delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πρέσσα πατάτας

Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από Rena Παρ Απρ 24, 2009 11:33 am

Πρέσσα πατάτας A2661713

Πολτοποιεί πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι και άλλα μαλάκα λαχανικά ή φρούτα. Σε γενικές γραμμές καλύτερα να χρησιμοποιήσετε μύλο για πουρέ ή το μούλτι. Το συγκεκριμμένο με βολεύει μόνο για πολύ μικρή ποσότητα. Ζήτημα να το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Παρ Μάης 22, 2009 3:14 am

Μου είχε στείλει η φίλη μου Η Νέλλη μια πρέσσα για πατάτα καταπληκτική. Για να καταλάβετε πώς είναι, φανταστείτε μια πολύ μεγάλη πρέσσα σκόρδου. Βάζεις μέσα την πατάτα και βγαίνει λιωμένη από την άλλη πλευρά. Την πρέσσα της φωτό, την χρησιμοποιώ όταν θέλω να λιώσω μαγειρεμένη σάλτσα ντομάτας ή μαρμελάδα.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Παρ Μάης 22, 2009 11:46 am

Κική έχουμε φωτογραφία να δούμε και εμείς οι άσχετοι εργένηδες? :lol: Θα με υποχρεώσεις kiss

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Παρ Μάης 22, 2009 12:00 pm

Θα το φωτογραφίσω αύριο να σας το δείξω Very Happy

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Μάης 23, 2009 4:57 am

Αυτή είναι η πρέσσα που σας έλεγα. Μια και ήθελε να τη δει ο Raymonda τη φωτογράφισα. Έχει 2 σίτες για να βγαίνει η πατάτα. Μια με χοντρές τρύπες και μία με ψιλές που φαίνεται στη 2η φωτό.

Πρέσσα πατάτας Img53802

Η πρέσσα μοιάζει ακριβώς όπως η πρέσσα σκόρδου. Ανοίγει, βάζεις μέσα την πατάτα και βγαίνει λιωμένη από την άλλη μεριά. Στη Γερμανία τη χρησιμοποιούν και για κάτι ακόμα, αλλά δεν θα σας το πω εδώ. Θα σας το πω στο blog μου μια και μου δώσατε ιδέα! Idea Very Happy flower
Πρέσσα πατάτας Img53813

Πρέσσα πατάτας Img53835

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από Rena Σαβ Μάης 23, 2009 8:12 am

Ευχαριστούμε Κική. Δε νομίζω ότι έχω ξαναδεί κάτι ανάλογο. Το πουλάνε και Ελλάδα? Αναμένουμε για το ποστ με την άλλη χρήση. Very Happy
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Μάης 23, 2009 11:05 am

Να που έμαθα και την πρέσσα πατάτας χαχχαχα. Θα περιμένω και εγώ να δω τη δημοσίευση σου στο μπλογκ σου και ελπίζω να μας την αφιερώσεις για την ιδέα lol2 π.χ Στον Χάρη τον άσχετο από το Deli χαχαχα Ευχαριστώ Κική!!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Μάης 23, 2009 11:24 am

Ρένα, δεν έχω δει εδώ να σου πω την αλήθεια... Κι εγώ εκεί την πρωτοείδα και μετά μου την έστειλε δώρο η Νέλλη. Υπάρχει ένα σαιτ που έχει οικονομικά gadgets κουζίνας. Αν θέλετε να σας το γράψω. Αυτό την πούλαγε. Εχει on line store και έχει μαγαζιά εκεί παντού.

Χάρη έγινε! Θα είναι αφιερωμένο σε σένα! χαχα! Very Happy

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Μάης 23, 2009 11:31 am

Πολύ cool το γκατζετάκι! Δεν έχω ματαδεί τέτοιο!
Κικίτσα γράψε το site να ρίξουμε μια ματιά! :lol:

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Μάης 23, 2009 11:40 am

To site και το μαγαζί λέγεται Τσιμπο.
Ακούστε πλάκα. Αυτο το μαγαζί, ξεκίνησε σαν μαγαζάκι που πουλάει φρέσκο καφέ. Και σιγά σιγά άρχισε να βάζει μερικά πράγματα κάθε βδομάδα. Πας πχ να αγοράσεις φρεσκοκομμένο καφέ, αγοράζεις και μια πρέσσα πατάτας! χαχα! Έπιασε όμως γιατί είναι φτηνό και το βλέπεις παντού. Ενα πράμα σαν τα μανιτάρια. Υπάρχει σαν αυτόνομο μαγαζί (μια τρύπα είναι) και υπάρχει μέσα σε άλλα μαγαζιά (πολυκαταστήματα, σούπερ μάρκετ κ.π). Εχει φτηνά πράγματα και το προτιμάνε πολλοί.
Αν κανετε εγγραφή, έρχεται στο ιμειλ σας ενημέρωση με το τι βάζει κάθε βδομάδα. Αν ξέρετε γερμανικά, καλύτερα να εγγραφείτε στο γερμανικό σαιτ αφού είναι και γερμανικό το μαγαζί. Ρίξτε μια ματιά να δείτε ωραία πραγματάκια που έχει...
Τώρα δεν είμαι 100% σίγουρη ότι η Νέλλη μου είχε πάρει την πρέσσα απο κει. Αν δεν την είχε πάρει από κει, την είχε πάρει από σμ του στυλ λινλτ. Και το τσίμπο όμως φέρνει κατά καιρούς.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Μάης 23, 2009 11:25 pm

Χάρη! Κούκου!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Μάης 24, 2009 12:29 am

Κική απίθανο!!!
Δεν έχω ξαναδεί παγωτό σπαγγέτι!!! Shocked

Ειδικά το πρώτο δεν ξεχωρίζει με τίποτα! Very Happy

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Μάης 24, 2009 12:33 am

Χεχε! Εγώ να δεις πλάκα που είχα πάθει!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από Rena Κυρ Μάης 24, 2009 1:23 am

Κική μου τα έγραψα και στην Μικρή Κουζίνα το μόνο που δεν περίμενα να δω ήταν το παγωτό σπαγγέτι. Με άφησες άφωνη Very Happy Όσο για τον τύπο στη νησί, τι να πω? Με κάτι τέτοια πάνε να "πουλήσουν μούρη" και βέβαια κακώς τους σιγοντάρουμε. Αν και για να πω την αλήθεια κι εγώ θα ένοιωθα κάπως να το επιστρέψω το παγωτάκι. Ευχαριστούμε πολύ για το ποστ σου και την αφιέρωση kiss

Χάρη που είσαι?
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Μάης 24, 2009 1:38 am

Χαχα! Είδες;

Μωρε... έπρεπε να του γυρίσω το παγωτό πίσω και να του πω να το φαει αυτός, αλλά έχε χάρη. Όμως έτσι κάνουν και μας πιάνουν κορόιδα κι εμείς πληρώνουμε σαν κερατάδες...Πολλές φορές επιβάλλω στον εαυτό μου πια να υπερασπίζομαι το δίκιο μου όταν πρέπει. Πρέπει μια φορά να σας περιγράψω τη φάση όταν αγόρασα πλυντήριο ρούχων εδώ και 3 χρόνια. Εκεί όχι απλώς υπερασπίστηκα το δίκιο μου και τα λεφτά που είχα δώσει, αλλά το τράβηξα όσο δεν πήγαινε άλλο και τελικά κέρδισα. Δεν φτάνει που πληρώνουμε τα κέρατά μας για κάθε τι εδώ στο νησί και γενικά στην Ελλάδα, πρέπει να ανεχόμαστε και του καθενός το θράσσος....

Χάρηηηηηηηηηηηηηηηηη!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Μάης 24, 2009 1:57 am

Καλά τώρα το είδα και κρέμασε το σαγόνι μου. Είσαι Θεά κορίτσι μου...τι να πω άλλο...?? Θα στα πω δίπλα στο μπλογκ...για πες για το πλυντήριο ... Very Happy

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρέσσα πατάτας Empty Απ: Πρέσσα πατάτας

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Μάης 24, 2009 1:59 am

Χαχαχα! Ευχαριστώ! cheers
Το πλυντήριο είναι μεγααααααααααααααααααααααααάλη ιστορία. Πρέπει να έχω χρόνο να κάτσω να σας τα γράψω....Εκεί να δείτε γέλιο...

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης