delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

KRAPFEN....κοινώς DONUTS

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

KRAPFEN....κοινώς DONUTS Empty KRAPFEN....κοινώς DONUTS

Δημοσίευση από EfiK Δευ Σεπ 03, 2012 1:26 am

KRAPFEN....κοινώς DONUTS IMG_0019




Οπως έχω ξαναπεί κατά καιρούς, αυτό το μπλογκ δεν έγινε μόνο για να προτείνει συνταγές, λειτουργεί και ως καταγραφή διαφόρων αγαπημένων συνταγών από φίλους που δεν θέλω να ξεχαστούν ή να χαθούν και να μην τις βρίσκω αργότερα!


Η συγκεκριμένη είναι τέτοια συνταγή και προέρχεται από το ζαχαροπαστένιο μπλογκ της Νίκης και πραγματικά μας ενθουσίασε όλους! Πείτε τα krapfen, berliner, donuts, γεμιστούς λουκουμάδες, όπως θέλετε πείτε τα, το γευστικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο και είναι τέλειο.


Γενικώς με τα ζυμάρια δεν το έχω και πολύ ..αυτή η συνταγούλα όμως μου φάνηκε απλή και της έδωσα μία ευκαιρία.




Υλικά


500 γρ. αλεύρι γ.ο.χ.
1 πρέζα αλάτι
60 γρ. ζάχαρη
25 γρ. νωπή μαγιά
3 κρόκοι αβγών
230 ml γάλα χλιαρό
100 γρ. βούτυρο λιωμένο χλιαρό


σπορέλαιο για το τηγάνισμα



Εκτέλεση



Σε ένα μπωλ ρίχνουμε το αλεύρι με μία πρέζα αλάτι και το ανακατεύουμε. Κάνουμε λακούβα και ρίχνουμε 1 κ. σ. από τη ζάχαρη και τρίβουμε τη μαγιά. Ρίχνουμε μέσα στη λακούβα το γάλα σιγά-σιγά και δουλεύουμε τη ζάχαρη με τη μαγιά μέχρι να λιώσουν.


Αφήνουμε σκεπασμένο το μπωλ για 15 λεπτά στην άκρη να αφρίσει το υλικό και μετά ρίχνουμε το μείγμα βούτυρο+ζάχαρη + κρόκοι και ζυμώνουμε καλά. Αν χρειαστεί προσθέτουμε λίγο αλεύρι ή γάλα αναλόγως της σύστασης του μείγματος μας.


Αφήνουμε για μισή ώρα σκεπασμένο το μπωλ να διπλασιαστεί η ζύμη και μετά ανοίγουμε φύλλο πάχους 2 εκατοστών και κόβουμε δίσκους διαμέτρου 6 εκατοστών (άνοιγμα περίπου 1 μεγάλου νεροπότηρου).




KRAPFEN....κοινώς DONUTS IMG_0010




Αφήνουμε να φουσκώσει η ζύμη στους δίσκους σκεπασμένη (ανεβαίνουν σε 15 λεπτά περίπου) και μετά τηγανίζουμε σε σπορέλαιο σε μέτρια προς χαμηλή θερμοκρασία. Μόλις χρυσίσουν, τους βγάζουμε σε χαρτί κουζίνας για να μην μείνει λαδίλα.




KRAPFEN....κοινώς DONUTS IMG_0012





Οταν κρυώσουν λίγο, γεμίζουμε με μαρμελάδα της αρεσκείας μας ή με πραλίνα φουντουκιού ή με ότι μας κατεβάσει ο εγκέφαλος! Κόβουμε με προσοχή στη μέση λίγο και με ένα μικρό κουταλάκι τοποθετούμε τη γέμιση. Επίσης τρυπιούνται με τη μύτη του κορνέ άνετα. Οπως βολεύεται ο καθένας τα γεμίζει.



KRAPFEN....κοινώς DONUTS IMG_0025




Επίσης επειδή δεν θεωρείται γλυκιά πολύ η ζύμη, άνετα γεμίζονται με λουκανικάκι και δεν ξέρω τι άλλο και έχουμε αμέσως-αμέσως πιροσκάκια. Ετσι νομίζω από το αποτέλεσμα τουλάχιστον. Θα τα κάνω και έτσι κάποια στιγμή.




KRAPFEN....κοινώς DONUTS IMG_0015






Δοκιμάστε τα, είναι καταπληκτικά!






Καλή απόλαυση!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

KRAPFEN....κοινώς DONUTS Empty Απ: KRAPFEN....κοινώς DONUTS

Δημοσίευση από Λίλα Δευ Σεπ 03, 2012 11:18 pm

Μου αρέσουν τα ντόνατς γενικώς αλλά δεν μου αρέσει το τηγάνι, όσες φορές όμως έψησα ντόνατς δεν πέτυχαν!!!! Πάντως δείχνουν ξελιγωτικά Εφάκι!!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

KRAPFEN....κοινώς DONUTS Empty Απ: KRAPFEN....κοινώς DONUTS

Δημοσίευση από sofia Τετ Σεπ 05, 2012 12:02 am

Με λίγωσες :eat
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

KRAPFEN....κοινώς DONUTS Empty Απ: KRAPFEN....κοινώς DONUTS

Δημοσίευση από Ειρήνη Πεμ Σεπ 06, 2012 10:24 pm

Πολύ αφράτα φαίνονται. Ότι πρέπει για ένα περιποιημένο Κυριακάτικο πρωινό και όχι μόνο.
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

KRAPFEN....κοινώς DONUTS Empty Απ: KRAPFEN....κοινώς DONUTS

Δημοσίευση από EfiK Παρ Σεπ 07, 2012 12:05 pm

Δεν είχαν ιδιαίτερη "λαδίλα" Λίλα μου, καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά νομίζω ότι δεν είναι αυτό που έχεις στο μυαλό σου, κάνε μία δοκιμή να δεις! Φιλιά!

Ειρήνη μου ναι, για κυριακάτικο είναι τέλεια, γιατί με τους ρυθμούς τους καθημερινούς δεν νομίζω ότι μπορούμε κανένας μας...χιχιχιχι!!!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

KRAPFEN....κοινώς DONUTS Empty Απ: KRAPFEN....κοινώς DONUTS

Δημοσίευση από Ειρήνη Κυρ Σεπ 09, 2012 10:52 pm

Εδώ που τα λέμε καλύτερα που δεν τα έχουμε στο καθημερινό μας διαιτολόγιο. Αν τρώγαμε κάθε μέρα κράπφεν και τα συναφή αλοίμονό μας! χαχα.

KRAPFEN....κοινώς DONUTS 984842
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης