delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μαρμελάδα Φράουλα

Πήγαινε κάτω

Μαρμελάδα Φράουλα Empty Μαρμελάδα Φράουλα

Δημοσίευση από ???????? Παρ Απρ 24, 2009 6:50 am

Μαρμελάδα Φράουλα Bicycle110

Πλένουμε, καθαρίζουμε τις φράουλες και τις ζυγίζουμε. Με ένα μαχαίρι τις κόβουμε στη μέση ή και τέταρτα και τις βάζουμε σε μία βαθιά κατσαρόλα με χοντρό πάτο, μαζί με τη ζάχαρη. Υπολογίστε 700γρ. ζάχαρη για κάθε κιλό φρούτου. Βάλτε στο ψυγείο και αφήστε όλη νύχτα.
Το πρωί που θα έχουν βγάλει οι φράουλες τα ζουμιά τους θα είναι έτοιμες για βράσιμο. Βάζουμε λοιπόν στη φωτιά την κατσαρόλα μας και βράζουμε για 30 λεπτά περίπου.
Την περισσότερη ώρα του βρασμού είμαστε με ένα μπολ και μια τρυπητή κουτάλα και ξαφρίζουμε. Τα τελευταία 5 λεπτά ρίχνουμε το χυμό ενός λεμονιού κι ένα ξυλάκι κανέλας-προαιρετικά (το οποίο αφαιρώ στη συνέχεια).
Υπάρχουν πολλές μέθοδοι να δείτε αν έχει γίνει η μαρμελάδα. Εγώ δεν εφαρμόζω κάποια από αυτές, με το μάτι όταν δω ότι αρχίζει και δένει, είναι γυαλιστερή, δεν είναι πια «νερουλή» και έχει περάσει και το μισάωρο, την κλείνω. Όταν κρυώσει πήζει περισσότερο και είναι μια χαρά.
Αποστειρώνω τα (πλυμένα) βαζάκια και τα καπάκια τους στο φούρνο, όση ώρα φτιάχνω τη μαρμελάδα στους 120 βαθμούς για 25 λεπτά.
Μετά τα πιάνω με γάντι κουζίνας, γεμίζω με μαρμελάδα, καπακώνω και γυρίζω ανάποδα. Τα αφήνω να κρυώσουν και είναι έτοιμα!
Αν δεν ανοιχτούν, μπορώ να τα έχω στο ντουλάπι μου, μετά τα βάζω στο ψυγείο.
Καλή Επιτυχία!



Μαρμελάδα Φράουλα Bicycle088

Μαρμελάδα Φράουλα Bicycle093

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαρμελάδα Φράουλα Empty Απ: Μαρμελάδα Φράουλα

Δημοσίευση από ???????? Παρ Απρ 24, 2009 6:54 am

Φραουλοζήλεψα κι εγώ από τα «κορίτσια της καρδιάς» που μας κατέκλυσαν με συνταγές με φράουλες και είπα κι εγώ να φτιάξω μια μαρμελαδίτσα!

Α! και να πω πως γεμίζω τα βαζάκια συνήθως: κόβω ένα μπουκάλι από γάλα του λίτρου στην κορυφή και το χρησιμοποιώ σαν χωνί. Το απλό χωνί έχει μικρό στόμιο και τα κομμάτια φρούτου κολλάνε και δεν προχωράνε, ενώ το μπουκάλι αυτό έχει πιο μεγάλο στόμιο και βολεύει μια χαρά και τα βαζάκια γεμίζουν αμέσως!

Επίσης να πω ότι αν δεν θέλετε να έχει η μαρμελάδα κομμάτια μέσα, αλλά να είναι λεία, κόψτε τις φράουλες σε τέταρτα ή και πιο μικρά κομμάτια.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαρμελάδα Φράουλα Empty Απ: Μαρμελάδα Φράουλα

Δημοσίευση από Rena Παρ Απρ 24, 2009 10:10 am

Δεν έχω φτιάξει ποτέ μαρμελάδα φράουλα. Φραουλοζήλεψα κι εγώ τώρα Τι όμορφα χρώματα και στο πριν και στο μετά. Καλοφάγωτη κοριτσάκι. Ωραίο το κολπο με το μπουκάλι-χωνί sunny

Μαρμελάδα Φράουλα 129485vlgw1y1c86
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαρμελάδα Φράουλα Empty Απ: Μαρμελάδα Φράουλα

Δημοσίευση από ???????? Παρ Απρ 24, 2009 11:55 am

Με βλέπω στη λαική για φράουλες πρωί πρωί. Λιγώθηκα Βάνα.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαρμελάδα Φράουλα Empty Απ: Μαρμελάδα Φράουλα

Δημοσίευση από ???????? Παρ Απρ 24, 2009 11:57 am

Εγώ πάλι δε φτιάχνω ποτέ μαρμελάδα φράουλα, ενώ τρελλαίνομαι, γιατί δεν την τρώνε οι κοντέσσες... Rolling Eyes Evil or Very Mad :silent:
Αυτή όμως με ξεσηκώνει, είναι σα να λέει Anneta φάε με χχαχαχχαα τι σου κάνει η στέρηση. Αntoinee, αύριο πουρνό πουρνό πας για φράουλες, μου μύρισαν. lol2 biggrin

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαρμελάδα Φράουλα Empty Απ: Μαρμελάδα Φράουλα

Δημοσίευση από ???????? Παρ Απρ 24, 2009 12:12 pm

Έλεος Βάνα μου, και σημερα είπα να ξεκινήσω λίγο να μαζεύομαι για το καλοκαιράκι. Όχι κατι ιδιαίτερο αλλά κατι από εδώ κατι από κει καταλαβαίνεις. Σε πειρασμό με έβαλες καλούλα μου γλυκούλα μου :eat Rolling Eyes Sad
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου. Μπράβο! rose

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαρμελάδα Φράουλα Empty Απ: Μαρμελάδα Φράουλα

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Απρ 25, 2009 7:19 am

Τέλεια η μαρμελάδα φράουλα Μαρμελάδα Φράουλα 726619qh3pubk3oa

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαρμελάδα Φράουλα Empty Απ: Μαρμελάδα Φράουλα

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Απρ 25, 2009 1:06 pm

Αχ τι ωραίο χρώμα που σου πήρε Exclamation Μπράβο σου. Με ξεσήκωσες για φραουλοκαταστάσεις χαχχα. Και το Ελπιδάκι τρελαίνεται για μαρμελάδα φράουλα.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαρμελάδα Φράουλα Empty Απ: Μαρμελάδα Φράουλα

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Απρ 26, 2009 10:19 pm

Στο πρόγραμμα οποσδήποτε!!!Αρέσουν τόοοοοοσο πολύ οι φράουλες στην μικρή μου που θα ξετρελλαθεί!!! cheers

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαρμελάδα Φράουλα Empty Απ: Μαρμελάδα Φράουλα

Δημοσίευση από ???????? Δευ Απρ 27, 2009 3:40 am

τελεια η μαρμελάδα σου Βανάκι και πολύ ωραίο χρώμα!!!!!!!!!

καλοφάγωτη.

hearts

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαρμελάδα Φράουλα Empty Απ: Μαρμελάδα Φράουλα

Δημοσίευση από ???????? Τρι Απρ 28, 2009 2:39 am

Αμαν πολύ τη λιγουρεύτηκα!!! Τέλεια φαίνεται...
Καλοφάγωτη Βάνα!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης