delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

παρασκευη των ψυχων

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

παρασκευη των ψυχων Empty παρασκευη των ψυχων

Δημοσίευση από ntina Σαβ Μάης 22, 2010 3:44 am

σημερα ειναι των ψυχων πηγαινετε το απογευμα σε καποια εκκλησια και δωστε μια αιτηση δηλ. σε ενα χαρτι γραψετε τα ονοματα αγαπημενων προσωπων που εχουν φυγει απο τη ζωη και δωστε τα στον ιερεα να τα μνημονευσει.ενας θειος μου ιερεας μου ελεγε οτι των ψυχων ,οι ψυχες των πεθαμενων ζητουν λυτρωση απο τους ζωντανους.εμεις εδω στην κρητη σεβομαστε και τιμουμε τους νεκρους .
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

παρασκευη των ψυχων Empty Απ: παρασκευη των ψυχων

Δημοσίευση από Rena Σαβ Μάης 22, 2010 9:24 am

Nτίνα, τι καλά που το ανέφερες. Η μητέρα μου πάντα φτιάχνει κόλλυβο τα Ψυχοσάββατα και σήμερα το πρωί το ίδιο και το πήγε στην Εκκλησία. Ο Θεός ας αναπαύει τις ψυχούλες και ας δίνει υγεία σε όλο τον κόσμο.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

παρασκευη των ψυχων Empty Απ: παρασκευη των ψυχων

Δημοσίευση από ntina Σαβ Μάης 22, 2010 10:36 am

ρενα μου θα σου πω κατι και θα ανατριχιασεις.ενα παιδακι την ημερα των ψυχων γελουσε στην εκκλησια και το ρωτησαν γιατι γελαει και ειπε οτι εβλεπε μια γυναικα που επαιρνε ενα σταρακι απο καθε κολυβο και το ετρωγε χωρις να την βλεπουν οι αλλοι.Αυτη η γυναικα ειχε πεθανει και δεν ειχε κανενα να της κανει κολυβο
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

παρασκευη των ψυχων Empty Απ: παρασκευη των ψυχων

Δημοσίευση από Rena Σαβ Μάης 22, 2010 11:22 am

Πωπω ναι, δίκιο έχεις. Εγώ κόλλυβα έμαθα να φτιάχνω από τη γιαγιά μου. Μου έλεγε και ξανάλεγε τη συνταγή και στο τέλος μου την έγραψε κιόλας μαζί με όλο το τελετουργικό, διάβασε το σχετικό λινκ και θα δεις που λέει και γι αυτούς που δεν έχουν κανένα. Με συγκίνησες...

Κόλλυβα & Κολλυβοζούμι
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης