delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ

+2
nikolas
T.A.G
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ Empty ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ

Δημοσίευση από T.A.G Σαβ Απρ 02, 2011 4:19 am

ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ 69734864


Ένα εξαιρετικό επιδόρπιο που μοιάζει με παγωτό αλλά δεν είναι. Έχει τη δουλίτσα του, θέλει υπομονή αλλά θα εντυπωσιασθείτε από το αποτέλεσμα. Έχει και την ευκολία να κόβεται αμέσως μόλις βγει από την κατάψυξη. Αξίζει πραγματικά να το δοκιμάσετε

Υλικά (για 8 άτομα):
1 κ.σ. στιγμιαίος καφές, σκόνη
1 κ.σ. λικέρ Τία Μαρία (ή μπράντυ)
4 μεγάλα αυγά, χωριστά κρόκοι από ασπράδια
100γρ. ζάχαρη
300ml κρέμα γάλακτος, παχύρευστη
100γρ. σοκολάτα γάλακτος Τομπλερόν με ξηρούς καρπούς, ψιλοκομμένη
νιφάδες μαύρης σοκολάτας για το γαρνίρισμα

Μέθοδος:
Βουτυρώστε και στρώστε με διάφανη μεμβράνη μια μακρόστενη φόρμα κέικ του 1 λίτρου.

Σε ένα μπωλ βάλτε μαζί τον καφέ, το λικέρ (ή το μπράντυ), τους κρόκους των αυγών, τη ζάχαρη κι ανακατέψτε καλά για να διαλυθεί ο καφές.

Σε άλλο μπωλ βάλτε τα ασπράδια των αυγών και σε τρίτο μπωλ βάλτε την κρέμα γάλακτος.

Χτυπήστε με ένα μίξερ χειρός πρώτα τα ασπράδια πολύ καλά σε σφιχτή μαρέγκα. Στη συνέχεια γρήγορα χτυπήστε τους κρόκους με τα υπόλοιπα υλικά μέχρι να γίνουν πηχτή κρέμα και τέλος στο τρίτο μπωλ χτυπήστε την κρέμα γάλακτος μέχρι να στέκεται. ***Κάντε το με αυτή τη σειρά κι έτσι δε θα χρειασθεί να ξεπλύνετε το μιξεράκι στο ενδιάμεσο.

Ρίχνετε την κρέμα γάλακτος στο μείγμα του καφέ και "διπλώνετε" προσεχτικά με μια σπάτουλα για να ενωθούν τα υλικά και μετά προσθέτετε και τη μαρέγκα κάνοντας το ίδιο με προσοχή για να μην κόψει.

Στο μείγμα αυτό προσθέστε τα κομμάτια της Τομπλερόν και ρίξτε το μείγμα στη φόρμα κέικ.

Σκεπάστε την επιφάνεια χαλαρά με διάφανη μεμβράνη και βάλτε στην κατάψυξη για αρκετές ώρες να παγώσει. Όταν είναι έτοιμο μπορείτε, εάν θέλετε, να τυλίξετε ολόκληρη τη φόρμα με αλουμινόχαρτο και να τη φυλάξετε στην κατάψυξη μέχρι και 6 εβδομάδες.

Όταν είστε έτοιμοι να σερβίρετε αφαιρείτε το αλουμινόχαρτο και αναποδογυρίζετε το γλυκό σε μια μακρόστενη πιατέλα. Βγάλτε τη μεμβράνη προσεχτικά, κόβετε σε φέτες και σερβίρετε με τις νιφάδες σοκολάτας. Τις φτιάχνετε παίρνοντας τη σοκολάτα παγωμένη και τρίβωντάς την στο χοντρό του τρίφτη ή με το ειδικό εργαλείο που κόβουμε σκληρά τυριά σε φλούδες.

***Εναλλακτικά: Αφαιρώντας τον καφέ και το λικέρ (ή το μπράντυ) μπορείτε να βάλετε ξύσμα από ½ πορτοκάλι και λικέρ πορτοκαλιού όπως το Γκραν Μαρνιέ (Grand Marnier). Σε αυτή την περίπτωση χρησιμοποιήστε μαύρη σοκολάτα (με ή χωρίς ξηρούς καρπούς) αντί για τη σοκολάτα γάλακτος

Photo by www.bbcgoodfood.com
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ Empty Απ: ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ

Δημοσίευση από nikolas Σαβ Απρ 02, 2011 8:30 am

Καταπληκτικό και δε μου φαίνεται να έχει μεγάλο μπελά, ίσως μόνο το χρόνο αναμονής μέχρι να παγώσει. Σίγουρα θα το φτιάξω.
nikolas
nikolas
Supreme Member
Supreme Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 910
Registration date : 31/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ Empty Απ: ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ

Δημοσίευση από Rena Κυρ Απρ 03, 2011 3:11 am

Ωραία ιδέα T.A.G.! Επειδή τελευταία προσπαθούμε να απέχουμε από γλυκά λέω να το φτιάξω για το Πάσχα, που θα είναι μέρα κρεπάλης ούτως ή άλλως Smile
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ Empty Απ: ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ

Δημοσίευση από anneta43 Κυρ Απρ 03, 2011 10:31 am

Παναγία μου!!!!! Μη το δει ο Αντώνης απόψε μόνο γιατί δεν αντέχω άλλο κουζίνα σήμερα. Εξαιρετικό κορίτσι μου, μπράβο σου
anneta43
anneta43
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 652
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ Empty Απ: ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ

Δημοσίευση από Ειρήνη Κυρ Απρ 03, 2011 10:38 pm

Πολύ καλό. Το είχα φτιάξει πριν από καιρό σε σοκολατένια έκδοση με άρωμα πορτοκάλι. Να είσαι καλά που μου το θύμισες. Μου έδωσες ωραία ιδέα για το επιδόρπιο του Μ. Σαββάτου.
ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ 487196
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ Empty Απ: ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ

Δημοσίευση από sofia Κυρ Απρ 03, 2011 10:38 pm

Μας βρήκες λύση για το Πασχαλινό γλυκό μου φαίνεται. Θέλω κι εγώ να το δοκιμάσω.
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ Empty Απ: ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ

Δημοσίευση από T.A.G Δευ Απρ 04, 2011 5:20 am

Γειά σας κορίτσια και αγόρια και καλή εβδομάδα! Smile
Να σας πω την αλήθεια δεν το περίμενα πως θα σκεφτόσασταν αυτό το γλυκό για το Πάσχα... Επειδή παραδοσιακά στην Ελλάδα προτιμούμε άλλα γλυκά εκείνες τις ημέρες φαντάστηκα πως θα.... κρατιόσασταν μέχρι το Καλοκαίρι.... Smile Πολύ λέω ε;.... Ελπίζω να το ευχαριστηθείτε όσες το επιχειρήσετε.
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ Empty Απ: ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ

Δημοσίευση από Ειρήνη Δευ Απρ 04, 2011 10:38 pm

Εγώ πάλι το βρίσκω ιδανικό ειδικά για το βράδυ του Μ. Σαββάτου που τρώμε και πολύ αργά, μετά τη μαγειρίτσα ένα πολύ ελαφρύ δροσερό γλυκάκι σαν το σεμιφρέντο είναι ότι πρέπει. Συνήθως σερβίρω ή φράουλες με σαντιγύ ή ζελέ με φρούτα.
ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ 5837
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ Empty Απ: ΣΕΜΙΦΡΕΝΤΟ ΜΕ ΚΑΦΕ

Δημοσίευση από T.A.G Δευ Απρ 04, 2011 11:23 pm

Έχεις δίκιο Ειρήνη... Καλή ιδέα για το Μ. Σάββατο το βράδυ. Εμείς μένουμε σε απλή φρουτοσαλάτα ή κλασσικό στραγγιστό γυαούρτι με μέλι και καρύδια. Διότι μετά τη μαγειρίτσα, τις ρουμελιώτικες γαρδούμπες της μαμάς μου και τα συναφή δεν υπάρχει περιθώριο για πολλά πολλά Smile Μας βρίσκεται όμως κι ένα γαλακτομπούρεκο πρόχειρο διότι είναι το αγαπημένο ελληνικό γλυκό του (εγγλέζου) συζύγου μου κι επειδή το στερείται εδώ έξω που ζούμε το περιμένει πως και πως!!
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης