delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μαργαρίνη-ΕΛΑΙΣ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μαργαρίνη-ΕΛΑΙΣ Empty Μαργαρίνη-ΕΛΑΙΣ

Δημοσίευση από EfiK Σαβ Απρ 02, 2011 12:01 pm

EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαργαρίνη-ΕΛΑΙΣ Empty Απ: Μαργαρίνη-ΕΛΑΙΣ

Δημοσίευση από Rena Κυρ Απρ 03, 2011 3:10 am

Μπράβο βρε Εφάκι, καλά έκανες και το ανέβασες. Την άλλη φορά ελπίζω να καταφέρω να είμαι κι εγώ. Για πες συμπεράσματα για τη μαργαρίνη...
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαργαρίνη-ΕΛΑΙΣ Empty Απ: Μαργαρίνη-ΕΛΑΙΣ

Δημοσίευση από anneta43 Κυρ Απρ 03, 2011 10:30 am

Έφη δεν κατάλαβα εγώ Embarassed τι ακριβώς έγινε? Πήγατε στην ελαίδα και φτιάξατε μαργαρίνες?
anneta43
anneta43
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 652
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαργαρίνη-ΕΛΑΙΣ Empty Απ: Μαργαρίνη-ΕΛΑΙΣ

Δημοσίευση από nikolas Κυρ Απρ 03, 2011 10:48 am

Πρέπει να ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η παρουσίαση. Κρίμα που δεν κατάφερα να έρθω, με είχε καλέσει η Βίκυ αλλά δυστυχώς θα ήμουν εκτος Αθηνών και δε μπορούσα. Μάλιστα είχα κάνει και μια ερώτηση που με ενδιέφερε να έχω απάντηση, ίσως ξέρεις κι εσύ Έφη...

Aληθεύει το ότι η μαργαρίνη έχειτην ίδια
επίδραση στην καρδιά με αυτή του βούτυρου. Έχω ακούσει ότι παρόλο που
παρασκευάζεται από πολυακόρεστα φυτικά έλαια, όταν αυτά υποστούν
υδρογόνωση δημιουργούνται τρανς λιπαρά. Ισχύει? Και αν ναι ανεξαρτήτως
ποσότητας κατανάλωσης ή είναι ακίνδυνη σε μικρή ποσότητα?
nikolas
nikolas
Supreme Member
Supreme Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 910
Registration date : 31/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαργαρίνη-ΕΛΑΙΣ Empty Απ: Μαργαρίνη-ΕΛΑΙΣ

Δημοσίευση από EfiK Κυρ Απρ 03, 2011 1:46 pm

Αννέτα ήταν κάλεσμα στους food bloggers και μας έδειξαν μέαα στο εργοστάσιο παρασκευής βήμα - βήμα όλα τα μηχανήματα εξηγώντας τι μπαίνει στο καθένα και την πορεία του μέχρι το τελικό προϊόν και τη συσκευασία (χαρτοκιβώτιο)
Υπήρξαν όλοι οι κανόνες απολύμανσης, μας ντύσανε με σκουφιά, ρόμπες, άσε κάτι απερίγραπτα μποτάκια για όσους αετούς δεν φόραγαν χαμηλό παπούτσι...μη γελάτε ξέρετε ποιές, εντάξει???

Μας μίλησε επιστημονικό προσωπικό, τεχνολόγος τροφίμων, διαιτολόγος της εταιρίας, είδαμε συγκριτικούς΄πίνακες με το τι περιέχει το κάθε προϊον μαργαρίνης της εταιρίας ...γιατί δεν είναι μόνο το γνωστό βιτάμ, είναι και τα becel και ο σεφ της εταιρίας έφτιαξε μπροστά μας μαργαρίνη τύπου βιτάμ σοφτ χωρίς τα συντηρητικά όμως που γράφει η συσκευασία...
Ηταν πολύ ενδιαφέρουσα η ενημέρωση.

Εν ολίγοις, θεωρείται νηστήσιμο προϊόν γιατί έχει μόνο φυτικά έλαια, η υδρογόνωση έχουν καταφέρει να μη δημιουργεί σοβαρή ποσότητα παρά μόνο ίχνη από τρανς λιπαρά, μαγειρεύται κιόλας αλλά επειδή έχει ποσοστό νερού πιτσιλάει στο μαγείρεμα και γενικά δεν πασάρεται με σκοπό τη μαγειρική γιατί ο στοχος ήταν εξαρχής να χρησιμοποιείται σαν άλλειμα χωρίς αυτό να το αποκλείει...Αυτά, μας έχουν δώσει και ένα σιντί που μάλλον είναι το αρχείο της παρουσίασης αλλά με τούτα και με κείνα δεν κατάφερα ούτε να το δω. Θα κοιτάξω να το ανεβάσω σε πρώτη ευκαιρία.
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης