delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

παρτυ γενεθλιων

+8
Λίλα
despoina
raymonda
Ειρήνη
simerouda
sofia
Rena
ntina
12 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

παρτυ γενεθλιων - Σελίδα 2 Empty Απ: παρτυ γενεθλιων

Δημοσίευση από anastazie Τετ Δεκ 15, 2010 3:57 am

Εξαρτάται από το τι θες εσύ να κάνεις. Αν είναι μπουφές όχι δεν ξεφεύγεις. Αν θες αποκλειστικά finger food μπορείς κι εκεί να συμπεριλάβεις μερικά κρεατικά για να ξεφύγεις κι από τα πολλά πιτοειδή. Θα μπορούσες να κάνεις φτερούγες κοτόπουλο με μέλι και σουσάμι ή να φτιάξεις μίνι αραβικές και να τις γεμίσεις με κοτόπουλο ή χοιρινό ή και τόνο ακόμη και μπιφτεκάκια γεμιστά με γέμιση της αρεσκείας σου σαν μίνι ρολά. Φωλίτσες κανταιφιού με γέμιση κιμά και μπεσαμέλ, γαριδούλες περασμένες σε σουβλάκι με λαχανικά και πολλά άλλα. Καλή επιτυχία εύχομαι και χαρούμενα γενέθλια. Αλήθεια πότε γιορτάζει το παιδάκι σου?
anastazie
anastazie
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 790
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

παρτυ γενεθλιων - Σελίδα 2 Empty Απ: παρτυ γενεθλιων

Δημοσίευση από alexia Τετ Δεκ 15, 2010 4:15 am

Την Παρασκευή έχει γενέθλια αλλά το πάρτυ θα γίνει το Σάββατο.
Θα μπορούσες να μου πεις πως φτιάχνεις τις φτερούγες κοτόπουλο με μέλι και σουσάμι Αναστασία;

alexia
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Registration date : 15/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

παρτυ γενεθλιων - Σελίδα 2 Empty Απ: παρτυ γενεθλιων

Δημοσίευση από anastazie Τετ Δεκ 15, 2010 5:05 am

Alexia σου γράφω τη συνταγή είναι του Panais από ένα παλιό σαιτ, και τα έχω φτιάξει πολλές φορές και με μπουτάκια και φτερούγες.

Μπουτάκια Κοτόπουλου με Μέλι και Σουσάμι

Υλικά

  • 20 μπουτάκια κοτόπουλο (το ποδαράκι κάτω μόνο, πουλάνε έτοιμα)
  • 2 κούπες σόγια sauce
  • 3 κουταλιές ελαιόλαδο
  • 2 κουταλιές ξύδι βαλσάμικο
  • 1 πακετάκι σουσάμι (χρησιμοποιείται όσο χρειαστεί)
  • 2 κουταλιές μέλι
  • 1 κουταλάκι δυόσμο
  • 1 πακέτο τριμμένη φρυγανιά ή 20 φρυγανιές τριμμένες
  • Λίγο (1-2 σκελιδες) τριμμένο σκόρδο
  • Αλάτι, καγιέν

Εκτέλεση

  • Ανακάτευετε την σόγια, το ελαιόλαδο, το μέλι, το σκόρδο και το ξύδι και μαρινάρετε το κοτόπουλο από το βράδυ ή όση ώρα ετοιμάζετε τα υπόλοιπα φαγητά.
  • Σε ένα καλά βουτυρωμένο ταψί, στρώνουμε τα μπουτάκια αφού πριν τα βουτάμε σε ένα μπολ που έχουμε αδειάσει το σουσάμι και την φρυγανιά (πανάρουμε δηλαδή με σουσάμι και την φρυγανιά).
  • Ραντίζετε με λίγο ελαιόλαδο, ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο στους 200 βαθμούς για 30 λεπτά περίπου και σερβίρουμε πασπαλίζοντας με το δυόσμο.
  • Με την υπόλοιπη μαρινάτα περιχύστε τα μπουτάκια ή φτάξτε ένα απλό ρύζι και περιχύστε το με την μαρινάτα που θα την έχετε δέσει σαν σάλτσα τσιγαρίζοντας ενα κρεμμύδι, σβήνoντας με την μαρινάτα και προσθέτοντας μια κουταλιά κορν φλάουρ
anastazie
anastazie
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 790
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

παρτυ γενεθλιων - Σελίδα 2 Empty Απ: παρτυ γενεθλιων

Δημοσίευση από alexia Τετ Δεκ 15, 2010 9:47 am

!!!
1000 ευχαριστώ!
Αναστασία με υποχρεώνεις...
Λοιπόν νομίζω ότι είμαστε εντάξει. Εκτός αν μου προτείνετε κι άλλα... Very Happy
Θα καλέσω και έναν κλόουν για τα παιδιά και το πάρτυ θα μείνει αξέχαστο!
Άσχετο έχετε μήπως και κλόουν να μου προτείνετε;

alexia
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Registration date : 15/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

παρτυ γενεθλιων - Σελίδα 2 Empty Απ: παρτυ γενεθλιων

Δημοσίευση από Rena Τετ Δεκ 15, 2010 10:50 am

Να το χαίρεσαι το καμάρι σου Αλεξία!
Δυστυχώς εγώ δε γνωρίζω κάτι σχετικό με κλόουν, μεγάλωσε ο λεβέντης μου κι έχω χάσει επαφή Smile
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

παρτυ γενεθλιων - Σελίδα 2 Empty Απ: παρτυ γενεθλιων

Δημοσίευση από ntina Τετ Δεκ 15, 2010 12:26 pm

αλεξια καλως ορισες στην παρεα μας.εγω θα σου πρότεινα σνιτσελάκια γεμιστα με μπέικον ,λιαστη ντοματα,πιπερια και φέτα και μαριναρισμένα στην μπύρα,κοτομπ'εικον όπως αναφέρεις περασμένο σε οδοντογλυφίδα και καρφωμένο σε τραγανο μικρό ψωμάκι του τόστ .Επίσης μπορεις να πάρεις έτοιμα σου -τα έχει ο Βασιλόπουλος -και να τα γεμίσεις με μαγιονέζα,λίγη κέτσαπ,αγγουράκι τουρσι και βρασμένες γαριδούλες.Επίσης εκείνο που έκανα στην εγγονή μου και ξετρελάθηκαν τα παιδάκια πηρα απο το λιντλ βαφλες τις άλλειψα με μερέντα και τις στολισα με χρωματιστή τρούφα,επισης μπορεις να πάρεις λουκανικάκια κοκτέιλ - τα πολύ μικρά- να πάρεις φύλλο σφολιάτας ,να το κόψεις τετραγωνακια και να βάλεις σε κάθε φύλλο ενα λουκανικάκι ,1 κομματάκι τυρί και λίγη κόκκινη πιπερια.Κλείνεις το φύλλο το αλείφεις με αυγό και πασπαλίζεις με σουσάμι και ψήνεις στο φούρνοΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ παρτυ γενεθλιων - Σελίδα 2 653762 παρτυ γενεθλιων - Σελίδα 2 984842
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

παρτυ γενεθλιων - Σελίδα 2 Empty Απ: παρτυ γενεθλιων

Δημοσίευση από Ειρήνη Τετ Δεκ 15, 2010 11:38 pm

Αλεξία γειά σου και από εμένα και πολλές ευχές για το παιδάκι σου.

Τα κορίτσια ήδη πρότειναν πολλά και ωραία. Εγώ το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι από την εμπειρία μου σε παιδικά πάρτυ, τα παιδάκια προτιμούν τις απλές γεύσεις όπως κεφτεδάκια, χαμπουργκεράκια, σουβλάκια, πίτσες, σαντουϊτσάκια, γλυκάκια με αστεία εμφάνιση αλλά πολύ απλή γεύση, και φυσικά η πιο μεγάλη τους χαρά είναι η παράσταση της τούρτας και το σβήσιμο των κεριών.
Τις πιο σύνθετες γεύσεις, γαρίδες, πιπεριές, σαλάτες κλπ. θα τις τιμήσουν μόνο οι σύνοδόί τους.

Και πάλι χρόνια πολλά και καλά!
παρτυ γενεθλιων - Σελίδα 2 653762
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης