delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

CHEESECAKE ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ RASPBERRIES

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

CHEESECAKE ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ RASPBERRIES Empty CHEESECAKE ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ RASPBERRIES

Δημοσίευση από EfiK Πεμ Σεπ 27, 2012 1:19 am

CHEESECAKE ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ RASPBERRIES IMG_0029




Σίγουρα όλοι έχουμε την αγαπημένη μας συνταγή cheesecake. Πιο πολύ σας το δίνω το ποστ για να δείτε το σχεδιάκι που έγινε λες και είχα Πάρκινσον.... αλλά αυτό στη συγκεκριμένη συνταγή θα το αγνοήσουμε. Πιο πολύ για το σχέδιο δείτε το!


Κερνάμε cheese cake που του έχουμε αδυναμία οικογενειακώς!






Κοπιάστε!




CHEESECAKE ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ RASPBERRIES IMG_0035




Επέλεξα να το στολίσω αλλιώς μιας που ερωτεύτηκα αυτό το σχέδιο σε ένα νετ-σουλατσάρισμα (συγκεκριμένα στο pinterest...τι μαγικός κόσμος κρύβεται εκεί μέσα!).






Χρειάστηκα :


2 φλ. κατεψυγμένα rasberries
(225 γρ.) 1 φλ. ζάχαρη
4 κ. σ. χυμός λεμονιού


και για το δέσιμο : 2 κ. γλ. corn flour + 2 κ. σ. κρύο νερό

ή απλά μαρμελαδίτσα ζεστή αλλά να μην είναι ρευστή.





Αυτό που κάνουμε είναι να σιγοβράσουμε τα φρουτάκια με τη ζάχαρη και το λεμόνι μέχρι να αρχίζει να βγάζει φουσκάλες το σιρόπι τους. Σιγανά όμως για κανένα 20λεπτο.


Τα σουρώνουμε σε ένα μπωλ πιέζοντας να φύγει και η πούλπα με το σιρόπι και να μείνουν μόνο τα κουκουτσάκια και ότι σκληρό μπορεί να υπάρχει στη φλούδα. Πιέζουμε πολύ και μαζεύουμε όλο το υλικό.


Σε καθαρό πλέον κατσαρολάκι ξαναβάζουμε το υλικό μας (το πετάμε ότι έμεινε στο σουρωτήρι) και μόλις πάρει βράση, προσθέτουμε το corn flour που το έχουμε διαλύσει με το νεράκι.


Ανακατεύουμε για λίγο με σύρμα να μη μείνουν κόμποι και να πήξει και αποσύρουμε από τη φωτιά.


Αφήνουμε να κρυώσει και το γυρίζουμε σε απλικατέρ για να μπορούμε να κάνουμε το σχεδιάκι.


Θυμάστε τα πλαστικά μπουκαλάκια-pippettes, που μας έκανε δώρο η ΑΛΤΙΣ στην γευσιγνωσία ελαιολάδου? Με εκείνο ή με κάποιο απλικατέρ λοιπόν!


Ξεκινάμε το σχεδιάκι από έξω προς τα μέσα σε σχήμα σαλίγκαρου.


Σε παγωμένο ήδη γλυκάκι, φτιάχνουμε κυκλάκια μικρά και περιστροφικά ερχόμαστε στο κέντρο. Με τη βοήθεια μιας οδοντογλυφίδας, δουλεύουμε τα κυκλάκια για να τους δώσουμε σχήμα καρδιάς.


Θέλει προσοχή και να μην μας ενοχλούν, εγώ δεν την είχα αυτή την πολυτέλεια αν και τώρα νομίζω ότι θα έφτιαχνα τέλειο το επόμενο.


Αν δεν τα καταφέρνετε δεν πειράζει, κάντε αφηρημένα σχέδια σαν νερά, άλλη όμορφη ιδέα είναι να κάνετε κλαδάκια με φυλλαράκια μικρά. Μην τρελαθείτε αν κάνετε λαθάκι, με τη βοήθεια ενός πλατιού μαχαιριού μπορείτε να "σηκώσετε" τη μαρμελαδίτσα γιατί είναι πηγμένη και βοηθάει πολύ αυτό και να διορθώσετε.


Επίσης μπορείτε να το φτιάξετε με οποιαδήποτε μαρμελάδα αρκεί να την πήξετε, δεν χρειάζεται να μπείτε σε αυτή την διαδικασία.


Ξανά στο ψυγείο για να κρυώσει και σερβίρουμε!




CHEESECAKE ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ RASPBERRIES IMG_0034






* Το βλέπω πως το έκανα και γελάω γιατί θυμάμαι τον Μπομπ...τον παραπληγικό.....Κάθε αρχή και δύσκολη!!!




Καλή απόλαυση!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CHEESECAKE ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ RASPBERRIES Empty Απ: CHEESECAKE ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ RASPBERRIES

Δημοσίευση από Rena Πεμ Σεπ 27, 2012 9:17 am

Δεν ξέρω τι λες, εμένα μου φαίνεται σούπερ το σχέδιο, καλοδουλεμένο. Για τη γεύση δεν έχω καμία αμφιβολία, απλά ζηλεύω Smile
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CHEESECAKE ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ RASPBERRIES Empty Απ: CHEESECAKE ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ RASPBERRIES

Δημοσίευση από Λίλα Πεμ Σεπ 27, 2012 9:41 pm

Εφάκι σούπερ το σχέδιο αλλά εγώ υπμονή για τέτοια δεν έχω!!!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CHEESECAKE ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ RASPBERRIES Empty Απ: CHEESECAKE ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ RASPBERRIES

Δημοσίευση από Ειρήνη Πεμ Σεπ 27, 2012 10:30 pm

Λέγε ότι θες, το γαρνίρισμα είναι εξαιρετικό. Χίλια μπράβο.
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης