delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο Empty Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο

Δημοσίευση από Rena Τρι Αυγ 09, 2011 10:10 am

Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο 093ht

Υλικά


1 kg χοιρινό μπούτι
2 κ.σ. λάδι
1 κρεμμύδι ψιλοκομμένο
2-3 κολοκύθια
2-3 καρότα
3-4 πατάτες
1 κλωνί αρμπαρόριζα
2 αυγά
2 λεμόνια
1 κ.γλ. κορν φλαουρ
αλατοπίπερο κατά βούληση

Εκτέλεση

Σωτάρουμε το κρέας στο λάδι να ροδίσει και προσθέτουμε το κρεμμύδι. Όταν τσιγαριστεί κι αυτό ρίχνουμε στην κατσαρόλα νερό όσο να σκεπάζει το κρέας κι αφήνουμε να πάρει βράση. Όταν κοντεύει να βράσει το κρέας κι ενώ ακόμη κρατάει ρίχνουμε στην κατσαρόλα τα λαχανικά μας μαζί με την αρμπαρόριζα και αλατοπιπερώνουμε.

Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο 041bb

Η αρμπαρόριζα έχει την ιδιότητα να προσθέτει στα φαγητά μια λεμονάτη γεύση και βέβαια ασύγκριτο άρωμα.

Όταν το φαγητό είναι έτοιμο αφαιρούμε την αρμπαρόριζα, ετοιμάζουμε το αυγολέμονο και το ρίχνουμε στο φαγητό. Πριν αυγοκόψουμε αποσύρουμε την κατσαρόλα από τη φωτιά. Αν χρειαστεί ανακάτεμα το κάνουμε κουνώντας την κατσαρόλα για να μην "σπάσουμε" και "διαλύσουμε" τα λαχανικά μας.

Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο 062yg

Tips:

Τελευταία διαπίστωσα ότι εξαιρετικό αυγολέμονο, με πολύ απλό τρόπο και χωρίς να κινδυνεύει να κόψει, φτιάχνουμε ρίχνοντας στο μούλτι, τα αυγά μαζί με το χυμό λεμονιού, λίγο κορν φλαουρ και ζωμό από το φαγητό. Χτυπάμε μόνο μερικά δευτερόλεπτα και "λούζουμε" το φαγητό μας.

Αν το αυγολέμονο σας φαίνεται βαρύ μπορείτε να ρίξετε μόνο χυμό λεμονιού και να δέσετε με λίγο κορν φλάουρ.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο Empty Απ: Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο

Δημοσίευση από EfiK Τρι Αυγ 09, 2011 11:06 am

Ωδή στην αρμπαρόριζα και προγραμματίζεται για αύριο το μεσημέρι!!!!!!!!!!! Τα σέβη μου!!!!!!!!!!!!lol!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο Empty Απ: Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο

Δημοσίευση από Rena Τρι Αυγ 09, 2011 11:20 am

Φιλενάδα θα περιμένω να μου πεις εντυπώσεις Smile Καλή επιτυχία και τα σέβη μου επίσης lol!
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο Empty Απ: Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο

Δημοσίευση από Λίλα Τετ Αυγ 10, 2011 3:37 am

Τέλειο φαίνεται...εγώ λέω να περιμένω μήπως και έρθεις και μας το φτιάξεις με τα χεράκια σου!!!! lol!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο Empty Απ: Χοιρινό με λαχανικά & αρμπαρόριζα αυγολέμονο

Δημοσίευση από T.A.G Τετ Αυγ 10, 2011 10:01 am

Αχ, τι μου κάνετε με την αρμπαρόριζαscratch!

Που να τη βρω εδώ πέρα, καλέVery Happy;

Θα δοκιμάσω με τη σιτρονέλα όπως κάνω και με τα γλυκά του κουταλιού και βλέπουμε. Μου αρέσουν πολύ τα φαγητά με αυγολέμονο κι αυτή η συνταγή φαίνεται εξαιρετική και πολύ χρήσιμο το tip για το αυγολέμονο! Ευχαριστούμε ΡέναSmile
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης