delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

+4
raymonda
anneta43
Sevasti
Rena
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από Rena Τρι Ιουλ 14, 2009 9:41 pm

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Fasolada1


1/2 κιλό φασόλια μέτρια

2 κρεμμύδια, ψιλοκομμένα

3 κλωνάρια σέλινο, μόνο τα φύλλα του

3 καρώτα σε φετούλες

1 φλυτζάνι ελαιόλαδο

1 κ.σ. Ρίγανη

1/2 φλυτζάνι ντοματοχυμό, (μισό κουτί «Pumaro”)

3 φρέσκες ντομάτες

1, κ.σ. ντοματοπελτέ, (περίπου 70 γρ.)

2 φλυτζάνια μαϊντανό ψιλοκομμένο

1 μικρή κόκκινη καυτερή πιπεριά

1 κύβο Κνόρ (Κόττα)

Αλάτι - πιπέρι

Λίγη ζάχαρη, (1 κ. γλυκού)


Προετοιμασία / Εκτέλεση:


*Οι παραπάνω αναλογίες βγάζουν γύρω στα 4 πιάτα φαΐ. (εκτός και αν είστε πεινασμένοι, οπότε και δεν βγάζει ούτε δύο).

Μην επιχειρήσετε με φρέσκα φασόλια, από τον κήπο σας, (όπως την πάτησα εγώ),

*Το σέλινο είναι αυτό με τα μεγάλα φύλλα, το ξέρετε έτσι;

Στα αγγλικά λέγεται «celery», όμως το «σέλερι» που λέμε εμείς, (αυτό ντε, που σου βάζουν στα κοκτέϊλς και αν δεν το φάς ή δεν το βγάλεις από το ποτήρι, μπορεί να βγάλεις και κάνα μάτι), δεν είναι το ίδιο; ή άλλο πράμα; (Αυτό μ’ έχει απασχολήσει πάρα πολύ)...

Ελαιόλαδο, αν θέλετε βάλτε λιγότερο, εγώ χρησιμοποιώ τα 3 /4, επειδή το τσιγγουνεύομαι γιατί είμαι στην ξενιτιά και κάθε φορά που φεύγω από την Ελλάδα, πληρώνω τα μαλιοκέφαλά μου υπερβάλλον βάρος).

*Βάζω ΚΑΙ ντοματοχυμό (περίπου μισό Poumaro) ΚΑΙ ντοματοπελτέ (μια μικρή κονσέρβα των 70γρ) ΚΑΙ δεν τον αραιώνω τον πελτέ. Γιατί; Έτσι γουστάρω.

Και πάμε στην προετοιμασία και τη εκτέλεση. (Αν δεν πετύχει το φαγητό, η λέξις «εκτέλεση», έχει την ίδια ακριβώς έννοια που είχε και επί… κατοχής – μπαμ -)

Εκτέλεση:

Ρίχνουμε τα φασόλια σε ένα ταψί η λεκάνη, τα ψάχνουμε με τα δαχτυλάκια μας, (αφού έχει στεγνώσει το μανόν), μην βρούμε κανένα «θηρίο» και αντί για φασολάδα μας βγεί το φαγητό, κρεατόσουπα με φασόλια. Πετάμε ότι μας φαίνεται λίγο παράξενο που δεν μοιάζει με φασόλι και τα πλένουμε, (δηλαδή ρίχνουμε νερό και το σουρώνουμε, αυτό σημαίνει πλύσιμο). Μετά γεμίζουμε τη λεκάνη με νερό για να μουλιάσουν και τα σκεπάζουμε. Αυτό το κάνουμε ΑΠΟΒΡΑΔΙΣ. Understand? (Αν τα βάλετε το πρωί, και πάτε να τους μαγειρέψετε το απόγευμα, θα ταΐσετε την οικογένεια με delivery σήμερα. Έγινε αντιληπτό αυτό;

Σημείωση: Ρε σείς μην τα βάλετε να μουλιάζουν από 3-4 μέρες νωρίτερα, γιατί κι’ εγώ έτσι νόμιζα, δηλαδή και καλά, άμα τραβήξουν πολύ νερό θα φουσκώσουν πιο πολύ και θα βράσουν πιο γρήγορα, αμ’ δε, την πάτησα κι’ έψαχνα να βρώ κάνα κυνηγό να του τα δώσω για σκάγια για τα αγριογούρουνα, γιατί από κάποιο σημείο και μετά τα φασόλια «στούμπώνουν», παθαίνουν κορεσμό, με την μακρόχρονη παραμονή τους στο νερό και τάπιασε το γινάτι και «μουλαρώσανε» και δεν εννοούσαν να βράσουνε.

Όταν λοιπόν, με το καλό, αποφασίσουμε να ασχοληθούμε με το μαγείρεμα, κάνουμε το σταυρό μας, πετάμε το νερό που τα μούλιαζε και τα βάζουμε στην κατσαρόλα με μπόλικο φρέσκο νερό να τα σκεπάζει καλά, γύρω στα 30 χιλιοστά (ή περίπου 3 πόντους δηλαδή για να το καταλάβουν και όσοι δεν είναι μηχανικοί). Η φωτιά στην αρχή πρέπει να είναι δυνατή και μόλις αρχίσει η βράση την χαμηλώνουμε και αφήνουμε τη φασολάδα να βράσει, για 15 λεπτά με μισόκλειστο καπάκι, (αν το κλείσετε τελείως, θα σας πεταχτούν νερά και αφροί και διάφορα άλλα τέτοια ωραία και μετά θα βλαστημάτε τον άντρα σας που πεθύμησε κι αυτός ο φουκαράς να φάει μια φασολάδα της ανθρωπιάς). Εγώ τα αφήνω να σιγοβράζουν για 20 λεπτά, περίπου, για να ξέρω τι μου γίνεται.

Κατόπιν, και αφού έχετε δεί την Μενεγάκη, στην τηλεόραση που χαζεύετε πρωϊνιάτικα, να ρωτά να μάθει… «τι είναι ο λούτσος» το ψάρι, έχετε σιδερώσει τα ρούχα, έχετε νερουλιάσει τον εγκέφαλό σας κι’ έχετε χαζέψει εντελώς στο ίντερνετ, έφτασε η μεγάλη στιγμή να αλλάξετε το νερό. Ξεπλένετε τα φασόλια καλά με 2-3 νερά, για να καθαρίσουν και να βγάλουν ότι φλούδα έχει απομείνει και επιπλέει, (διότι, καθώς ξέρετε, η φλούδα προκαλεί φούσκωμα και πρήξιμο και διάφορα άλλα δυσάρεστα φαινόμενα και ποναλάκια «χαμηλά», με αποτέλεσμα την επιβεβαίωση της θεωρίας της προώσεως των αεριωθούμενων).

Το παραπάνω μου έφερε στο νού ένα ανέκδοτο σχετικό με την «πρόωση λόγω αερίων»…

Ήτανε λέει δυό φίλοι Έλληνες μηχανικοί πυραύλων οι οποίοι δούλευαν στην ΝΑSA στο πρόγραμμα Απόλλων 4. Μετά από την επιτυχή εκτόξευση του πυραύλου με προορισμό τον Άρη, επακολούθησε φαγοπότι και να τα κρασιά και να οι σαμπάνιες και να ξανά μανά τα κρασιά έτσι που στο τέλος γίνανε και οι δυό, κουρούμπελα. Τελειώσανε όμως τα κρασιά και οι σαμπάνιες αλλά αυτοί οι δυό θέλανε κιάλλο. Πάνω στην τύφλα τους λοιπόν και εκεί ψάχνανε να βρούνε κάτι να πιούνε, βρίσκουνε ένα μπουκάλι μεγάλο, σαν της σαμπάνιας. Πανευτυχείς λοιπόν το κατεβάζουνε στο άψε σβύσε και πέφτουνε και οι δυό, επί τόπου, ξεροί από το μεθύσι. Το επόμενο πρωί ξυπνά ο ένας κοιτάζει γύρω γύρω δεν βλέπει τον φίλο του αλλά βλέπει το μπουκάλι της «σαμπάνιας» που κρατούσε ακόμη στο χέρι του και διαβάζει πάνω στην ετικέττα: «Δείγμα για καύσιμο πυραύλων». Αλαφιασμένος ο δικός σου παίρνει στο τηλέφωνο το φίλο του και του λέει: «Μα….κα κοίτα να μην κλ….ς γιατί αυτό που είπαμε χθές δεν ήτανε σαμπάνια». Και ο άλλος του απαντά: «το ξέρω ρε μ…κα, σου τηλεφωνώ από Τόκυο».

Λοιπόν προσοχή στα φλούδια, χαχαχαχαχαχα, μην βρεθείτε κι’ εσείς αντί για φασολάδα να τρώτε «Σασίμι» στο Τόκυο. Και όσον αφορά στα φλούδια για τις βιταμίνες κλπ. άσε, καλύτερα αβιταμίνωση παρά «αεριωθούμενο», στο κάτω κάτω άμα θέλετε φλούδια και δεν μπορείτε να ζήσετε διχως, φάτε στραγάλια.

Βάζετε, λοιπόν, στο τσικάλι φρέσκο κρύο νερό, (κάπου μέχρι τη μέση της κατσαρόλας, μην τη γεμίσετε, δεν φτιάχνετε μακαρονάδα) και μόλις βράσει ρίχνουμε μέσα, όλα τα υπόλοιπα υλικά, εκτός από το λάδι, τις ντομάτες και τον ντοματοχυμό και το αλάτι, δηλαδή, (τι θα κάμω εγώ με σας), τα καρότα, το κρεμμύδι σε μικρά φετάκια, τον μαϊντανό, την ρίγανη, την κόκκινη πιπερίτσα, το σέλινο, τον κύβο κνόρ και την ζάχαρη. (Το αλάτι το κρατάμε τελευταίο γιατί τα σφίγγει τα όσπρια).

Μετά από 3-4 λεπτά προσθέτουμε και τα φασόλια και τα βράζουμε για μια ώρα, και να θυμάστε, πάλι με μισοσκεπασμένη κατσαρόλα.



Αμέσως μετά ρίχνουμε το λάδι, την ντομάτα, τον ντοματοχυμό και τον ντοπατοπελτέ και συνεχίζουμε το βράσιμο για άλλα 20 λεπτά πριν τα κατεβάσουμε από τη φωτιά, ρίχνουμε και το αλάτι.

Ανάλογα με το πόσο ζουμερά τα θέλετε, αφήνετε την κατσαρόλα ανοιχτή λίγο πριν το σβήσετε για να εξατμιστεί το πολύ ζουμί. Άν σας βγούν νερουλά, ενώ εσείς τα θέλετε χυλωμένα, τότε διαλύστε σε λίγο κρύο νερό μια κουταλιά της σούπας κρεμμυδόσουπα, ή μανιταρόσουπα σε σκόνη, ρίξτε το μείγμα μέσα και βράστε τη φασολάδα για 5-6 λεπτά ακόμη.











Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Απ: Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από Rena Τρι Ιουλ 14, 2009 9:50 pm

To καλύτερο φαγητό και το κείμενο σου απολαυστικότατο Very Happy kiss
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Απ: Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από Sevasti Τρι Ιουλ 14, 2009 9:56 pm

Απίστευτος είσαι Κυριάκο. Πολύ επεισοδιακή αυτή η φασολάδα χαχαχα
Sevasti
Sevasti
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1095
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Απ: Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από anneta43 Τρι Ιουλ 14, 2009 10:05 pm

biggrin lol2 lol2 Τέλεια η φασολάδα σου Σφακιανέ μας.
anneta43
anneta43
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 652
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Απ: Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από raymonda Τρι Ιουλ 14, 2009 10:08 pm

ΕΓΡΑΨΕΣ ΑΡΧΗΓΕ !!! ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΑΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

raymonda
Supreme Member
Supreme Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 501
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Απ: Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από Mary Τρι Ιουλ 14, 2009 11:35 pm

Η πιο τελεια και απολαυστικη συνταγη φασολαδας που εχω διαβασει ποτε!!!!Συγχαρητηρια Κυριακο!!!! kiss love hearts biggrin

Mary
Simple Member
Simple Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 23
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Απ: Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από Σφακιανός Τετ Ιουλ 15, 2009 12:20 am

Φιλάκια πολλά σε όλες και όλους τους Φίλους μου, (Ρένα, Xάρη, anneta43, Sevasti, Mary, και οι άλλοι), νάστε καλά και πάντα με το χαμόγελο.

Ρενάκι, να συγχωράμε τους "εχθρούς" μας, αυτό τους κάνει να μας μισούν περισσότερο χαχαχαχαχαχαχα.

..."Κι' άν πλήθος τ' άσχημα, κι΄'αν είναι τ' άδεια Αφέντες, φτάνει μιά σκέψη, μιά ψυχή, φτάνεις εσύ, εγώ φτάνω, να δώσει νόημα στων πολλών την ύπαρξη".... (Κωστής Παλαμάς)
Σφακιανός
Σφακιανός
Member
Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 75
Τόπος : Χανιά - Κρήτης , (Ανώπολις - Σφακιά)
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Απ: Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από Ειρήνη Τετ Ιουλ 15, 2009 12:54 am

Σε μεγάλα κέφια σε βρίσκω Κυριάκο. Πάντα έτσι!
Μετά από τέτοια ανάλυση πως να μην είναι νόστιμη η φασολάδα σου.
Εγώ προσθέτω και 2 πράσα σε φετάκια.
Καλή όρεξη σε όλους μας.
Very Happy Smile :lol:
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Απ: Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από miranda Παρ Ιουλ 17, 2009 10:07 am

Που πήγε βρε παιδιά η φωτογραφία της φασολάδας?????
Μέχρι εχθές την εβλεπα μια χαρά.......................
miranda
miranda
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Τόπος : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 11/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Απ: Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από Rena Παρ Ιουλ 17, 2009 10:45 am

Προσωρινό προβληματάκι από τον εξυπηρετητή μας για φωτος Μιράντα μου. Θα επανέλθει Smile Εσένα που πήγε εκείνο το γλυκούλι παιδάκι με το καπέλο? Πολύ κέφι το έκανα έτσι όπως κουναγε χεράκια. Αλλά και το γουρουνάκι τσαχπίνικο, δε λέω Very Happy kiss
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Απ: Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από miranda Παρ Ιουλ 17, 2009 11:01 am

με τα κιλακια που εχω παρει πιο πολυ προς γουρουνιτσα φερνω Ρενα μου για αυτο την εβαλα να μην ξεχνιεμαι...........
miranda
miranda
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Τόπος : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 11/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Απ: Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από Rena Παρ Ιουλ 17, 2009 11:02 am

χαχαχα να βάλω κι εγώ μία παρόμοια τότε Embarassed Razz
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Απ: Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από miranda Τετ Σεπ 30, 2009 1:54 am

Λοιπον σημερα εκανα την φασουλαδα του Κυριακου και μοσχοβολησε ο κοσμος!!!!!!!!!!!!!!!!!καταπληκτικη.....ψηφιζω Σφακιανο δαγκωτο...........
miranda
miranda
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Τόπος : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 11/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού Empty Απ: Φασολάδα Παραδοσιακή του Σφακιανού

Δημοσίευση από Ειρήνη Τετ Σεπ 30, 2009 5:43 am

Επι τη ευκαιρία της φασολάδας, πού είναι ο Σφακιανός?? Τον χάσαμε...
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης