delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

+7
nikolas
boxeraki
EfiK
Λίλα
big mama
irene
Rena
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από Rena Τετ Ιαν 27, 2010 3:47 am

Θυμόσαστε τη φίλη μου τη Μαίρη, που μας είχε δώσει εκείνη την καταπληκτική συνταγή για το χατσαπούρι ?

Σήμερα θα μοιραστεί μαζί μας μια, ακόμη, καθεαυτό Ρώσικη συνταγή με συκωτάκια κοτόπουλου, λίγο μπελαλίδικη διότι τα συκωτάκια θέλουν τσιγάρισμα πριν μπουν στο φούρνο αλλά αυτό είναι και το μυστικό, διότι έτσι κρατάνε όλο το άρωμα και γίνονται τραγανά και όχι σαν βραστά.

Δοκιμάστε τη είναι απολαυστικότατη. Ευχαριστούμε Μαίρη!

Υλικά:
1 κιλό συκωτάκια κοτόπουλου
3 μεγάλα κρεμμύδια (ξηρά) - περίπου 450 γρ.
2 κ.σ. αλεύρι (περίπου 50 γρ.)
1,5 κ.γ. αλάτι
πιπέρι
500 γρ. κρέμα γάλακτος
2 κ.σ. τριμμένη φρυγανιά

Πλένουμε τα συκωτάκια και τα κόβουμε σε λωρίδες. Αφαιρούμε όπου έχει την μεμβράνη. Εάν τα συκωτάκια είναι μικρά – τα αφήνουμε όπως είναι. Τα βάζουμε σε ένα μπολ.

Ψιλοκόβουμε το κρεμμύδι ή το κόβουμε στα 4 και μετά σε λεπτές λωρίδες. Το σοτάρουμε σε λίγο λάδι (κατά προτίμηση ηλιέλαιο ή καλαμποκέλαιο) και σε χαμηλή φωτιά μέχρι να μαλακώσει και να αλλάξει χρώμα.

Αδειάζουμε το κρεμμύδι σε ένα μπολ και βάζουμε στο τηγάνι λίγο λάδι (κατά προτίμηση ηλιέλαιο ή καλαμποκέλαιο) και ανεβάζουμε την φωτιά στο max.

Στραγγίζουμε τα συκωτάκια και τα πασπαλίζουμε με το αλεύρι και ανακατεύουμε για να πάει παντού ομοιόμορφα. Τα αδειάζουμε στο τηγάνι που έχει κάψει. Τα τσιγαρίζουμε για 6-7 λεπτά ανακατεύοντας περιοδικά μέχρι να τσιγαριστούν. Τα συκωτάκια από μέσα πρέπει να παραμείνουν ωμά.

Προσθέτουμε 1κ.γ. αλάτι και το πιπέρι.

Αλείφουμε το ταψάκι με λίγο λάδι.

Αδειάζουμε μέσα τα συκωτάκια. Πάνω από τα συκωτάκια απλώνουμε ομοιόμορφα το σοταρισμένο κρεμμύδι.

Στο τηγάνι που τσιγαρίσαμε τα συκωτάκια βάζουμε την κρέμα γάλακτος, αλάτι (0,5 κ.γ.) και πιπέρι. Ζεσταίνουμε λίγο την κρέμα γάλακτος ανακατεύοντας.

Μπορούμε, αν θέλουμε, να προσθέσουμε μέσα στην κρέμα γάλακτος τριμμένο τυρί ή μανιτάρια ή σάλτσα ντομάτας.

Αδειάζουμε την κρέμα στο ταψί πάνω από την στρώση με τα κρεμμύδια.

Πασπαλίζουμε με τριμμένη φρυγανιά.

Βάζουμε τα ταψί σε προθερμασμένο στους 220-230 βαθμούς φούρνο για 20 λεπτά.

Μετά από 10 λεπτά ψησίματος ανάβουμε το grill για να ροδίσει από πάνω.

Συνοδεύουμε με πουρέ ή σαλάτα της επιλογής μας.

Καλή επιτυχία !!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rena στις Δευ Ιουλ 19, 2010 2:53 am, 1 φορά
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από irene Τετ Ιαν 27, 2010 4:01 am

Λιγώθηκα!!! Ρενάκι αντι για συκωτακια πουλιων μπορουμε να το κάνουμε με αρνίσια για παράδειγμα. Με τα πουλιά έχω ενα θέμα...

irene
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 496
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από Rena Τετ Ιαν 27, 2010 4:02 am

Ειρήνη μου, δε γνωρίζω. Θα το ρωτήσω όμως και θα σου απαντήσω.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από big mama Τετ Ιαν 27, 2010 4:12 am

Τα συκωτάκια πουλιών αρέσουν πολύ στον άντρα μου! Θα τη φτιάξω οπωσδήποτε τη συνταγή!

big mama
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 13
Registration date : 01/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από Rena Τετ Ιαν 27, 2010 4:20 am

Καλή επιτυχία! Πιστεύω ότι θα σας αρέσει.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από Λίλα Τετ Ιαν 27, 2010 4:36 am

Λιγώθηκα μεσημεριάτικα! Την άλλη βδομάδα θα έχω συκωτάκια παραγωγής από κοκόρια, οπότε θα εφαρμοστεί!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από EfiK Τετ Ιαν 27, 2010 9:26 am

Εχω ένα θεματάκι με τα εντόσθια πουλερικών αλλά πρέπει να είναι ιδιαίτερη η συνταγή αυτή... lol!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από boxeraki Τετ Ιαν 27, 2010 10:17 am

Ιδιαίτερο πιάτο. Ευχαριστούμε πολύ Μαίρη και Ρένα.

boxeraki
Beautiful Member
Beautiful Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 176
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από nikolas Τετ Ιαν 27, 2010 3:49 pm

Εντυπωσιακό. Τα συκωτάκια σε οποια μορφή τους μου αρέσουν πολύ. Θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε. Μαίρη σε ευχαριστούμε για τη συνταγή που μας χάρισες.
nikolas
nikolas
Supreme Member
Supreme Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 910
Registration date : 31/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από nikolas Τετ Ιαν 27, 2010 3:50 pm

...και για το χατσαπούρι βέβαια. Το έχω φτιάξει και ήταν εξαιρετικό.
nikolas
nikolas
Supreme Member
Supreme Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 910
Registration date : 31/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από sofia Πεμ Ιαν 28, 2010 12:05 am

Τι ωραία που είναι ντυμμένα τα συκωτάκια στα λευκά, σαν νυφούλες. Θα το δοκιμάσω το Σ/Κ. Ευχαριστώ.
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από antonis63 Πεμ Ιαν 28, 2010 12:30 am

Just perfect! Τι άλλο να πω, εντυπωσιάστηκα.
antonis63
antonis63
Beautiful Member
Beautiful Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 208
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από SpIrToKoYto Πεμ Ιαν 28, 2010 3:16 am

Ρενάκι,μου αρέσουν πολύ τα συκωτάκια...ο φίλος σου δεν τα πλησιάζει...αλλά έχω εναλλακτική...θα μαγειρέψω συκωτάκια και θα συνοδέψω με κατσαπούρι...που δεν τον προλαβαίνεις όταν το φτιάχνω...ευχαρίστησε τη Μαρία και εκ μέρους μου...
SpIrToKoYto
SpIrToKoYto
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3109
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από Rena Κυρ Φεβ 07, 2010 3:11 am

irene έγραψε:Λιγώθηκα!!! Ρενάκι αντι για συκωτακια πουλιων μπορουμε να το κάνουμε με αρνίσια για παράδειγμα. Με τα πουλιά έχω ενα θέμα...

Σας αντιγράφω την απάντηση της Μαίρης:

"Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν με αρνίσια συκωτάκια θα είναι το ίδιο. Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα, διότι τα συκωτάκια κοτόπουλου έχουν απαλή γεύση και δεν έχουν λίπος όπως τα αρνίσια και κάνουν ωραίο συνδυασμό με την κρέμα γάλακτος, ενώ τα αρνίσια έχουν πολύ δυνατή γεύση .... αλλά όλα είναι θέμα γούστου !! "
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος Empty Απ: Συκωτάκια κοτόπουλου ψημένα στο φούρνο με κρέμα γάλακτος

Δημοσίευση από AnaCook Κυρ Φεβ 07, 2010 12:11 pm

εγω παλι δε μπορω τα συκωτακια γενικως!
AnaCook
AnaCook
Member
Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 118
Τόπος : agrinio
Registration date : 02/02/2010

http://cookthebook.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης