delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ενεργοποίηση μεταβολισμού και απώλεια βάρους

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ενεργοποίηση μεταβολισμού και απώλεια βάρους Empty Ενεργοποίηση μεταβολισμού και απώλεια βάρους

Δημοσίευση από Rena Δευ Μαρ 22, 2010 4:02 am

Ενεργοποίηση μεταβολισμού και απώλεια βάρους New-metavolismos-600_96146_PE1323

Αν θέλουμε να μειώσουμε το βάρος μας ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος είναι να μειώσουμε την πρόσληψη θερμίδων. Αυτό όμως από μόνο του βοηθά μέχρι ενός σημείου. Κάθε οργανισμός έχει τις δικές του ανάγκες οι οποίες διαμορφώνονται από τον τρόπο ζωής του καθενός και βέβαια το σωματότυπο (ύψος-βάρος) και το δείκτη μάζας σώματος. Για να μπορέσουμε να ενεργοποιήσουμε τον μεταβολισμό μας ώστε να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και να αποδώσει καλύτερα υπάρχουν κάποιοι κανόνες.

  • Τρώμε μικρά και συχνά γεύματα ιδανικά 5 την ημέρα εκ των οποίων το ένα είναι οπωσδήποτε το πρωινό μας.
  • Προσπαθούμε να τρώμε ανά 3 ώρες περίπου αποφεύγοντας τους επεξεργασμένους υδατάνθρακες
  • Μειώνουμε όσο το δυνατόν μπορούμε τα λίπη
  • Συνδιάζουμε τη μείωση πρόσληψης τροφής με κάποια άσκηση, έστω και ελαφριά. Αρκεί ακόμη και μισή ώρα περπάτημα την ημέρα.
  • Δεν παραλείπουμε γεύματα
  • Φροντίζουμε να λαμβάνουμε το τελευταίο γεύμα τουλάχιστον 3 ώρες πριν κοιμηθούμε. Αν στο μεταξύ πεινάσουμε τρώμε ένα φρούτο.
  • Πίνουμε πολύ νερό κατά προτίμηση μεταλλικό (το λιγότερο 8 ποτήρια την ημέρα)
  • Τρώμε άφθονες σαλάτες στα κυρίως γεύματά μας, φροντίζοντας παράλληλα να μειώνουμε την ποσότητα του κυρίως φαγητού.
  • Καταναλώνουμε άπαχο κρέας και πουλερικά ψητά ή βραστα
  • Αντικαθιστούμε τη ζάχαρη με ζαχαρίνη και ακόμα καλύτερα την κόβουμε εντελώς από τον καφέ ή το τσάι μας.
  • Ενσωματώνουμε ψάρι στη διατροφή μας τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα
  • Μασάμε καλά την τροφή
  • Αποφεύγουμε το αλκοόλ. Περιοριζόμαστε σε ένα-δύο ποτήρια την εβδομάδα κατά προτίμηση κρασί.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενεργοποίηση μεταβολισμού και απώλεια βάρους Empty Απ: Ενεργοποίηση μεταβολισμού και απώλεια βάρους

Δημοσίευση από ntina Τρι Μαρ 23, 2010 10:16 am

ρενα μου χιλια ευχαριστω.το......προβλημα μου ειναι ........τα γλυκα.......πορωση......εξαρτηση..........αλλα τωρα που ερχεται καλοκαιρι......... kiss
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενεργοποίηση μεταβολισμού και απώλεια βάρους Empty Απ: Ενεργοποίηση μεταβολισμού και απώλεια βάρους

Δημοσίευση από Rena Τρι Μαρ 23, 2010 10:33 am

Να είσαι καλά Ντινάκι! Σε καταλαβαίνω οι περισσότεροι στα γλυκά ζορίζονται όταν πρόκειται για δίαιτα, εγώ πάλι είμαι του φαγητού περισσότερο. Θεωρώ ότι τη ζάχαρη τη βρίσκουμε και στα φρούτα, παρόλα αυτά ζορίζομαι πολύ...
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενεργοποίηση μεταβολισμού και απώλεια βάρους Empty Απ: Ενεργοποίηση μεταβολισμού και απώλεια βάρους

Δημοσίευση από helen Τρι Μαρ 23, 2010 12:00 pm

Ο καλύτερος τρόπος πάντως είναι να μην κάνουμε υπερβολές. Έτσι νομίζω. Αν τρώμε από όλες τις τροφές με μέτρο τότε όλα θα είναι καλύτερα.

helen
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενεργοποίηση μεταβολισμού και απώλεια βάρους Empty Απ: Ενεργοποίηση μεταβολισμού και απώλεια βάρους

Δημοσίευση από wellnessCoach Παρ Ιουλ 30, 2010 5:05 am

Πολύ σωστά και χρήσιμα όσα λέτε.Ο βασικός μου κανόνας είναι για να μειώσω το λίπος να κατεβάσω 500 θερμίδες ημερησίως χωρίς να στερούμαι κάτι. Βέβαια κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός,άρα καλό είναι πρίν από κάποιο πρόγραμμα ελέγχου βάρους να γνωρίζουμε στοιχεία όπως Δ.Μ.Σ.,ρυθμό μεταβολισμού σε ανάπαυση,δείκτη πρωτεΐνης με μία αξιολόγηση ευεξίας τα μαθαίνουμε όλα αυτά εύκολα και γρήγορα.

wellnessCoach
New Member
New Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 11
Registration date : 30/07/2010

http://www.future-nutrition.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης