delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Λαχανοντολμάδες νηστίσιμοι με σάλτσα λεμονιού

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Λαχανοντολμάδες νηστίσιμοι με σάλτσα λεμονιού Empty Λαχανοντολμάδες νηστίσιμοι με σάλτσα λεμονιού

Δημοσίευση από Rena Τρι Φεβ 23, 2010 2:06 am

Λαχανοντολμάδες νηστίσιμοι με σάλτσα λεμονιού 10726nn

Υλικά
1 μεγάλο λάχανο
250 γρ. ρύζι
1 μεγάλο κρεμμύδι
1 φλ. καφέ μαϊντανό
1 φλ. καφέ άνηθο
2 καρότα τριμμένα
2 κ.σ. φυτίνη
χυμός λεμονιού
αλατοπίπερο

Προαιρετικά μπορούμε να προσθέσουμε σταφίδες και κουκουνάρι


Εκτέλεση

Σε μια μεγάλη κατσαρόλα ζεματάμε το λάχανο μέχρι να μαλακώσουν τα πάνω φύλλα. Βγάζουμε από την κατσαρόλα το λάχανο και παγώνουμε σε τρεχούμενο νερό. Ανοίγουμε τα φυλλα του λάχανου προσεκτικά, αφαιρώντας τα χοντρά μέρη.

Αν το λάχανο μας είναι τρυφερό (χωρίς πολλά χοντρά μέρη) μπορούμε να τα αφαιρέσουμε ένα ένα προσεκτικά μη σπάσουν και να τα ζεματίσουμε σαν φύλλα πια κι όχι ολόκληρο το λάχανο.

Σε ένα μεγάλο μπωλ ψιλοκόβουμε τα κρεμμύδια, και όλα τα υλικά της γέμισης.

Λαχανοντολμάδες νηστίσιμοι με σάλτσα λεμονιού 5vu881

Τα ανακατεύουμε και ξεκινάμε να τυλίγουμε τους ντολμάδες. Βάζουμε στο φύλλο μας γέμιση στη μία άκρη αυτή που βρίσκεται προς το μέρος μας, ανασηκώνουμε και διπλώνουμε το φύλλο σε εκείνη την πλευρά και στη συνέχεια κλείνουμε τις δύο πλαϊνές πλευρές. Τυλίγουμε ρολλάροντας.

Στην κατσαρόλα που θα τους βάλουμε, απλώνουμε στον πάτο, αρκετά από τα χοντρά κομμάτια του λάχανου, που μας περισσεύουν.
Βάζουμε τους ντολμάδες πάνω στα φύλλα (συνήθως για ένα μεγάλο λάχανο βγαίνουν 2 με 3 στρώσεις) και σκεπάζουμε με τα υπόλοιπα χοντρά φύλλα που περίσσεψαν και δεν τυλίγονται.

Αλατοπιπερώνουμε, βάζουμε 2 κ.σ. επιπλέον φυτίνη και σκεπάζουμε με νερό έως τη μέση των ντολμάδων.

Συνήθως βάζουν από πάνω ένα πιάτο για να μην αναταραχθούν οι ντολμάδες και φύγει η γέμιση. Δε το κάνω ποτέ, δε μου ανοίγουν.

Βράζουμε αρχικά σε δυνατή φωτιά (όχι όμως στο τέρμα) και όταν πάρει βράση χαμηλώνουμε λίγο κάτω από το μέτριο της θερμοκρασίας και βράζουμε για περίπου 1 ώρα. (Aν βάλετε ρύζι γλασέ μειώστε το χρόνο βρασμού στα 40 με 45 λεπτά).

Σερβίρουμε με λεμόνι ή με σάλτσα λεμονιού που φτιάχνουμε ως εξής

1 λεμόνι
2 κοφτές κουταλιές της σούπας κορν φλάουρ
λίγο λάδι ή φυτικό βούτυρο
Αλάτι και φρεσκοτριμμένο πιπέρι

Διαλύουμε το κορν φλάουρ στο χυμό λεμονιού πολύ καλά. Δεν πρέπει να υπάρχει κανένας σβώλος. Προσθέτουμε λίγο από το ζωμό του φαγητού μέχρι να έρθουν τα υγρά στη θερμοκρασία του φαγητού και μετά το λάδι ή το βούτυρο. Ρίχνουμε στο σκεύος και αφήνουμε να πάρει μία βράση και να δέσει η σάλτσα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rena στις Δευ Νοε 24, 2014 11:12 am, 3 φορές συνολικά
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαχανοντολμάδες νηστίσιμοι με σάλτσα λεμονιού Empty Απ: Λαχανοντολμάδες νηστίσιμοι με σάλτσα λεμονιού

Δημοσίευση από anastazie Τρι Φεβ 23, 2010 3:03 am

Πολύ λαχταριστοί οι ντολμάδες σου και η παρουσίαση βήμα βήμα εντυπωσιακή. Δεν τους έχω δοκιμάσει σε αυτή την εκδοχή, χωρίς κιμά. Καλή ιδέα.
anastazie
anastazie
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 790
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαχανοντολμάδες νηστίσιμοι με σάλτσα λεμονιού Empty Απ: Λαχανοντολμάδες νηστίσιμοι με σάλτσα λεμονιού

Δημοσίευση από EfiK Τρι Φεβ 23, 2010 7:16 am

ΜΜΜΜΜ...είπαμε όπου ντολμάς κι εγώ από δίπλα...και δή λαχανοντολμάς!!!! lol!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαχανοντολμάδες νηστίσιμοι με σάλτσα λεμονιού Empty Απ: Λαχανοντολμάδες νηστίσιμοι με σάλτσα λεμονιού

Δημοσίευση από Ειρήνη Τρι Φεβ 23, 2010 11:58 pm

Πολύ μου αρέσει αυτό το φαγητό γιατί γενικά μου αρέσει το μαγειρεμένο λάχανο.

Ρένα η παρουσίασή σου επαγγελματική. Βάζεις κάτω Χρύσα Παραδείση και Βέφα μαζί. Δεν ετοιμάζεις και εσύ κανένα βίβλίο σιγά-σιγά όπως η Κική?

Υ.Γ. Η μαμά μου στους νηστίσιμους λαχανοντολμάδες έβαζε και μαύρες σταφίδες και κουκουνάρια.
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαχανοντολμάδες νηστίσιμοι με σάλτσα λεμονιού Empty Απ: Λαχανοντολμάδες νηστίσιμοι με σάλτσα λεμονιού

Δημοσίευση από irene Τετ Φεβ 24, 2010 12:04 am

Και να μην νηστεύουμε θα μας κάνεις εσύ! Smile

irene
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 496
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης