delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Key Lime Pie

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Key Lime Pie Empty Key Lime Pie

Δημοσίευση από Admin Παρ Μαρ 06, 2009 3:54 am

Key Lime Pie Key_li10

Υλικά
375 γραμ. μπισκότα digestive θρυμματισμένα
150 γραμ. ανάλατο βούτυρο
Ξύσμα και χυμός από 8 μεγάλα limes
570 ml κρέμα
400 γραμ. ζαχαρούχο γάλα

Για τη διακόσμηση
Καραμελωμένη φλούδα λεμονιού

Εκτέλεση
Λειώνουμε το βούτυρο σε μια κατσαρόλα και ρίχνουμε μέσα τα μπισκότα κι ανακατεύουμε. Αδειάζουμε το μίγμα σε μία φόρμα με σούστα πιέζοντας το να κάτσει στη βάση. Παγώνουμε για όση ώρα ετοιμάζουμε τη γέμιση. Για να φτιάξουμε τη γέμιση, βάζουμε το χυμό των lime σε ένα μεγάλο μπωλ, προσθέτουμε την κρέμα και το ζαχαρούχο γάλα. Χτυπάμε με το μίξερ για 1-2 λεπτά. Προσθέτουμε το ξύσμα lime και ανακατεύουμε ελαφρά. Στη συνέχεια ρίχνουμε το μίγμα στη βάση των μπισκότων. Τοποθετούμε το γλυκό σε μια πιατέλα και παγώνουμε για 1-2 ώρες. Διακοσμούμε με τα καραμελωμένα lime.

Για να φτιάξουμε τα καραμελωμένα lime πλένουμε και στεγνώνουμε 2 ολόκληρα lime και τα ξεφλουδίζουμε με έναν καθαριστή πατάτας (λαχανικών). Χρησιμοποιώντας ένα κοφτερό μαχαίρι κόβουμε τις φλούδες σε μικρά κομμάτια «σπίρτων». Τα βυθίζουμε σε βραστό νερό για 1 λεπτό. Στεγνώνουμε και τα βυθίζουμε σε παγωμένο νερό. Βάζουμε 50 γραμ. ζάχαρη κρυσταλιζέ ή caster σε μια μικρή κατσαρόλα με αρκετό βραστό νερό να την καλύπτει. Αφήνουμε να βράσουν μέχρι να φτάσουν σε υψηλή θερμοκρασία (περίπου 180 C). Προσθέτουμε τα στικς lime και βγάζουμε την κατσαρόλα από τη φωτιά. Ανακατεύουμε και βάζουμε τα στικς σε ένα σουρωτήρι μέσα σε ένα μπωλ. Καθώς παγώνει η ζάχαρη ξεχωρίζουμε τα στικς από τη ζάχαρη με ένα πηρούνι και τα αφήνουμε να κρυώσουν τελείως. Όταν κρυώσουν, παίρνουμε τα στικς από το σουρωτήρι και απομακρύνουμε την έξτρα ζάχαρη. Χρησιμοποιούμε όσα χρειαζόμαστε για τη διακόσμηση του γλυκού.
Admin
Admin
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 10
Registration date : 06/03/2009

https://delicieuses.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Key Lime Pie Empty Απ: Key Lime Pie

Δημοσίευση από EfiK Δευ Ιουλ 11, 2011 7:55 am

Θεϊκό και δροσιστικότατο! Ξέρεις την αδυναμία μου σε αυτά τα γλυκάκια, ε??? Προς ολοταχώς λοιπόν!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Key Lime Pie Empty Απ: Key Lime Pie

Δημοσίευση από ΝΤΑΙΖΗ Δευ Ιουλ 11, 2011 1:49 pm

μου φαίνεται καταπληκτικό.Η δυσκολία είναι να βρώ lime εδώ που έιμαι. θα παραγγείλω να μου φέρει ο άνδρας μου και θα το φτιάξω Rolling Eyes

ΝΤΑΙΖΗ
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 528
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 16/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Key Lime Pie Empty Απ: Key Lime Pie

Δημοσίευση από Ειρήνη Δευ Ιουλ 11, 2011 11:03 pm

Πρέπει να είναι θεσπέσιο. Βέβαια ολίγον τι βόμβα από θερμίδες αλλά σίγουρα αξίζει η παρασπονδία.
Με απλά λεμόνια έχει μεγάλη διαφορά στη γεύση?
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Key Lime Pie Empty Απ: Key Lime Pie

Δημοσίευση από ΝΤΑΙΖΗ Κυρ Ιουλ 17, 2011 12:01 pm

το έφτιαξα. και το μοιρασα σε φίλους για να τους γλυκάνω. Αρεσε σε όλους ελαφρύ, δροσερό και όχι μπουχτιστικό, Σε μένα και στη μητέρα μου μας φάνηκε λίγο ξινό. ΤΟ ίδιο και σε όσα παιδιά το δοκιμάσαν. Ισως χρειαζόταν 1 λιγότερο lime ή λίγη σαντιγύ απο πάνω για διακόσμηση. Η πλειοψειφία πάντως ψήφισε, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ Key Lime Pie 813641

ΝΤΑΙΖΗ
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 528
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 16/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Key Lime Pie Empty Απ: Key Lime Pie

Δημοσίευση από Rena Δευ Ιουλ 18, 2011 10:28 am

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι αυτό που λέμε σερμπέτι Very Happy Εμένα μου αρέσουν αυτές οι όξινες γεύσεις αλλά καταλαβαίνω τι λες. Γλυκαίνει με τη σαντιγύ που λες ή αν στην κρέμα προσθέσεις λίγη άχνη ζάχαρη.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Key Lime Pie Empty Απ: Key Lime Pie

Δημοσίευση από ΝΤΑΙΖΗ Δευ Ιουλ 18, 2011 12:18 pm

δεν το ήθελα γλυκό. Μου έγινε πολύ ξινό. έτρωγες λίγο και σου έφτανε. Εχω την εντύπωση ότι έβαλα πολλά lime .Εριξα και τα 8 και δε κράτησα τα 2 για διακόσμηση.

ΝΤΑΙΖΗ
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 528
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 16/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Key Lime Pie Empty Απ: Key Lime Pie

Δημοσίευση από Ειρήνη Δευ Ιουλ 18, 2011 10:50 pm

Νταίιξη μάλλον αυτό θα έφταιξε. Με τα 6 λάιμ και το ζαχαρούχο θα ήταν μια χαρά. Next time!!
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης