delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΑΣΤΑΝΑ

+2
Rena
Λίλα
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΚΑΣΤΑΝΑ Empty ΚΑΣΤΑΝΑ

Δημοσίευση από Λίλα Τετ Νοε 04, 2009 5:39 am

ΚΑΣΤΑΝΑ Pb040008

Τα κάστανα ανήκουν στους ξηρούς καρπούς. Είναι πολύ νόστιμα αλλά δυστυχώς τα βρίσκουμε για λίγους μήνες το χειμώνα.
Τα κάστανα συναντώνται στη διατροφή των Ελλήνων από τα βυζαντινά χρόνια και μέχρι σήμερα είναι από τις αγαπημένες μας γεύσεις.
Και ποιος δεν θυμάται τον καστανά με τη φουφού του στις γωνιές του κέντρου της Αθήνας? Προσωπικά το καλύτερό μου ήταν όταν κατεβαίναμε Χριστούγεννα στο κέντρο για ψώνια, να πάρω το μικρό χωνάκι με τα πολύτιμα καστανάκια μέσα, ζεστά ζεστά και ξεροψημένα.
Δυστυχώς όπως όλα τα ωραία, τα κάστανα είναι ιδιαίτερα παχυντικά, αφού περιέχουν 370 θερμίδες στα 100 γραμμάρια.
Περιέχουν όμως και πολύ νερό, πολλά ορυκτά άλατα, ενώ αποτελούν καλή πηγή πρωτεϊνών (περιέχουν απαραίτητα αμινοξέα που δεν συνθέτει από μόνος του ο οργανισμός) και υδατανθράκων (45%, με μορφή κυρίως αμύλου).
Επιπρόσθετα, τα κάστανα περιέχουν βιταμίνες B1 και B2, απαραίτητες για την μετατροπή των τροφών σε ενέργεια και για την ομαλή λειτουργία του νευρικού συστήματος, καθώς επίσης και βιταμίνη C (ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα) και φυλλικό οξύ (απαραίτητο για την παραγωγή των ερυθρών αιμοσφαιρίων).
Επίσης τα κάστανα έχουν σε καλή περιεκτικότητα ασβέστιο (για τη μεταβίβαση των νευρικών ερεθισμάτων και την ενίσχυση των οστών και των δοντιών), μαγνήσιο (αντικαταθλιπτικές ιδιότητες και απαραίτητο για την υγεία των μαλλιών), φώσφορο (για τα οστά και την όραση), σιδήρου, νατρίου και καλίου.

ΚΑΣΤΑΝΑ Pb040009e

Το κάστανο, ωμό ή ψητό, αποτελεί μια πλήρη τροφή, ιδανική για παιδιά στην ανάπτυξη, για όσους αναρρώνουν από διάφορες ασθένειες, όπως η έντονη διάρροια και για αθλητές.
Επίσης, όπως όλοι οι ξηροί καρποί, τα κάστανα συμβάλλουν στην καταπολέμηση του στρες και της κόπωσης καθώς και στη μείωση της κακής-LDL χοληστερόλης, υπεύθυνη για τον αυξημένο κίνδυνο αθηρωμάτωσης και κατ’ επέκταση εμφάνιση καρδιαγγειακών παθήσεων.
Με μια ματιά λοιπόν στα συν των κάστανων βάζουμε όλα τα πιο πάνω, ενώ στα πλήν μόνο τις θερμίδες.
Παν μέτρον άριστον όμως όπως έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι! Τρώμε κάστανα αλλά με μέτρο.
Με τα κάστανα μπορούμε να φτιάξουμε διάφορες συνταγές, μαρόν γλασέ, μους κάστανου, spread κάστανου, αλλά και να το βάλουμε στα φαγητά με γαλοπούλα, κοτόπουλο χοιρινό και σε τόσα άλλα!

Χρησιμοποίησα πληροφορίες από:
http://www.mednutrition.gr/content/view/845/147/



Εδώ θα δείτε συνταγή για

Spread Κάστανου με σοκολάτα

Kεκάκια γεμιστά με spread κάστανου
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΣΤΑΝΑ Empty Απ: ΚΑΣΤΑΝΑ

Δημοσίευση από Rena Τετ Νοε 04, 2009 6:47 am

Ευχαριστώ Λίλα μου. Πολύ ωραίο το άρθρο σου.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΣΤΑΝΑ Empty Απ: ΚΑΣΤΑΝΑ

Δημοσίευση από EfiK Τρι Φεβ 22, 2011 1:34 am

Λόγω κρύου και εποχής, αυτό είναι ένα μικρό τιπάκι για τα αγαπημένα σε όλους μας κάστανα!

Για να πετύχουμε ωραία αρωματισμένα βρασμένα κάστανα μπορούμε μέσα στο νερό που βράζουν να ρίξουμε εκτός από το αλάτι, φλούδα πορτοκαλιού, μάραθο (αναλόγως με το αν τον αντέχουμε στη μυρωδιά), 2 φύλλα δάφνης και λίγο ελαιόλαδο!

Δοκιμάστε το!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΣΤΑΝΑ Empty Απ: ΚΑΣΤΑΝΑ

Δημοσίευση από ntina Τρι Φεβ 22, 2011 5:08 am

μπράβο λιλού μου ,ωραίο άρθρο.εγώ τα ψήνω στιφάδο με πατάτες η και με μοσχάρι στιφάδοαλλά και πουρέ με πατάτα
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΣΤΑΝΑ Empty Απ: ΚΑΣΤΑΝΑ

Δημοσίευση από Ειρήνη Τρι Φεβ 22, 2011 11:44 pm

Να προσθέσω και εγώ σε αυτό το χρήσιμο αρθράκι, ότι αντίθετα με ότι πιστεύουν οι περισσότεροι, τα κάστανα περιέχουν αρκετά λιγότερες θερμίδες από τους υπόλοιπους ξηρούς καρπούς. Για την ακρίβεια 160 θερμίδες / 100 γραμ. ενώ αμύγδαλα και φουντούκια έχουν περίπου 500-600 θερμίδες / 100 γραμ.
Άρα μπορούμε να τα καταναλώνουμε χωρίς φόβο και πάθος.
ΚΑΣΤΑΝΑ 984842
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΣΤΑΝΑ Empty Απ: ΚΑΣΤΑΝΑ

Δημοσίευση από ntina Σαβ Νοε 03, 2012 8:20 am

felitsia ,η περιοχη που μένεις βγάζει πολλά και ποιοτικά κάστανα.Θα ήθελα να μου πεις σε παρακαλώ, πως μπορούμε να τα διατηρήσομε για αρκετό καιρό και γιατι οταν τα ψήνω πολλες φορές δεν βγαίνει η εσωτερική φλούδα
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΣΤΑΝΑ Empty καστανα

Δημοσίευση από FELITSIA Σαβ Νοε 03, 2012 11:59 am

ΝΤΙΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΣΕ ΨΥΓΕΙΟ .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟ INTERNET)ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ .ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΦΡΟΥΤΙΕΡΑ ΤΟΥ ΨΥΓΕΙΟΥ ΚΙ ΕΓΩ .ΟΤΑΝ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΚΑΣΤΑΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΑΜΠΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΟ ΤΟ ΚΑΣΤΑΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΖΟΥΦΙΟ,ΟΥΤΕ ΣΚΙΣΜΕΝΟ Η ΤΡΥΠΙΟ ΑΠΟ ΣΚΟΥΛΗΚΙ .ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑΣΜΕΝΑ.ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑΣΜΕΝΟ ΘΑ ΜΕΤΑΔΟΘΕΙ ΤΟ ΣΚΟΥΛΗΚΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ.
ΟΙ ΚΗΠΟΥΡΟΙ ΤΟΥ MEGA ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΧΑΝ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΑΛΑΤΟΝΕΡΟ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΧΑΡΑΞΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΕΨΗΣΑΝ .ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΛΠΑΚΙ .ΑΝ ΤΑ ΒΡΑΣΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΕΡΟ ΝΑΤ ΑΣΚΕΠΑΖΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΑΛΑΤΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΤΟΥ ΒΡΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΡΥΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΖΟΥΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΦΛΟΥΔΙΖΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ .ΕΓΩ ΚΡΑΤΑΩ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΚΚΟΡΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ ΣΕ ΣΑΚΚΟΥΛΑΚΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ ΑΨΗΤΑ .ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΨΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΞΕΦΛΟΥΔΙΣΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ .ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΛΟΥΔΙΖΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΦΛΟΥΔΙΣΕΙΣ ΖΕΣΤΑ .ΑΥΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ,ΚΑΛΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ flowerΚΑΙ ΚΑΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Sleep

FELITSIA
Beautiful Member
Beautiful Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 211
Τόπος : ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΗΛΙΟΥ
Registration date : 24/10/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΣΤΑΝΑ Empty Απ: ΚΑΣΤΑΝΑ

Δημοσίευση από Rena Σαβ Νοε 03, 2012 11:25 pm

Ντινάκι, μέχρι και πέρυσι κι εμένα με παίδευαν πολύ στο καθάρισμα τα ψητά. Τυχαία βρήκα έναν παραγωγό στη λαϊκή και μου εξήγησε ότι υπάρχουν διαφορετικές ποικιλίες για ψητά κάστανα και διαφορετικές για βραστά. Οπότε καλό θα είναι να ρωτάς πριν τα αγοράσεις γιατί δε διευκρινίζεται πάντα. Σε εμένα πάντως έπιασε αυτό, από τότε που ζήταγα κάστανα για ψητά, ποτέ ξανά δεν κόλλαγε το εσωτερικό φλούδι στο καθάρισμα. Επίσης πάντα τα ψήνεις αφού τα χαράξεις.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΣΤΑΝΑ Empty Απ: ΚΑΣΤΑΝΑ

Δημοσίευση από ntina Κυρ Νοε 04, 2012 3:05 am

Ρενάκι μου σε ευχαριστ. .Οσο για το χάραγμα πριν το ψήσιμο το ξέρω γιατί σκάνε και ειναι επικίνδυνα Smile bom
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης