delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τεντούρα

Πήγαινε κάτω

Τεντούρα Empty Τεντούρα

Δημοσίευση από ???????? Πεμ Απρ 23, 2009 3:14 am

Μήπως ξέρεις κανείς πως φτιάχνεται αυτό το Πατρινό παραδοσιακό λικέρ? Το είχα δοκιμάσει και μου άρεσε και πρόσφατα το ξαναθυμήθηκα κάποια μέρα που έβλεπα το "Κάτι ψήνεται" όπου μια οικοδέσποινα το πρόσφερε στους συμπαίχτες της.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τεντούρα Empty Απ: Τεντούρα

Δημοσίευση από ???????? Πεμ Απρ 23, 2009 7:36 am

Δε λείπει από το σπίτι μας, αλλά δεν ξέρω τη συνταγή...
Νομίζω πως η Κική θα μπορούσε να μας βοηθήσει!
Κικήηηηηηηηηη!!!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τεντούρα Empty Απ: Τεντούρα

Δημοσίευση από ???????? Παρ Απρ 24, 2009 3:35 am

Αυτή η συνταγή είναι μυστική και δεν μπορείς να τη βρεις υποτίθεται, έχει όμως κανελλογαρύφαλα και μπορείς να πειραματιστείς φτιάχνοντας λικεράκια με τα μπαχαρικά αυτά.
Κάπου κάποτε είχε πάρει το μάτι μου την Κική να λέει κάτι γι' αυτή, γι' αυτό και ανέφερα την Κικίτσα... Very Happy

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τεντούρα Empty Απ: Τεντούρα

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Απρ 25, 2009 11:04 am

Όντως έχω κάνει πειραμα πριν 2 χρόνια για να το φτιάξω και θύμιζε πάρα πολύ την τεντούρα.Είναι μυστική συνταγή και μόνο με πειράματα μπορείς να την βρεις. Περιμένω 2 χρόνια για να έχω τα κατάλληλα υλικά και να ξαναδοκιμάσω. Αν και όταν έχω επιτυχία θα σας πω νεότερα...Μέχρι τότε, υπομονή!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τεντούρα Empty Απ: Τεντούρα

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Απρ 25, 2009 12:55 pm

Κική σου είναι εύκολο να μας γράψεις τα υλικά που χρησιμοποίησες όταν το έφτιαξες και το πως, για να έχουμε μια ιδέα? Το μόνο που ξέρω είναι ότι περιέχει εκχυλίσματα μπαχαρικών, π.χ κανέλλα, γαρύφαλλο και κάποια άλλα υλικά όπως κίτρο και μαστίχα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων Very Happy

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τεντούρα Empty Απ: Τεντούρα

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Απρ 25, 2009 1:00 pm

Κίτρο και μαστίχα δεν είχα βάλει. Είχα βάλει τα υπόλοιπα που λες αλλά όπως είπα ήταν σε πειραματικό στάδιο, δεν επαναλήφθηκε και δεν ξέρω αν θα ξαναπετύχει, οπότε καλύτερα να πω κάτι με σιγουριά όταν θα έχω κάποιο αποτέλεσμα. Θα μου επιτρέψετε να πειραματιστώ πρώτα για να μη λέω χαζομάρες. Για το κίτρο το έχω ξανακούσει πάντως. Για την μαστίχα, όχι.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης