delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σαλιγκάρια γιαχνί

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Σαλιγκάρια γιαχνί Empty Σαλιγκάρια γιαχνί

Δημοσίευση από despoina_67 Σαβ Δεκ 12, 2009 9:27 am

Σαλιγκάρια γιαχνί Dsc00281b

Αυτό το φαγητό, μας αρέσει πάρα πολύ και το μαγειρεύω πολύ συχνά. Δεν είναι δύσκολο. Απλά, τα σαλιγκάρια έχουν μεγάλη διαδικασία μέχρι να είναι έτοιμα για μαγείρεμα. Μόλις λοιπόν βρέξει ή ψιχαλίσει, βγαίνουμε στους αγρούς για να μαζέψουμε όσα πιο πολλά μπορούμε, γιατί βάζουμε και στην κατάψυξη. Την ώρα της συγκομιδής προσέχουμε τα σαλιγκάρια μας να είναι μεγάλα, πιέζοντας το κέλυφος στην είσοδό του. Αν είναι σκληρό είναι εντάξει, αν σπάει, τα αφήνουμε ξανά στο χώμα να μεγαλώσουν. Τα είδη που βρίσκουμε εμείς είναι τα παρακάτω:


Σαλιγκάρια γιαχνί Dsc00246be

Μόλις τα μαζέψουμε, τα φέρνουμε σπίτι, τα ξεπλένουμε καλά και τα βάζουμε μέσα σε ένα τρυπητό. Τους ρίχνουμε μια χούφτα αλευράκι ή μακαρόνια σπασμένα, τα σκεπάζουμε με ένα πιάτο για να μη μας φύγουν και βάζουμε και κάτω από το τρυπητό άλλο ένα ρηχό πιάτο για να μη λερώσουμε την κουζίνα μας. Για τέσσερις μέρες επαναλαμβάνουμε αυτή τη διαδικασία: πλύσιμο και τάισμα. Εγώ τα πλένω καθημερινά γιατί δε θέλω να είναι βρώμικα μέσα στο τρυπητό.

Όταν περάσουν οι τέσσερις μέρες και έχουν καθαρίσει, αρχίζουμε το μαγείρεμα. Πρώτα από όλα τα πλένουμε πάρα πάρα πολύ καλά και ελέγχουμε αν είναι ζωντανά. Εμείς τα αφήνουμε μέσα σε μια βαθιά λεκάνη και περιμένουμε να περπατήσουν. Αυτά που περπατούν τα χωρίζουμε αμέσως σε ένα άλλο σκεύος. Συγχρόνως σε μια μεγάλη κατσαρόλα, βράζουμε μπόλικο νερό. Μόλις βράσει, ρίχνουμε τα σαλιγκάρια. Είναι λίγο άσχημο το σημείο αυτό, αλλά δεν υπάρχει δυστυχώς και άλλος τρόπος. Αυτά, αρχίζουν να βγάζουν αφρό. Μόλις βράσουν 5 λεπτά, αδειάζουμε το νερό αυτό και τα βράζουμε σε καινούριο με αλάτι και με ένα φύλλο δάφνης για μισή ώρα. Στη συνέχεια τα στραγγίζουμε, τα ξεπλένουμε πολύ καλά και περιμένουμε να κρυώσουν. Μόλις κρυώσουν αρχίζουμε τη διαδικασία του "κοψίματος". Παίρνουμε ένα ένα τα σαλιγκάρια και με ένα μαχαίρι κόβουμε το κέλυφός τους από την πάνω πλευρά:


Σαλιγκάρια γιαχνί Dsc00276bf

Το αποτέλεσμα είναι αυτό:

Σαλιγκάρια γιαχνί Dsc00266nn

Αυτή η διαδικασία μπορεί να είναι λίγο κουραστική αλλά, μας αποζημιώνει το αποτέλεσμα. Τα σαλιγκάρια γίνονται νοστιμότερα γιατί το ζουμί του φαγητού μπαίνει μέσα στο κέλυφος και επίσης μπορούμε να τα βγάζουμε με ένα απλό ρούφηγμα, που είναι βέβαια και όλη η απόλαυση αυτού του φαγητού.


Αφού τελειώσουμε με όλα αυτά, αρχίζουμε το μαγείρεμα. Εγώ μέτρησα 4 κούπες σαλιγκάρια και για κάθε κούπα βάζω 1 μεγάλο κρεμμύδι κομμένο σε φέτες χοντρές (δηλαδή 4 κρεμμύδια) και 4 σκελίδες σκόρδο ψιλοκομμένες. Βάζω μπόλικο λάδι σε μια κατσαρόλα και μόλις κάψει ρίχνω κρεμμύδια και σκόρδα μέχρι να γυαλίσουν. Προσθέτω τα καθαρισμένα και πολύ καλά πλυμένα σαλιγκάρια και τα αφήνω να τσιγαριστούν μέσα στα κρεμμύδια για 5 λεπτά περίπου. Προσθέτω 4 κλωνάρια σέλινο χοντροκομμένα (όχι τα φύλλα), το χοντρό τους μέρος δηλαδή.

Σαλιγκάρια γιαχνί Dsc00269n

Ρίχνω και την ντομάτα, φρέσκια ή συσκευασία. Εγώ έβαλα 3 φρέσκες ντομάτες. Λόγω του καλού κλίματος και της ζέστης που έχουμε, οι ντομάτες μας είναι νόστιμες ακόμα και το χειμώνα. Προσθέτω και 2 κούπες νερό, ρίχνω αλάτι, πιπέρι και 2 καυτερές πιπεριές. Κλείνω το καπάκι και τα αφήνω να μαγειρευτούν. Στη συνέχεια.... αρχίζουν οι βούτες!!!


Αφιερωμένη συνταγή στη Ρένα και στη Βιβή.
despoina_67
despoina_67
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1327
Registration date : 03/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαλιγκάρια γιαχνί Empty Απ: Σαλιγκάρια γιαχνί

Δημοσίευση από sofia Κυρ Δεκ 13, 2009 12:58 am

Δε τα έχω φτιάξει ποτέ, το κάνει η πεθερά μου αυτό. Αλλά δε φανταζόμουν ότι είχε τόσο κόπο. Ευχαριστούμε Δεσποινα και για τη συνταγή και για τις πληροφορίες Smile
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαλιγκάρια γιαχνί Empty Απ: Σαλιγκάρια γιαχνί

Δημοσίευση από Rena Κυρ Δεκ 13, 2009 1:28 am

Δεσποινάκι ευχαριστούμε για όλα Smile Ήσουν πολύ κατατοπιστική. Πράγματι έχει κόπο η διαδικασία. Αλήθεις το κόψιμο του κέλυφους είναι εύκολο? Έχω την εντύπωση ότι θα ζορίζει λιγάκι ε?
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαλιγκάρια γιαχνί Empty Απ: Σαλιγκάρια γιαχνί

Δημοσίευση από despoina_67 Κυρ Δεκ 13, 2009 1:31 am

Να σου πω, Ρένα, την αλήθεια αυτό το μέρος το αφήνω στον αγαπημένο μου αντρούλη. Βλέπει ειδήσεις και κόβει σαλιγκάρια. Για μένα το πιο κουραστικό μέρος είναι αυτές οι μέρες που πρέπει να περάσουν για να καθαρίσουν. Sad
despoina_67
despoina_67
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1327
Registration date : 03/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαλιγκάρια γιαχνί Empty Απ: Σαλιγκάρια γιαχνί

Δημοσίευση από SpIrToKoYto Κυρ Δεκ 13, 2009 2:13 am

Δέσποινάκι ,μ' έστειλες πρωι πρωί ( !!!!!! )....
Τα λατρεύουμε τα σαλιγκάρια αλλά παρ' όλα αυτά εγώ δεν τα έχω φτιάξει ποτέ...
Δεν μπορώ τη διαδικασία με το ζεμάτισμα και προτιμώ να τα τρώμε έξω...
Πάντως σ' ευχαριστούμε για τη συνταγή και τις βήμα βήμα οδηγίες..
..εσύ είσαι καλό κορίτσι και μαγείρεψες...όχι σαν μερικές μερικές από μας που
σουρτουκίζουμε και γυρνάμε ξημερώματα από τα ρεμπετάδικα...

Ρέναααααα....ακούς..???...τρέχα τώρα να μαζέψεις σαλιγκαράκια,να τα φτιάξεις και να μας στείλεις το ταπεράκι... Razz
SpIrToKoYto
SpIrToKoYto
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3109
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαλιγκάρια γιαχνί Empty Απ: Σαλιγκάρια γιαχνί

Δημοσίευση από Λίλα Κυρ Δεκ 13, 2009 4:42 am

Δεσποινάκι μου αυτή δεν είναι συνταγή, διατριβή και διδακτορικό μαζί είναι!
Κι εγώ τα φτιάχνω τα σαλιγκαράκια αρκετά συχνά και στον καταψύκτη έχω κανα 4 κιλά ακόμα! Σέλινο δεν βάζω, ρίχνω όμως μπόλικο μάραθο ή άνιθο! Τους πηγαίνει καταπληκτικά!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σαλιγκάρια γιαχνί Empty Απ: Σαλιγκάρια γιαχνί

Δημοσίευση από despoina_67 Κυρ Δεκ 13, 2009 4:58 am

Λίλα, κι εγώ δεν έβαζα. Αλλά, μια φορά σε ένα τραπέζι που φάγαμε μου άρεσαν τόσο πολύ που το υιοθέτησα από τότε. Με άνηθο θα τα δοκιμάσω. Με μάραθο όμως με τίποτα. Δεν την μπορώ τη γεύση του καθόλου.
despoina_67
despoina_67
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1327
Registration date : 03/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης