delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ρύζι ατμού

Πήγαινε κάτω

Ρύζι ατμού Empty Ρύζι ατμού

Δημοσίευση από ???????? Πεμ Ιουν 04, 2009 11:17 pm

Αυτό το ρύζι το βρήκα στο βιβλίο της Βέφας Αλεξιάδου "Εξωτική κουζίνα".
Είναι σαν το ρύζι ατμού που τρώμε στα κινέζικα εστιατόρια και πιστεύω η βάση για τα τηγανιτά ρύζια που έχει βάλει και ο Σφακιανός.
Είναι πολύ απλό, απλά θέλει μέτρημα με το ρολόι.

Υλικά

3 κούπες νερό
2 κούπες ρύζι μπασμάτι

Εκτέλεση

Βάζουμε στο κατσαρολάκι το νερό σε δυνατή φωτιά και ρίχνουμε και το ρύζι. (Δεν χρειάζεται να έχει βράσει το νερό για να ρίξουμε το ρύζι).
Μόλις πάρει βράση αφήνουμε να βράσει για 1' χωρίς καπάκι (ή μέχρι να δούμε τρύπες στην επιφάνεια του ρυζιού). Σε αυτή τη φάση και μόνο ανακατεύουμε λίγο για να μην κολλήσει το ρύζι κάτω.
Στη συνέχεια χαμηλώνουμε το μάτι στο μισό και αφήνουμε να βράσει 3 λεπτά πάλι χωρίς καπάκι.
Μετά σκεπάζουμε την κατσαρόλα και χαμηλώνουμε πολύ τη φωτιά (π.χ. εμένα η κουζίνα μου είναι μέχρι το 12 και κατεβάζω το μάτι στο 3) και το αφήνουμε για 10'. Τέλος μόλις περάσουν τα 10' κλείνουμε τελείως τη φωτιά και αφήνουμε την κατσαρόλα στο ζεστό μάτι για άλλα 10'.
Να σημειώσω ότι μόλις σκεπάσουμε την κατσαρόλα το καπάκι δεν το βγάζουμε καθόλου και δεν ανακατεύουμε. Με αυτό τον τρόπο το ρύζι γίνεται "κολλημένο" όπως είναι το ατμού στα εστιατόρια. Μη φοβάστε δεν θα σας κολλήσει στην κατσαρόλα.

Μη το φοβηθείτε, είναι πανεύκολο και εγγυημένα θα σας πετύχει.
Εγώ γενικά επειδή με τα ρύζια έχω μια δυσκολία Smile αυτό μου πετυχαίνει πάντα και μας αρέσει γιατι είναι πολύ μυρωδάτο το μπασμάτι (αρκεί βέβαια να σας αρέσει που είναι σκέτο και δεν έχει ούτε λάδια ούτε τίποτα).

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρύζι ατμού Empty Απ: Ρύζι ατμού

Δημοσίευση από Rena Πεμ Ιουν 04, 2009 11:35 pm

Ειρήνη τι συνοδεύουμε με αυτό το ρυζάκι? Υπάρχουν κάποια πιάτα συγκεκριμένα?
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρύζι ατμού Empty Απ: Ρύζι ατμού

Δημοσίευση από ???????? Πεμ Ιουν 04, 2009 11:44 pm

Αν φτιάξεις π.χ. γλυκόξινο χοιρινό, ή το ψευτοκινέζικο που είχα βάλει παλιότερα, πάει τέλεια.
https://delicieuses.forumgreek.com/forum-f22/topic-t259.htm
Φυσικά γίνεται και από μόνο του ένα πλήρες γεύμα, όπως τα τηγανιτά ρύζια που έχει βάλει ο Σφακιανός.

Επίσης εγώ κάποια βράδυα το φτιάχνω, βράζω ξεχωριστά καλαμπόκι, αρακά, φτιάχνω και 1 αυγό ομελέτα και την κάνω κομματάκια ρίχνω και στο σερβίρισμα σόγια και γίνεται σούπερ!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης