delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Χριστουγεννιάτικο design

+3
EfiK
sofia
simerouda
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο design Empty Χριστουγεννιάτικο design

Δημοσίευση από simerouda Τετ Νοε 23, 2011 12:27 am

Η χριστουγεννιάτικη διακόσμηση είναι γνωστή. Τα κλασικά δέντρα, με τα κλασικά στολίδια, τις κλασικές γιρλάντες, τις κλασικές κάλτσες για τα δώρα, τα κλασικά δώρα. Εντάξει, οι περισσότεροι αυτό που ζητάμε από την χριστουγεννιάτικη διακόσμηση, είναι να δημιουργήσουμε ατμόσφαιρα και να φέρουμε έτσι το πνεύμα των εορτών στο σπίτι. Άλλωστε πρόκειται για περιοδική διακόσμηση και όχι για κάποιο διακοσμητικό μοτίβο που θα έχει μεγάλη διάρκεια και θα πρέπει να ληφθούν υπόψη πολλοί παράγοντες ώστε να υπάρχει ένα τέλειο και ολοκληρωμένο αποτέλεσμα. Στα περισσότερα σπίτια ισχύει αυτό και δεν έχουμε καμία αντίρρηση.

Υπάρχουν όμως και αυτοί που θέλουν να κάνουν κάτι διαφορετικό. Που δεν αρκούνται στο να φέρουν στο σπίτι τους μόνο το πνεύμα των ημερών και την εορταστική ατμόσφαιρα. Για εσάς που θέλετε να δημιουργήσετε design και όχι μια κοινή (απλή ή πιο πλούσια) χριστουγεννιάτικη διακόσμηση, βρήκαμε τις φωτογραφίες του Chris Everard.

Άνετα πολλά από αυτά τα στοιχεία θα μπορούσαν να αποτελέσουν μόνιμη διακόσμηση για όλο το χρόνο, έτσι βέβαια, θα μου πείτε, τα Χριστούγεννα δεν θα έχουν το κάτι διαφορετικό που θα κάνει αυτή την εποχή να ξεχωρίζει. Δεν θα έχει, δηλαδή, τα Χριστούγεννα τη χάρη των Χριστουγέννων.

Σκοπός αυτής της παρουσίασης δεν είναι να κάνετε στο σπίτι σας μια μόνιμη χριστουγεννιάτικη διακόσμηση, αλλά να σας δώσει ιδέες για να εναρμονίσετε την χριστουγεννιάτικη διακόσμηση, όσο το δυνατόν περισσότερο, με το ύφος και το διάκοσμο του σπιτιού σας. Και για να δούμε τι διαφορετικό υπάρχει πέρα από τα κλασικά και εικονογραφημένα.

Χριστουγεννιάτικο design Christmas_design-01

Αν και από τα λίγα που φαίνονται πρέπει να έχει και έξω χιόνι, σε αυτό το σπίτι δημιουργήσανε μία χιονισμένη, και άκρως χριστουγεννιάτικη, ατμόσφαιρα. Πολύ ωραίο το λουλούδι με κορδέλα που εκτελεί χρέη αστεριού

Χριστουγεννιάτικο design Christmas_design-02

Μικρές παρενθέσεις-συνθέσεις σε διάφορα σημεία του σπιτού

Χριστουγεννιάτικο design Christmas_design-03

Μία μίνιμαλ διακόσμηση. Χωρίς δέντρα με πλουμιστά στολίδια. Αστέρια που δεν μπορούν να σημαίνουν τίποτε άλλο από Χριστούγεννα, χωρίς όμως να το βροντοφωνάζουν.

Χριστουγεννιάτικο design Christmas_design-04

Βρείτε απροσδόκητα σημεία που θα τοποθετήσετε τα διακοσμητικά στερεότυπα των Χριστουγέννων. Η παρουσία τους και μόνο αρκεί, το πώς θα τα βάλετε είναι στη κρίση και φαντασία σας.

Χριστουγεννιάτικο design Christmas_design-06

Χριστουγεννιάτικο design Christmas_design-05

Μία όμορφη γωνία που μπορεί να γεμίσει όλη την πλευρά που βρίσκεται αυτή γωνία. Αν τα ίδια συστατικά που συμπληρώνουν αυτή την γωνία, ήταν διασκορπισμένα σε όλη την πλευρά αποτέλεσμα θα ήταν χείριστο και χωρίς την κομψότητα.

Χριστουγεννιάτικο design Christmas_design-07

Βρείτε παιχνίδια που έχουν μια αρχετυπική σύνδεση με τα Χριστούγεννα των παιδικών χρόνων. Δικά σας, ή αγοράστε τα (αν βρείτε). Βάλτε παντού φωτάκια και στα μικρότερα δωμάτια, αντί για δέντρο, πάρτε κλαδιά και βάψτε τα ασημένια, ή χρυσά αν ταιριάζει καλύτερα το χρώμα με το σπίτι σας

Χριστουγεννιάτικο design Christmas_design-08

Χριστουγεννιάτικο design Christmas_design-09

Χριστουγεννιάτικο design Christmas_design-10

Χριστουγεννιάτικο design Christmas_design-11



Πηγή : viewdeco.gr
simerouda
simerouda
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 358
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο design Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο design

Δημοσίευση από sofia Τετ Νοε 23, 2011 1:53 am

Τι καταπληκτικό σπίτι είναι αυτό. Η κουζίνα στο τέλος με τρέλανε με το στολισμό της, όπως και το λιλά καθιστικό. Αλήθεια εσείς στολίσατε? Εμείς το Σ/Κ λέω να ξεκινήσουμε σιγά σιγά.
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο design Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο design

Δημοσίευση από EfiK Τετ Νοε 23, 2011 4:48 am

Ομορφο πράγματι! Εμείς όχι ακόμα, κατά του Αγ. Νικολάου μάλλον!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο design Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο design

Δημοσίευση από ΝΤΑΙΖΗ Τετ Νοε 23, 2011 1:17 pm

στολίζω πάντα γύρω στις 15 δεκεμβρίου. Φέτος δεν έχω καθολου όρεξη, αλλά το αγοράκι μου που είναι 11 αλλά είναι πολύ συναισθηματικός μου είπε _ μαμα εγώ θα το στολίσω το δένδρο ,όλο, στο υπόσχομαι. Πότε ενηλικιώνονται να πάνε στο σπίτι τους. Χριστουγεννιάτικο design 81282

ΝΤΑΙΖΗ
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 528
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 16/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο design Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο design

Δημοσίευση από Λίλα Τετ Νοε 23, 2011 9:47 pm

Κι εμείς κάθε χρόνο γύρω στις 4,5 Δεκέμβρη στολίζουμε αλλά είναι η πρώτη φορά που θα το κάνω αγγαρεία. Ελπίζω μόνο να μου έρθει το κέφι όταν ξεκινήσω! trr
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο design Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο design

Δημοσίευση από Rena Τετ Νοε 23, 2011 11:23 pm

Εμείς είμασταν βιαστικοί, αν και συνήθως στολίζουμε του Αγ.Νικολάου, φέτος στολίσαμε το περασμένο ΣΚ και καλώς το κάναμε γιατί πραγματικά αλλάζει όλη η διάθεση.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο design Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο design

Δημοσίευση από Ειρήνη Τετ Νοε 23, 2011 11:25 pm

Νταίζη και Λίλα, μην αφήσετε κοριτσάκια μου την ακεφιά να επηρεάσει τη χαρά των γιορτών. Ας βγούμε λίγο από τη μιζέρια των καιρών και ας παραμυθιαστούμε για λίγες μέρες. Η μαμά μου, μου έλεγε ότι στη Κατοχή με τις τόσες ανυπέρβλητες δυσκολίες, και τα παρτάκια τους έκαναν, και τις γιορτές τους γιόρταζαν, και γάμοι γίνονταν και όλα!

Λοιπόν ανασκουμπώνουμε μανίκια και ξεκινάμε. Η ζεστασιά και η θαλπωρή των γιορτών θα μας ανεβάσει οικογενειακώς!!

Εγώ δεν στολίζω πολύ νωρίς, γύρω στις 15 Δεκεμβρίου. Νομίζω ότι αν στολίσω νωρίτερα, μέχρι τα Χριστούγεννα θα τα έχουμε βαρεθεί!

Χριστουγεννιάτικο design 11825
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης