delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ

+2
nikolas
EfiK
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ Empty ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ

Δημοσίευση από EfiK Σαβ Δεκ 17, 2011 12:55 pm

ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ IMG_0019


Επειδή σήμερα γιορτάζει ο μεγάλος μου ο γιος δεν μου πήγαινε η καρδιά να μην κάνω κάτι έτσι για το καλό, παρόλο που περνάμε ...μπόρες αυτές τις μέρες....Να σας κεράσουμε λοιπόν?


ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ IMG_0015


ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ IMG_0004

Η συνταγή παίχτηκε χθες στους Νηστικούς Πράκτορες του ΣΤΑΡ και μόλις την είδα μου έκανε κλικ!
ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ IMG_0009


Βουαλά λοιπόν!


Υλικά για το παντεσπάνι (στη λαμαρίνα του φούρνου)


9 αβγά (χωριστά κρόκοι-ασπράδια)
180 γρ. ζάχαρη
20 γρ. κακάο (2 κ. σ.)
200 γρ. αλεύρι γ.ο.χ.


Εκτέλεση


Χτυπάμε στο μίξερ τα ασπράδια και τη ζάχαρη μέχρι να αφρατέψουν. Σταδιακά ρίχνουμε τους κρόκους και αφού ενσωματωθούν κλείνουμε το μίξερ. Με προσοχή για να μη χάσει το μείγμα τον αέρα του προσθέτουμε το κακάο με το αλεύρι και ανακατεύουμε καλά.


Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 200 βαθμούς σε αερόθερμο στη μεσαία σχάρα με αντικολλητικό χαρτί στη λαμαρίνα του φούρνου για 3-4 λεπτά μόνο. Εγώ το άφησα 2 λεπτά παραπάνω γιατί εσωτερικά ήταν λίγο λασπωμένο και ήθελε το κατιτίς του παραπάνω, αλλά ελάχιστα. Συνολικά δηλαδή 6 λεπτά στο δικό μου φούρνο. Το βγάζω αμέσως και το αφήνω να κρυώσει.


Για τη μους σοκολάτας


230 ml κρέμα γάλακτος 35%
50 γρ. γλυκόζη
210 γρ. μαύρη κουβερτούρα
470 ml κρέμα γάλακτος


Εκτέλεση


Ζεσταίνουμε σε κατσαρολάκι τα 230 ml κρέμας γάλακτος με τη γλυκόζη (βοηθάει να μη σφίξει και γίνει στουπί η μους) και μόλις ζεσταθούν καλά, αποσύρουμε και τα ρίχνουμε μέσα σε μπωλ όπου έχω ήδη την κουβερτούρα. Ανακατεύουμε να λιώσει η κουβερτούρα και μόλις γίνει αυτό αμέσως ρίχνουμε την υπόλοιπη κρύα κρέμα γάλακτος και ανακατεύουμε όλο το μείγμα μαζί.


Δεν σφίγγει, μην περιμένετε. Τοποθετούμε στο ψυγείο για 6 τουλάχιστον ώρες και πριν την χρησιμοποιήσουμε την χτυπάμε καλά και βλέπουμε ότι δένει.


Διατηρείται στο ψυγείο μέχρι 3 ημέρες.


Για τη γέμιση η πρόταση ήταν :


200 γρ. καβουρδισμένα αμύγδαλα
200 γρ. ξερά κράνμπερις
200 γρ. βερίκοκα
σπασμένα μαρεγκάκια


Από πάνω


μερικά ολόκληρα για εξωτερικό στόλισμα
50 γρ. άχνη ζάχαρη


Στο ανοιχτό παντεσπάνι, απλώνουμε σχεδόν τη μισή χτυπημένη μους σοκολάτας και από πάνω σκορπίζουμε μαρεγκάκια και φρουτάκια. Ρολάρουμε προσεκτικά και όσο πιο σφιχτά μπορούμε, και αλείφουμε όλο τον κορμό με την υπόλοιπη μους και στολίζουμε.

ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ IMG_0028


Του πάει πολύ νομίζω και το βυσσινάκι που έχει επιζήσει από το γλυκό το φετινό, οπότε εγώ έβαλα βυσσινάκια που μας αρέσουν πάρα πολύ, και καραμέλωσα φουντουκάκια και αμύγδαλα που τα σκόρπισα επίσης μέσα. Αφησα κατά μέρος τη γέμιση που πρότεινε ο σεφ.

ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ IMG_0001


Επειδή πάνω στη φούρια μου να το ετοιμάσω την πρώτη φορά (ω, ναι, έκανα δύο παντεσπάνια....το μυαλό είναι αλλού εδώ και μέρες....) δεν πρόσεξα ότι έπρεπε να μπει στη λαμαρίνα του φούρνου, το έψησα στο ταψί για το σάμαλι και έγινε πιο χοντρό και πιο κοντό. Επίσης προσπαθώντας να το μοιράσω διαπίστωσα ότι μέσα ήθελε λίγο ψήσιμο ακόμα (τι σας έλεγα πιο πάνω?) οπότε το έβαλα άλλα δύο λεπτά (μη φάμε και τα αβγά έτσι...) και μετά το έτριψα και έφτιαξα αυτά τα όμορφα τρουφάκια ...σιγά μη το πέταγα, ένα σκασμό αβγά είχε μέσα!


ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ IMG_0001




Για τα τρουφάκια


Ολο το πρώτο παντεσπάνι τριμένο
200 γρ. κουβερτούρα λευκής σοκολάτας
125 γρ. κουβερτούρα μαύρη
325 γρ. κρέμα γάλακτος
150 γρ. ινδοκάρυδο


τριμένο καρύδι για το πασπάλισμα


ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ IMG_0031




Εκτέλεση


Ζεσταίνουμε καλά την κρέμα γάλακτος και πριν πάρει βράση αποσύρουμε από τη φωτιά, ρίχνουμε τις κουβερτούρες και τις ανακατεύουμε μέχρι να ενσωματωθούν.
Αυτό το μείγμα το ρίχνουμε στο τριμένο παντεσπάνι όπως και το ινδοκάρυδο και τα ανακατεύουμε όλα μαζί. Τοποθετούμε στο ψυγείο για μισή ώρα τουλάχιστον και μετά βγάζουμε και πλάθουμε τρουφάκια. Κυλάμε στο τριμένο καρύδι και είμαστε έτοιμοι.

ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ IMG_0018

Χρόνια πολλά και καλά με υγεία πάνω απ' όλα σε όλους και ιδιατέρως στους εορτάζοντες!


Καλή σας απόλαυση!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ Empty Απ: ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ

Δημοσίευση από nikolas Σαβ Δεκ 17, 2011 2:02 pm

Χρόνια πολλά και να τον χαίρεστε. Υπέροχα γλυκίσματα και καλοφτιαγμένα.
nikolas
nikolas
Supreme Member
Supreme Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 910
Registration date : 31/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ Empty Απ: ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ

Δημοσίευση από Λίλα Σαβ Δεκ 17, 2011 10:43 pm

Να τον χαιρεσαι τον γιοκα σου Εφη μου, οσο για τα γλυκα απαιχτα και τα δυο!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ Empty Απ: ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ

Δημοσίευση από VIVIAN Κυρ Δεκ 18, 2011 3:00 am

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΓΥΙΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ! ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΚΑΛΟΦΑΓΩΤΑ!!!

VIVIAN
Beautiful Member
Beautiful Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 242
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 19/10/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ Empty Απ: ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ

Δημοσίευση από Rena Κυρ Δεκ 18, 2011 4:02 am

Να το χαίρεστε το λεβεντόπαιδό σας Έφη μου! Πολύχρονος να είναι. Τα γλυκά τέλεια!!!!!
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ Empty Απ: ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ

Δημοσίευση από EfiK Κυρ Δεκ 18, 2011 4:59 am

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας! Και εσείς να χαίρεστε τα καμάρια σας και να έχουμε καλές γιορτές όλοι!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ Empty Απ: ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ

Δημοσίευση από Ειρήνη Κυρ Δεκ 18, 2011 11:35 pm

Ναι τον χαίρεσαι Έφη μου. Να είναι γερός, δυνατός και τυχερός!

Ο κορμός καταπληκτικός, δείχνει να έχει αυτή τη κρεμώδη υφή που μ'αρέσει πολύ!

ΚΟΡΜΟΣ ΜΕ ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ 393367
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης