delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Φινόκιο -Μαραθόριζα

Πήγαινε κάτω

Φινόκιο -Μαραθόριζα Empty Φινόκιο -Μαραθόριζα

Δημοσίευση από Rena Δευ Απρ 27, 2009 1:56 am

Φινόκιο -Μαραθόριζα Fennel

Το φινόκιο είναι ένας μεγάλος άσπρος βολβος, ουσιαστικά η ρίζα του μάραθου.
Με τους σπόρους του μάραθου μπορούμε να αρωματίσουμε κρέατα, παστα & τουρσιά. Το άρωμα και η γεύση του θυμίζουν ούζο. Συνδυάζεται επίσης με θαλασσινά & ψητά κρέατα. Μπορεί ακόμη να χρησιμοποιηθεί σε πίτες ή/και σαλάτες.

Στην Ιταλία το τηγανίζουν παναρισμένο ή το ψήνουν στο γκριλ και το περιχύνουν απλά με ελαιόλαδο και λεμόνι, στην Γαλλία το γκρατινάρουν στον φούρνο με μπεσαμέλ και εδώ στην Ελλάδα έχουμε πολλά πιάτα όπως κατσικάκι με μάραθο, χταπόδι ή σουπιές με μαραθόριζα, χορτόπιτες, μάραθος με αγγινάρες και κουκιά.

Όταν αγοράζουμε φινόκιο πρέπει να προσέχουμε να έχει άσπρο χρώμα και όχι κιτρινωπό και τα φυλλαράκια του στην κορυφη να είναι ζωηρά πράσινα.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φινόκιο -Μαραθόριζα Empty Απ: Φινόκιο -Μαραθόριζα

Δημοσίευση από ???????? Δευ Απρ 27, 2009 3:47 am

Το φινόκιο μαγειρεμένο μου αρέσει πολύ. Προσθέστε το στα λαχανικά που βράζετε μαζί με το κρέας ή το ψάρι. Επίσης δοκιμάστε το κομένο σε φέτες μέσα στο σπανακόρυζο. Άλλη ωραία συνταγή είναι ωγκρατέν με συνδυασμό πράσο, φινόκιο, σπανάκι.
Παλιότερα το έβαζα φρέσκο στις σαλάτες. Τώρα δεν με συγκινεί πιο ωμό.
flower flower flower

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φινόκιο -Μαραθόριζα Empty Απ: Φινόκιο -Μαραθόριζα

Δημοσίευση από Rena Δευ Απρ 27, 2009 11:08 am

Πωπω Ειρηνάκι, τι μου έκανες? Σπανακόρυζο με φινόκιο ? και ωγρατέν με σπανάκι? Δε μου γλιτώνει με τίποτα. Ωραία ιδέα! sunny
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φινόκιο -Μαραθόριζα Empty Απ: Φινόκιο -Μαραθόριζα

Δημοσίευση από ???????? Δευ Απρ 27, 2009 11:10 am

Επίσης φτιάχνουμε ωραιότατους μαραθοκεφτέδες. Όχι μόνο με τα φυλλαράκια αλλά και τη ρίζα τριμμένη στο ψιλό του τρίφτη.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης