delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ Empty ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ

Δημοσίευση από T.A.G Πεμ Μάης 12, 2011 2:31 am

Μια πολύ νόστιμη συνταγή από την Ιταλία. Μια πίτα που μοιάζει με κέικ λόγω της φόρμας που την ετοιμάζουμε. Η συνταγή δεν είναι πολύπλοκη. Το μυστικό της είναι στα τυριά που θα πρέπει να είναι παρμεζάνα και φοντίνα (εδώ δεν παίρνει αλλαγές, δεν θα είναι η ίδια πίτα πλέον διότι η συνταγή είναι παραδοσιακή). Έχετε υπόψη σας τα εξής: α) όταν έρθει η ώρα να πασπαλίσετε με τα τυριά και τη φρυγανιά, κάντε το έχοντας από κάτω ένα πιάτο διότι κατ' αυτόν τον τρόπο και δε θα γεμίσει ο τόπος ψίχουλα κι ότι ξεφύγει μπορείτε μετά να το μαζέψετε και να το ρίξετε στη φόρμα και β) προσπαθήστε να πασπαλίσετε τη φόρμα όσο πιο ομοιόμορφα γίνεται για να είναι στο τέλος η κρούστα όπως πρέπει. Άλλωστε αυτό ακριβώς πρέπει να έχει το συγκεκριμένο φαγητό, την τραγανή κρούστα που θα κρατάει και την πίτα σταθερή διότι δεν υπάρχει κάποια ζύμη

Υλικά (για 6-8 άτομα):
500γρ. ζυμαρικά ριγκατόνι
2 αυγά, ελαφρώς χτυπημένα
50γρ. ανάλατο βούτυρο και λίγο επιπλέον για τη φόρμα
80γρ. φρυγανιά, τριμμένη
100γρ. παρμεζάνα, τριμμένη
120γρ. τυρί Φοντίνα, σε λεπτές φέτες
120γρ. προσιούτο (σε μπλοκ), κομμένο σε κύβους
αλάτι
πιπέρι

Μέθοδος:
Σε μια μεγάλη κατσαρόλα βάλτε μπόλικο νερό και αλάτι κι αφήστε να πάρουν βράση σε δυνατή φωτιά. Μόλις κοχλάσει το νερό ρίξτε τα ριγκατόνι και αφήστε να βράσουν μόλις για λίγα λεπτά διότι θα μαγειρευθούν και στο φούρνο.

Στραγγίξτε τα ριγκατόνι και χωρίς να τα ξεβγάλετε με νερό ρίξτε τα πίσω στην κατσαρόλα. Προσθέστε το βούτυρο, το πιπέρι και τη μισή παρμεζάνα κι ανακατέψτε καλά. Αφήστε στην άκρη για αργότερα.

Προθερμαίνετε το φούρνο στους 180°C.

Όσο βράζουν τα ριγκατόνι, παίρνετε ένα σκεύος για σουφλέ (ή βαθιά φόρμα κέικ) και τη βουτυρώνετε πολύ καλά.

Σε ένα μπωλάκι, ανακατέψτε την υπόλοιπη παρμεζάνα μαζί με τη φρυγανιά και χωρίστε αυτό το μείγμα σε 3 ίσα μέρη

Με το πρώτο μέρος πασπαλίστε τη φόρμα ομοιόμορφα εσωτερικά, κάνοντας όπως αναφέρω στην εισαγωγή.

Παίρνετε τα χτυπημένα αυγά και περιχύνετε μ' αυτά το εσωτερικό της φόρμας φροντίζοντας και πάλι να καλύψει παντού, αυτή τη φορά το μείγμα φρυγανιάς.

Πασπαλίστε πάνω από τα αυγά με το δεύτερο μέρος φρυγανιάς/τυριού, ξανά κάνοντας το ίδιο γυρίζοντας τη φόρμα γύρω γύρω για να πάει παντού.

Ρίξτε στη φόρμα το 1/3 των ζυμαρικών και πιέστε προς τα κάτω φροντίζοντας να ισιώσουν όσο γίνεται χρησιμοποιώντας μια ξύλινη κουτάλα. Πάνω από τα ριγκατόνι απλώστε όλες τις φέτες τυριού Φοντίνα.

Από πάνω βάλτε άλλο 1/3 από τα ριγκατόνι, πιέστε και ισιώστε με την κουτάλα. Πάνω από τα ζυμαρικά σκορπίστε τους κύβους του προσιούτο κι από πάνω βάλτε την τελευταία στρώση ζυμαρικών. Πιέστε προς τα κάτω ελαφρά, ισιώστε με την κουτάλα και πασπαλίστε με το υπόλοιπο μείγμα φρυγανιάς/παρμεζάνας.

Βάλτε στο φούρνο και ψήστε για περίπου 35 λεπτά μέχρι να ροδίσει καλά η επιφάνεια. Βγάζετε και αφήνετε όπως είναι στη φόρμα για 10 λεπτά να συνέλθει.

Με ένα μαχαίρι παλέτα περάστε προσεχτικά γύρω γύρω από τα πλαϊνά για να ξεκολλήσει λίγο από τη φόρμα. Τοποθετείτε πάνω στη φόρμα μια μεγάλη πιατέλα κι αναποδογυρίζετε (όπως κάνουμε με τα κέικ), χτυπώντας ελαφρά τον πάτο της φόρμας για να γλυστρίσει η πίτα.

ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ 13860051

Κόβετε σε μερίδες και σερβίρετε αμέσως.
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ Empty Απ: ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ

Δημοσίευση από Rena Πεμ Μάης 12, 2011 9:53 am

Πολύ εντυπωσιακή Άννα!!!!!! Ευχαριστούμε για τη συνταγή! Αλήθεια φοντίνα έχει βρει κάποιος κάπου?
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ Empty Απ: ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ

Δημοσίευση από raymonda Πεμ Μάης 12, 2011 11:20 am

Νοικοκυρεμένα πράγματα, περιγραφική συνταγή ακόμη κι εγώ ο άσχετος (νομίζω) μπορώ να τη φτιάξω Smile Φοντίνα όμως ούτε κι εγώ έχω βρει στην Ελλάδα, αν βρει κάποιος ας μας πει γιατί είναι εξαιρετικό τυρί.

raymonda
Supreme Member
Supreme Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 501
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ Empty Απ: ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ

Δημοσίευση από EfiK Πεμ Μάης 12, 2011 12:30 pm

Εντυπωσιακότατο!!!Τέτοιο τυράκι ίσως στα εδώδιμα στο κέντρο ή στον Πειραιά, υπάρχουν συγκεκριμένα καταστήματα που φέρνουν τα πάντα.
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ Empty Απ: ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ

Δημοσίευση από EfiK Πεμ Μάης 12, 2011 12:48 pm

Ισως στον Κουκά στην Πατησίων ή σε άλλο ντελικατέσεν.
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ Empty Απ: ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ

Δημοσίευση από T.A.G Πεμ Μάης 12, 2011 11:34 pm

Καλημέρα σε όλους από τις ηλιόλουστες Βρυξέλλες Very Happy

Χαίρομαι που σας αρέσει η συνταγή ως ιδέα κι ελπίζω όσοι τη δοκιμάσετε να σας αρέσει.

Όσον αφορά στη Φοντίνα... Τώρα που βρισκόμουν στην Ελλάδα πήγα για ψώνια στον Βασιλόπουλο που άνοιξε πρόσφατα στη γειτονιά μου. Έκανα και τους σχετικούς γύρους για να χαζέψω το μαγαζί και είδα τυρί Φοντίνα στα ψυγεία στη γνωστή διαφανή συσκευασία (όπως το Ρεγκάτο κλπ) Δεν ξέρω βέβαια εάν ήταν περιστασιακή η παρουσία του τυριού στο μαγαζί λόγω του ότι είναι καινούργιο ή εάν το φέρνουν σταθερά ως εμπόρευμα. Για τσεκάρετε όποιος έχει Βασιλόπουλο κοντά του και σίγουρα να τσεκάρετε σε αυτό της Σταδίου.

Από κει και πέρα, όπως λέει και η Έφη, είτε στον Κουκά είτε σε άλλο ντελικατέσσεν. Και κάτι ακόμα, εάν δεν βρείτε την ιταλική Φοντίνα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τη Δανέζικη που δεν είναι και τόσο έντονη η γεύση της.
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ Empty Απ: ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ

Δημοσίευση από sofia Πεμ Μάης 12, 2011 11:44 pm

Τυχερή Αννούλα σε υπέροχο μέρος είσαι.
Η συνταγή τέλεια και υιοθετείται. Φοντίνα έχει πράγματι ο Βασιλόπουλος έχω δει αρκετές φορές.
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ Empty Απ: ΜΑΚΑΡΟΝΟΠΙΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΙΟΥΤΟ ΣΕ ΤΡΑΓΑΝΗ ΚΡΟΥΣΤΑ

Δημοσίευση από T.A.G Παρ Μάης 13, 2011 2:10 am

Αχ Σοφία μου.... Δεν ξέρω εάν έχεις επισκεφθεί ποτέ τις Βρυξέλλες αλλά κάθε άλλο παρά "υπέροχο μέρος" θα τις χαρακτήριζα, τουλάχιστον όσον αφορά στο κλίμα.... Γι' αυτό κάθε φορά που εδώ τέτοια εποχή έχουμε θερμοκρασία γύρω στους 20 βαθμούς το θεωρούμε μεγάλη υπόθεση και γι' αυτό κάνουμε γιούπιιιι cheers , για να προλάβουμε διότι δεν ξέρουμε για πόσο θα κρατήσει.... sunny Παραδόξως φέτος από τον Απρίλιο άρχισε η καλοκαιρία (όσο εγώ ήμουν Αθήνα για Πάσχα και ανάψαμε καλοριφέρ κάποια βράδυα, εδώ έφθασε μέχρι και 26-27 βαθμούς, ότι είναι για σας δηλ. το λίγο πάνω από 30 μέσα στο Καλοκαίρι...) και σκεφτόμουν πως "πάει αυτό ήταν, το έκανε κιόλας το Καλοκαίρι και θα πήξουμε μετά στη βροχή"... Μας έχει διαψεύσει όμως μέχρι στιγμής και συνεχίζει τις λιακάδες και τις καλές θερμοκρασίες. Για να δούμε..
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης