισμένες περιοχές με ηπιότερο κλίμα να διατηρηθεί έξω στον κήπο και τον χειμώνα. Για να διατηρήσετε το φυτό έξω σε κήπο, διαλέξτε μια τοποθεσία με φιλτραρισμένο ηλιακό φως ώστε το φυτό σας να έχει κάποια προστασία το μεσημέρι. Πρέπει επίσης να προστατεύεται και από τους ανέμους. Το έδαφος πρέπει να έχει καλή αποστράγγιση και να είναι όξινο (προσθέστε τύρφη), και πλούσιο σε οργανικές ουσίες. Μπορείτε να προσθέσετε και καλοχωνεμένη κοπριά αν έχετε. Αν το φυτό σας αναπτύσσεται και ανθίζει κανονικά δεν χρειάζεται πρόσθετη λίπανση. Διαφορετικά χρησιμοποιείστε τα ίδια λιπάσματα όπως και στους εσωτερικούς χώρους και σκορπίστε τα γύρω από το φυτό. Διατηρείστε την υγρασία προσθέτοντας λίγα ποτισμένα ξερά φύλλα γύρω από τον κορμό του φυτού. Οι γαρδένιες που διατηρείτε μέσα στο σπίτι μπορούν επίσης να μεταφερθούν έξω το καλοκαίρι. Απλά μεταφυτέψτε τις σε μεγαλύτερες γλάστρες την άνοιξη για να αναπτυχθούν καλύτερα και τοποθετήστε τις σε μέρος που οι συνθήκες είναι παρόμοιες αυτές που έχουν οι γαρδένιες στον κήπο.

Πτώση μπουμπουκιών
Όπως αναφέραμε σε πολλά σημεία παραπάνω η πτώση των μπουμπουκιών μπορεί να οφείλετε σε οποιαδήποτε μεταβολή συνθηκών (θερμοκρασίας, υγρασίας, αερισμού, ασθενειών) συμβεί στο φυτό. Αν θέλετε λοιπόν μια γαρδένια που να σας χαρίζει απλόχερα τα άνθη της και το άρωμά της φροντίστε πρώτα να την την βάλετε στο καταλληλότερο γι' αυτήν μέρος και μετά μην της χαλάτε την ησυχία!

κείμενο valentine.gr
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό

Δημοσίευση από seranaki Την / Το Παρ Μάης 07, 2010 2:45 am

Παιδιά σε εμένα πάντως δεν έχει επιζήσει γαρδένια. Χρόνια τώρα έχω θέμα μαζί τους. Στην αρχή όλα καλά και μετά σταματά να ανθίζει και σκουληκιάζει το χώμα ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ....ΚΗΠΟΣ - Σελίδα 9 Icon_cry

seranaki
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 372
Registration date : 27/08/2009

Δημοσίευση από Rena Την / Το Τρι Μάης 11, 2010 1:08 am

Το νέο μου απόκτημα μια λευκή τριανταφυλλιά. Δεν είναι κούκλα?

ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ....ΚΗΠΟΣ - Σελίδα 9 Dsci0001f
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό

Δημοσίευση από EfiK Την / Το Τρι Μάης 11, 2010 2:09 am

Πολύ καλή Ρένα! flower
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό

Δημοσίευση από Λίλα Την / Το Τρι Μάης 11, 2010 2:37 am

Rena θεά η τριανταφυλλίτσα!!!
Να πάρεις και μια μαγιάτικη, εκατόφυλλη που τα λουλούδια της γίνονται γλυκό του κουταλιού!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό

Δημοσίευση από Ειρήνη Την / Το Τρι Μάης 11, 2010 3:10 am

Πανέμορφη. Μυρίζουν τα λουλούδια της?
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859

Δημοσίευση από Rena Την / Το Τρι Μάης 11, 2010 3:17 am

Ειρήνη μυρίζει αμυδρά.
Λίλα έτσι λέγεται Μαγιάτικη? Δεν ήξερα ότι δε γίνονται όλα τα είδη γλυκό.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό

Δημοσίευση από Λίλα Την / Το Τρι Μάης 11, 2010 9:05 pm

Renaki μου ναι, Μαγιάτικη εκατόφυλλη τη λένε.
Δεν γίνονται όλες γλυκό γιατί πρέπει να είναι μυρωδάτη για να γίνει γλυκό!!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό

Σελίδα 9 από 11 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή